Bavme se o našem vlivu, ale Sociální dilema je příliš senzacechtivé. Facebooku se nelíbí dokumentární hit Netflixu
Film Sociální dilema se už několik týdnů řadí mezi nejsledovanější snímky na Netflixu. Dokumentární drama od režiséra Jeffa Orlowskiho rychle nabralo na popularitě, nejspíš proto, že se dotýká problémů se sociálními sítěmi, které řeší v dnešní době takřka každý. Dokonce vyvolal takovou trakci, že si vysloužil i oficiální odpověď od Facebooku, největšího hráče na trhu.
Už jen fakt, že se firma Marka Zuckerberga vyjádřila k problémům zobrazeným ve filmu, je pozoruhodný – větší podrobnosti se v těchto tématech dozvídáme spíš díky novinářům. Ještě zajímavější je ale možná fakt, že Facebook se ohrazuje poměrně ostře. „Měli bychom vést konverzace o tom, jak sociální sítě ovlivňují naše životy. Ale Sociální dilema pohřbívá podstatu problému senzacechtivostí,“ píše největší sociální síť světa hned na úvod sedmibodové brožury.
Skutečně je třeba mít na paměti, že Sociální dilema má dramatickou, hranou složku, která přispívá ve filmu k většímu emočnímu vypětí a narážkám až na apokalyptické scénáře. Realita je pochopitelně o dost složitější a méně jednostranná. Ve vyjádření Facebooku je ale i množství argumentů, které jsou při bližším zkoumání děravé.
Sociální dilema ve velkém staví na výpovědích lidí, kteří produkty Facebooku pomohli od základu vytvořit. A právě to společnost Marka Zuckerberga považuje za kardinální problém, protože ve filmu skutečně není nikdo, kdo by ve Facebooku stále pracoval.
Pochopitelně je složitější takové zaměstnance sehnat, protože často z různých důvodů nechtějí o své práci mluvit na kameru, o to víc přímo pro Netflix, který může mít mnohem větší dosah než třeba článek v médiích. Nicméně jak opět ukazují jiné novinářské výstupy se skrytou identitou jednotlivých pracovníků, ani současní zaměstnanci Facebooku nejsou s kroky jeho zakladatele a šéfa Marka Zuckerberga často spokojeni.
Závislost na Facebooku
Jeden z hlavních argumentů filmu se točí okolo předpokladu, že sociální sítě jsou tak dokonale personalizované, až jsou návykové. Facebook ale odmítá, že by jeho týmy byly instruovány k tomu, aby zvyšovaly čas strávený v aplikaci, a uvádí příklad změn, které prý naopak vedly k poklesu času strávenému na této síti.
Četné novinářské výstupy, jež popisují dění uvnitř Facebooku, ovšem hovoří jinak. Tak například letošní kniha Facebook: The Inside Story od Stevena Levyho popisuje, jak je firma pod silným vlivem strategie rapidního růstu, která měla mimo jiné za cíl právě zvyšování času stráveného v aplikaci.
Sociální dilema také pracuje s premisou, že pakliže je sociální síť zdarma, tak to de facto znamená, že její uživatelé jsou i její produkt, respektive data uživatelů, která jsou následně předávána inzerentům. Facebook se proti takovému smýšlení ohrazuje a tvrdí, že uživatelé „produkt nejsou“.