Apple ukázal budoucnost svých počítačů s vlastním čipem M1. Nové MacBooky a Mac mini mají trojnásobný výkon
Co znamená procesor od Applu v počítačích Mac? Všechno. Přechod počítačů na zcela odlišnou architekturu sice znamená nutnost emulovat nekompatibilní software, ve všech ostatních ohledech má ale přinést výrazné změny k lepšímu. MacBooky se stejnými rozměry a váhou tak najednou nabídnou až několikanásobně vyšší výkon a zároveň přitom vydrží déle na baterii. A nesmíme zapomenout na to, že na Macu nově půjde spouštět všechny aplikace z iOS.
Když prezentace natočená v novém ústředí Applu v kalifornském Cupertinu došla do bodu, kdy měl být představen první počítač s novým čipem, spustila se velkolepá animace, kde se z jednotlivých součástek poskládal laptop – MacBook Air. Kdo by však čekal, že budování očekávání a epická hudba jsou předzvěstí zbrusu nového zařízení, mohl být trochu zklamán. Nakonec se ukázal dobře známý MacBook Air, který má sice výrazně jiné schopnosti než starší MacBook Air, ale vypadá úplně stejně.
Totéž platí i pro další dva představené počítače s čipem pojmenovaným M1 – Mac mini a 13palcový MacBook Pro. Stejně jako u MacBooku Air také u nich změny proběhly pouze uvnitř, takže jsme se nedočkali naplnění spekulací o 14palcovém MacBooku Air ani menším Macu mini, jehož design se výrazněji nezměnil už téměř deset let. Přesto se ve všech případech stále jedná o vzhledově velmi atraktivní počítače, které za některými konkurenty zaostávají snad jen ve velikosti rámečků okolo displeje.
Ačkoliv se design nezměnil, Apple nové počítače přesto označuje za „přelomové“ – a podle všeho právem. Důvodem pro to jsou vlastnosti už zmíněného Apple M1. Čip, poněkud zvláštně pojmenovaný stejně jako pohybové koprocesory z iOS zařízení (v nových iPhonech je M14), otevírá zcela novou kapitolu historie firmy. Jak bylo naznačeno už při ohlášení přechodu na vlastní procesory letos v červnu, nabídne totiž značný nárůst výkonu a naopak snížení energetické náročnosti.
M1 přitom zdaleka není jen procesor. Jediný čip v sobě kombinuje procesorovou a grafickou jednotku, Neural Engine specificky určený pro výpočty strojového učení, rozhraní, systémovou paměť, kryptografickou jednotku a další. Celý je přitom – po čipu A14 v letošních iPhonech – druhým na světě, který je vyrobený 5nanometrovou technologií, díky čemuž obsahuje 16 miliard tranzistorů. Tato kombinace jednotek a velká hustota tranzistorů znamená výrazný nárůst rychlosti systému.