Z ultramoderního mrakodrapu do desítek dalších. České Sharry svými technologiemi dobývá budovy v New Yorku

Filip HouskaFilip Houska

one-vanderbilt

Foto: Max Touhey

One Vanderbilt

0Zobrazit komentáře

Když pražský proptechový startup Sharry dostal možnost pracovat na novém mrakodrapu One Vanderbilt v New Yorku, šlo pro čtyři roky starou firmu pod vedením Josefa Šachty o zásadní milník. Ostatně kdo by nechtěl dodávat vlastní technologie pro jednu z nejluxusnějších výškových budov ve Spojených státech. Tím ovšem jejich angažmá na americkém trhu neskončilo. Naopak právě začalo.

Se zástupci Sharry jsme naposled mluvili v červenci letošního roku, tedy v době, kdy se práce na páté nejvyšší budově USA, která měla za cíl ukázat zcela nový koncept ultramoderních mrakodrapů, chýlily ke konci. A pražský tým v nich měl zásadní roli. Developerská společnost SL Green Realty si ho totiž vybrala coby hlavního technologického partnera.

Byť Sharry nemohlo kvůli podepsané smlouvě o mlčenlivosti zmínit jakékoliv bližší detaily, základ spolupráce přeci jen naznačilo. Přes 420 metrů měřící One Vanderbilt, nacházející se na rohu 42. ulice a Vanderbilt Avenue, začalo vybavovat dotykovými technologiemi určenými pro efektivnější ovládání vstupů, ať už do hlavních dveří, do výtahů a podobně.

one-vanderbilt-2

Foto: SL Green Realty

Prémiové zázemí výškové budovy One Vanderbilt

Jejich moderní systémy se oficiálně zprovoznily 14. září, kdy se One Vanderbilt otevřel pro veřejnost. A jak to tak vypadá, SL Green Realty v nich vidělo takový potenciál, že s malým startupem ze Smíchova navázalo další spolupráci. Americký developer si Sharry vybral jako technologického partnera pro dalších 22 výškových budov, které provozuje přímo na rušném Manhattanu.

„Je to jedna z nejrychlejších a zároveň největších reakcí proptechového sektoru na aktuální situaci spojenou s epidemií nového typu koronaviru, který samozřejmě zasáhl i sektor komerčních nemovitostí. Jsme hrdí, že se naše řešení v této době osvědčilo,“ komentuje novou zakázku Josef Šachta, CEO a spoluzakladatel Sharry.

Právě s ohledem na pandemii se totiž ukázalo, že čím dál více firem začíná preferovat hygieničtější způsoby, jak v kancelářských budovách interagovat s různými systémy. Toho využilo Sharry a pro rozsáhlé portfolio newyorských mrakodrapů spustí několik svých produktů, které by měly toto bezpečnostní nařízení ideálně doplňovat.

V rámci nové zakázky, jež se pohybuje v řádech desítek milionů korun, bude pražská firma implementovat mobilní systém pro přístupové karty. Zaměstnanci a návštěvníci budov se tak zbaví klasických plastových variant, které jsou jak nehygienické, tak náchylné ke ztracení, a celý proces odbaví přímo z telefonu nebo chytrých hodinek.

one-vanderbilt-1

Foto: Max Touhey

Finální podoba mrakodrapu One Vanderbilt

„Vytvoření mobilního vstupu a předání nové karty lze vyřídit online, minimalizuje se tím nutnost, aby se dva lidé museli potkat osobně a předávali si plastovou kartu. Zároveň při průchodu turniketem vám automaticky přivoláme výtah,“ objasňuje řešení produktový manažer Sharry Ondřej Langr.

Pro návštěvníky se navíc chystá i nová rezervační platforma založená na e-mailové pozvánce s QR kódem, prostřednictvím které se mohou dostat až k recepci dané firmy, aniž by se zdržovali v lobby, čímž by zvyšovali potenciální riziko nákazy. Jak Langr dodává, Sharry se tímto způsobem snaží „eliminovat co nejvíce překážek, které lidem stojí v cestě“.

Nad všemi těmito vychytávkami pak mají dohled správci dané budovy a property manažeři, kteří mohou jednotlivé technologii nastavovat (a kontrolovat) přes jedno propojené webové rozhraní. Nehledě na to, že uživatelé aplikace dostanou i možnost si přímo ze svého zařízení rezervovat například sdílenou terasu, tělocvičnu nebo elektrické koloběžky.

sharry_cofounders-cerovsky-cibulka-reznicek-sachta

Foto: Sharry

Spoluzakladatelé Sharry Europe: Michal Čeřovský, Vladimír Cibulka, Jakub Řezníček a Josef Šachta

„Naše platforma propojuje nejen jednotlivé technologie, ale především všechny lidi v budově navzájem mezi sebou a zároveň i s budovou. Na spolupráci s SL Green jsme si znovu ověřili, že díky několika letům zkušeností, dokážeme naše řešení nasadit do starších budov stejně jako do nejmodernějšího mrakodrapu v srdci New Yorku,“ komentuje Josef Šachta.

Jen na americký trh se ovšem Sharry nesoustředí. Vedle toho, že má zakázky také v Česku (což potvrzuje například karlínský kancelářský projekt Praga Studios), působí i v Jižní Africe a domlouvá zakázky na Blízkém východě, kde vidí uplatnění pro parkovací systémy, které třeba v New Yorku nikdo příliš neřeší, jelikož je tam velmi obtížné se přepravovat autem.

seventh-building

Foto: SL Green Realty

Systémy od Sharry se objeví také v mrakodrapu na Sedmé avenue