České Flatio kupuje za miliony eur portugalskou platformu pro ubytování nomádů a chystá se do Jižní Ameriky

Peter BrejčákPeter Brejčák

podpis-akvizice_-z-leva-za-nomadx-spoluzakladatel-david-williams-a-radim-rezek-spoluzakladatel-a-ceo-flatio-minInsider

Foto: Flatio

Spoluzakladatel NomadX David Williams a Radim Rezek, spoluzakladatel a CEO Flatio

0Zobrazit komentáře

Tuzemská služba Flatio se dlouhodobě věnuje zprostředkování střednědobých pronájmů, tedy bydlení na několik měsíců. I když firmu tvrdě zasáhla letošní pandemie, postupně se jí z krize podařilo vymanit a teď oznamuje velkou akvizici. Za jednotky milionů eur kupuje svého portugalského konkurenta NomadX, platformu zajišťující přechodné ubytování zejména digitálním nomádům. Flatio chce totiž expandovat do Jižní Ameriky a tento nákup mu má pomoci.

„V Portugalsku máme jako Flatio k dnešnímu dni 178 nabídek. Díky NomadX převezmeme dalších více než 1 700 nabídek v tomto regionu,“ nastiňuje šíři aktuální expanze spoluzakladatel a marketingový ředitel Ondřej Dufek s tím, že vyjednávání začala počátkem července a NomadX pod Flatio oficiálně spadá od října.

Samotný startup podle informací CzechCrunche díky transakci nezískává celou entitu portugalského konkurenta, ale v podstatě vše, co je pod ní – zaměstnance, databázi majitelů bytů a podobně. „Jsem rád, že můžeme nabídnout široký výběr bydlení všem, kteří chtějí pracovat dočasně na dálku a užít si portugalské kreativní prostředí i tamní podporu startupů,“ pokračuje Dufek.

radim-rezek-flatio

Foto: Flatio

Radim Rezek, spoluzakladatel a šéf startupu Flatio

Výše transakce je stanovena v řádu milionů eur. Samotná akvizice bude v příštích několika letech zaplacena na základě výkonnostních plateb s očekávanou akviziční hodnotou čtyři miliony eur (přibližně 108 milionů korun). Právě taková má být současná valuace společnosti, přičemž celá částka bude vyplacena, pokud bude dosaženo stanovených výkonnostních cílů.

NomadX poslední tři roky vedl jeho spoluzakladatel David Williams, který bude ve Flatiu působit jako poradce a ambasador pro Portugalsko. Samotná služba původně vznikla jako projekt dvou lidí, kteří se rozhodli vybudovat ubytovací platformu pro digitální nomády, tedy lidi často měnící své působiště, většinou ale jen na pár měsíců.

„S NomadX se perfektně potkáváme v nabídce střednědobých pronájmů, které jsou jádrem našeho podnikání ve Flatiu,“ věří spoluzakladatel a šéf Radim Rezek. Česká firma touto akvizicí zároveň započala naplňování nové strategie, jež je odpovědí na krizi spojenou s koronavirovou pandemií.

Kvůli šířícímu se onemocnění COVID-19 totiž Flatio, do kterého v průběhu let investovaly investiční skupiny Enern a Incomming Ventures, přišlo na vratkách o přibližně 1,5měsíčního cash flow. Podle svého vyjádření je však aktuálně v černých číslech a za prvních devět měsíců letošního roku přijalo rezervace ve výši deseti milionů eur (přes 270 milionů korun).

foto-po-podpisu_z-leva-pravnik-pedro-sousa-goncalves-spoluzakladatelka-nomadx-jennifer-obrien-spoluzakladatel-nomadx-david-williams-spoluzakladatel-a-ceo-flatio-radim-rezek

Foto: Flatio

Právník Pedro Sousa Gonçalves, spoluzakladatelé NomadX Jennifer O’Brien a David Williams a spoluzakladatelé Flatio Radim Rezek a Ondřej Dufek

„Pokud srovnáme prvních devět měsíců roku 2020 s lednem až zářím 2019, tak navzdory covidovým omezením jsme v počtu rezervací meziročně rostli o 18 procent a v počtu nově aktivovaných majitelů s aktivním inzerátem o 30 procent. Vzhledem k odpovědnému přístupu ke klientům máme meziroční pokles tržeb o 7 procent,“ doplňuje Dufek.

Z pohledu nejsilnější klientské základny má Flatio vybudovanou pozici v domovské Praze, v posledních měsících k tomu zaznamenává výrazný nárůst uživatelů také v maďarské Budapešti a právě i v portugalském Lisabonu. Kromě toho působí například ve Vídni, Bratislavě, Varšavě či Berlíně.

bolt-praha

Přečtěte si takéDo ulic Prahy vyjedou stovky nových elektrokol. Bolt a Lime jich postupně nasadí necelou tisícovkuDo ulic Prahy vyjedou stovky nových elektrokol. Bolt a Lime jich postupně nasadí necelou tisícovku

„Nejzajímavější růst je z pohledu tržeb v Budapešti (+ 103 %) a ve Varšavě (+ 135 %). Prahu se nám podařilo udržet na v podstatě stejném výkonu jako v minulém roce (– 6 %). Aktuálně máme aktivní nabídky v 17 zemích světa a v 60 městech,“ upřesňuje bilanci Dufek.

Výčtem těchto zemí však platforma nekončí – vzhledem k přechodu na portugalský trh má v plánu využít jazykové výhody a v dlouhodobém horizontu pokračovat v expanzi také do dalších, portugalsky mluvících zemí v Jižní Americe, tedy do Brazílie.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym