Film o nejlepším filmu všech dob. Netflix ukázal trailer na novinku Davida Finchera o vzniku Občana Kanea
Loni to byl Martin Scorsese a Irčan, letos je to, zdá se, David Fincher a Mank. Netflix opět umožnil vysoce ceněnému hollywoodskému tvůrci vytvořit ambiciózní film, který si nejspíš vyslouží mnoho chvály, ale není zjevným diváckým hitem. Snímek Mank, zaměřující se na příběh vzniku legendárního filmu Občan Kane, je totiž natočen tak, aby vypadal co nejvíce jako americká kinematografie 30. let.
Na 4. prosince chystaná novinka nese jméno Hermana J. Mankiewicze. Ten se u filmů nejčastěji objevoval jako spoluautor scénářů, kterým propůjčoval specifický humor plný chytrých satirických narážek. Jeho nejznámějším dílem je ale samozřejmě převážně seriózní Občan Kane, za něhož dostal spolu s režisérem a hlavním hercem Orsonem Wellesem Oscara. V Mankovi se ale možná objeví argumenty, že geniální režisér v roce 1942 cenu Akademie za scénář dostat neměl.
Životopisný snímek totiž vznikl podle scénáře Fincherova zesnulého otce, který se prý poměrně blízko držel teorie rozporující Wellesovo spoluautorství scénáře jednoho z nejoceňovanějších filmů všech dob. Jelikož byly argumenty ze 70. let poměrně spolehlivě vyvráceny, bude mimo jiné zajímavé sledovat, jak se tvůrci k potenciálně kontroverzní látce postavili. V každém případě se však bude jednat o zajímavou poctu zásadnímu filmu i kinematografii obecně.
Celé dílo se vydává směrem stylové autenticity, skutečně tedy působí, jako by vzniklo v době, kdy se odehrává, tedy ve 30. letech minulého století. Samozřejmostí je tak černobílý obraz s výrazným zrněním filmového celuloidu. Hned ve dvojici zveřejněných upoutávek se ale objevují také mnohé vizuální i dějové narážky přímo na Občana Kanea.
Jeho režisér Orson Welles byl velký vizionář. Prosadil se už v rozhlase, kde prý jeho inscenace hry Válka světů vyvolala paniku, protože ji někteří posluchači považovali za hlášení o skutečné invazi z jiné planety. Jeho ambiciózní povaha a schopnost pohltit publikum motivovala rozhlasovou a filmovou společnost RKO k tomu, aby s Wellesem podepsala takřka bezprecedentní smlouvu.