Za lepší duševní pohodu. Miton posílá miliony korun do českého projektu Terap.io a zakládá fond zaměřený na zdraví

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

miton-partners

Foto: Miton

Partneři Mitonu: Ondřej Raška, Milan Zemánek, Michal Jirák, Tomáš Hodboď, Tomáš Matějček a Václav Štrupl

0Zobrazit komentáře

Po materiální stránce si sice mnoho z nás žije skvěle, ale na úrovni prožívání jednotlivce to už tak dobré být vždy nemusí. Právě to je jedna z hlavních motivací, proč se tuzemská investiční skupina Miton nezaměřuje pouze na technologické firmy jako takové, ale stále více ji zajímá i duševní zdraví. V rámci nového fondu si na investice „do zdraví“ vyčlenila desítky milionů korun a přibírá na palubu další projekt.

V Mitonu je hlavním hybatelem v této oblasti Václav Štrupl. Začátkem roku pro CzechCrunch popisoval, proč začíná se svými kolegy investovat do vědy, konkrétně do první české psychedelické kliniky Psyon, a dalších projektů spojených s duševním zdravím, jako je londýnský projekt Wavepaths.

Jelikož nyní Miton své aktivity dál rozšiřuje, zakládá speciální fond zvaný Miton Psychonauts a pod jeho hlavičkou již oficiálně provedl i svou první investici, byť i předchozí dvě zmíněné pod něj zařadí. Podle informací CzechCrunche posílá miliony korun do tuzemského projektu Terap.io, který se zabývá online terapiemi.

terapio_founders

Foto: Terap.io

Jan Sasínek, Olga Kunertová a Chádí El-Moussawi, zakladatelé Terap.io

„Ačkoliv se v západní společnosti máme po materiální stránce čím dál lépe, na úrovni prožívání jednotlivce nám dobře není. Duševní zdraví je přitom bez přehánění určující pro budoucnost lidstva. To, jak se cítíme, předurčuje způsob, jakým žijeme. Jaké vytváříme vztahy, jak se chováme ke svému okolí a životnímu prostředí,“ říká Václav Štrupl.

Jako partner Mitonu je Štrupl zodpovědný právě za oblast duševního zdraví a nový fond tak bude mít na starosti. Po klinice Psyon a startupu Wavepaths, který díky počítačem generované hudbě zprostředkovává hlubokou relaxaci, do něj vítá projekt Terap.io. Jeho cílem je udělat psychoterapii dostupnější, a to díky technologiím, které boří různé bariéry. Mezi ně patří například složitost výběru správného terapeuta, geografické či finanční překážky nebo předsudky okolí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Dle výzkumů dokáže být online terapie stejně účinná jako ta tváří v tvář, navíc můžete vybírat ze širšího spektra odborníků, než když musíte zohlednit vzdálenost. Online terapii je také snazší využít, aniž by o tom vědělo vaše okolí, přitom právě obavy z toho ‚co tomu řeknou lidi‘ mnohým z nás brání terapeuta vyhledat,“ vysvětlují cíle Terap.io jeho zakladatelé Olga Kunertová, Jan Sasínek a Chádí El-Moussawi.

Do fondu Psychonauts vkládá Miton vlastní peníze a dlouhodobě se chce zaměřit na širokou škálu projektů spojených nejen s duševním zdravím. Vedle psychedelik a rozšířených stavů vědomí chce pomáhat lépe porozumět vlastnímu zdraví, investovat do inovací a technologií, které dělají zdravotní péči dostupnější, a také upozorňovat na problematiku spojenou s technologickým rozvojem.

Záchrana pro McLaren. Britská automobilka potřebuje finance a prodává své obří sídlo, stěhovat se ale nehodlá

mclaren-hq

Foto: McLaren Group

McLaren Technology Centre v britském Wokingu, kde má sídlo automobilka McLaren

0Zobrazit komentáře

McLaren se jako jedna z neúspěšnějších automobilek v rámci závodů Formule 1 a zároveň výrobce sportovních automobilů potýká – stejně jako množství dalších firem z automobilového průmyslu – s problémy spojenými s koronavirem. Klesající zájem o drahé vozy, ale i možné omezené produkce a logistiky se výrazně podepsalo na finančních výsledcích firmy, a tak McLaren hledá ze situace cestu ven.

V červnu McLaren získal financování ve výši 150 milionů britských liber (zhruba 4,3 miliardy korun) od bahrajnské národní banky a teď chce automobilka získat dalších přibližně 200 milionů liber, respektive necelých 5,8 miliardy korun, prodejem svého sídla v anglickém Wokingu.

Právě za McLaren Technology Centre, kde firma sídlí, zaplatil McLaren v rámci výstavby kolem 300 milionů liber. Prodávat tak nově bude pod cenou. Od případného kupujícího si nicméně jako součást smlouvy nemovitost znovu pronajme a pouze nebude nadále vlastníkem.

mclaren-tech

Foto: McLaren Group

Uvnitř sídla McLarenu

Reálně se toho tak pro firmu příliš nemění a cílem je čistě získání provozního kapitálu. „Potenciální prodej a zpětný pronájem našeho globálního sídla a zapojení několika bank, které McLarenu poradí s restrukturalizací dluhu a nabrání dalšího kapitálu, jsou součástí naší dlouhodobé strategie pro refinancování, kterou jsme ohlásili začátkem roku,“ tvrdí zástupce McLarenu.

Součástí strategie pro udržení pozitivního cash flow je také propuštění zhruba 1 200 zaměstnanců ze stávajících 4 000. „Zapojením krátkodobých opatření, které jsme se rozhodli během léta rozšířit, bychom se měli dostat ke zdravější finanční rozvaze a hlavně budeme schopni připravit McLaren Group na další dlouhodobý růst a investice,“ dodává McLaren.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Značka pojmenovaná po Bruci McLarenovi, která se datuje do roku 1963, tak má evidentně plán, jak zůstat na trhu i přes dlouhotrvající krizi, která ještě nemusí být zdaleka u konce. Samotné technologické centrum je přitom jedním z nejhezčích architektonických úkazů v oblasti. Pracoval na něm přímo architekt Norman Foster ze známého studia Foster + Partners, které má mimo jiné za sebou novou budovu parlamentu v Berlíně nebo kampus Applu.

Součástí pozemku o velikosti 500 tisíc metrů čtverečních je několik budov včetně výrobní linky a především muzea, kde jsou vystaveny historické kusy McLarenu. Vedle budov jsou umělá jezera a speciální tunel na testování aerodynamiky vozidel. McLaren znovu zdůrazňuje, že i když dojde k prodeji, veškeré aktivity firmy na pozemku musí zůstat neměnné.

McLaren v první polovině letošního roku utržil 217 milionů liber, což znamenalo téměř 70procentní pokles oproti stejnému období v loňském roce. Celkem vyrobil 621 kusů automobilů, které rozposlal po celém světě, a zakončil půlrok se ztrátou ve výši 14 milionů liber EBITDA (před započtením daní, úroků a odpisů).

McLaren Composites Technology Centre – Sheffield

Vozy McLarenu před McLaren Composite Centre v Sheffieldu