Apple po pokoření dvou bilionů nezastavuje a Tim Cook dostává další velký balík akcií. Nejvíce utrácí za charitu
Ačkoliv si ho vybral sám Steve Jobs, ředitel Applu Tim Cook neměl jako nástupce jednoho z nejuznávanějších byznysmenů v historii vůbec snadnou roli. O necelých deset let později ale firma jako vůbec první překročila hodnotu dvou bilionů dolarů a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla zastavit. Cook si proto vysloužil odměnu ve formě několika stovek tisíc akcií, které bude po částech dostávat do roku 2025.
Současný ředitel cupertinské technologické společnosti dostal svůj první velký balík celkem milionu akcií firmy hned při nástupu na pozici v roce 2011. S pomalu se blížícím závěrem první dekády jeho vedení mu představenstvo opět vyjadřuje důvěru v podobě téměř 334 tisíc kusů akcií, které může prostřednictvím vestingu dostat mezi lety 2023 a 2025. Vše je přitom vázáno na pokračující skvělý výkon firmy a počet se může i zdvojnásobit.
„Poprvé za necelých deset let Timovi udělujeme nový grant akcií, který bude v průběhu času vestovat v reakci na jeho vynikající vedení a velký optimismus pro budoucnost Applu,“ stojí ve vyjádření představenstva. Jak zmiňuje CNBC, podle současné hodnoty akcií to odpovídá celkem 114 milionům dolarů, v následujících letech se však toto číslo může s vývojem hodnoty Applu zvyšovat nebo snižovat.
Ačkoliv Cook dostává každoročně klasický plat i bonusy v celkové hodnotě několika milionů dolarů, hlavní zdroj jeho příjmů spočívá právě v akciích, odpovídajících desítkám milionů dolarů za rok. Díky výraznému nárůstu hodnoty balíku z roku 2011 se nedávno podle odhadů agentury Bloomberg stal miliardářem. Takovým majetkem disponují většinou pouze zakladatelé úspěšných firem.
Evoluční vývoj technologického kolosu
Apple už dlouho neprochází technologickými revolucemi, které by vytvářely nové multimiliardové trhy a ze dne na den přinášely zásadně odlišný typ interakce člověka s počítačem. Naposledy se něco podobného stalo snad před pěti lety s Apple Watch. Firma s nimi skutečně postupně převzala většinu segmentu chytrých hodinek, ze širšího hlediska jde ale spíše o promyšlený krok vpřed než výsledek odvážné vize.
Není na tom nic špatného. Apple Watch dnes – podobně jako ostatní produkty společnosti – fungují jako platforma pro dlouhodobé inovace a s každou další generací se stávají zajímavějším produktem. Zároveň tento vývoj indikuje odlišný přístup Tima Cooka, jež vedle svého předchůdce působí rozvážněji a opatrněji, avšak přinejmenším stejně úspěšně.