Do třídy na videohovor. Scio spustilo školu, která kombinuje dlouhodobou online výuku s týdenními výlety do přírody
Martina Lichtenbergová, ředitelka Expedniční ScioŠkoly
Devítiletá Viktorie Hynková teď stejně jako žáci po celém Česku nechodí do školy, ale každé ráno usedá k počítači. Něco ji ale přesto odlišuje – na rozdíl od svých vrstevníků se bude učit online i potom, co pandemie skončí. Přesněji tak bude činit tři týdny v měsíci. Na ten čtvrtý pojede se svými spolužáky do přírody na takzvanou expedici.
Takový je ve zkratce princip Expediční ScioŠkoly, na níž Viktorku zapsala její matka Veronika, kterou nový vzdělávací projekt, fungující od letošního září, velmi zaujal. „Dceru jsme dali na tuto školu po zklamání ze státní výuky. Je to revoluční projekt, který má smysl. Už teď pozoruji výrazné zlepšení Viktorky oproti jarnímu období,“ říká Veronika Hynková a neskrývá nadšení.
Expediční ScioŠkola funguje pod českou vzdělávací organizací Scio a její tvůrci hlásí zatím veskrze pozitivní zkušenosti. Nejedná se ale o žádný přechodný nebo testovací projekt. Už teď funguje pro děti od čtvrté do deváté třídy a příští rok otevře i pro středoškoláky.
S myšlenkou přišel člen Rady ScioŠkol Jon Šotola po zkušenostech ze začátku pandemie. „S konceptem online výuky jsme polemizovali déle. V začátku pandemie jsme si ale zhruba na tisícovce dětí (ve všech ScioŠkolách, pozn. red.) vyzkoušeli, že to může fungovat,“ říká Šotola. Rizika online výuky, která se objevila, vyústila právě v kompromis v podobě kombinace s týdenními expedicemi.
Jako ředitelku netypické školy si Scio vybralo Martinu Lichtenbergovou. Do projektu se pustila i přesto, že nemá přímou zkušenost ze základního vzdělávání. Dříve pracovala v HR, věnovala se vzdělávání dospělých organizaci letních táborů. Běžných ScioŠkol, kterých je po republice dvanáct, ale vedou lidé s podobným profilem běžně.
„Měla jsem k dětem vždy blízko, ale systém běžného školství mě nelákal. Když přišla tato nabídka, zapadlo vše do sebe. Můžu nyní zúročit své zkušenosti z oblasti vzdělávání i managementu,“ říká Lichtenbergová.
„Na jaře měly díky online výuce většinu věcí rychleji hotovou.“
Vyučování v Expediční ScioŠkole začíná každý den v devět hodin a počítá se s tím, že děti jsou online do třinácti hodin. Celou dobu ovšem jen nesedí před počítačem na online hovoru. „V tomto čase mají do rozvrhu zařazené i bloky na samostudium, kde se v učivu věnují tomu, čemu potřebují,“ přibližuje Lichtenbergová chod dne.
Výuka tady není po předmětech, ale v tematických blocích. Samostatně se vyučuje jen čeština, matematika a angličtina. Vše ostatní, od přírodních věd po dějepis, se následně propojuje ve skupinových i samostatných projektech. V jiném bloku si mohou žáci vybrat téma na projekt podle vlastního uvážení. Jedinou podmínkou je, aby se na něm naučili něco nového.
„Tyto projekty děti dělají na třítýdenní bázi, spoustu z nich pak v praxi zkoušíme právě na expedici,“ říká ředitelka. Například na zářijové výpravě se děti podívali na zámek ve Veltrusích a zjišťovali historické informace o místní rodině i zvířatech, které zde žijí, a okolním parku.
Je na první pohled patrné, že Martina Lichtenbergová a její tým prosazují neformální přístup a se všemi studenty si učitelé (kterým tu ovšem říkají průvodci) tykají. V kurikulu dávají velký důraz na samostatnost a zodpovědnost dětí, a tak je i každodenní rozvrh úmyslně stanovený na relativně krátké čtyři hodiny denně – vejdou se do něj i zmíněné samostatné projekty nebo celoškolní setkání.
„Děti samy zmiňovaly, že na jaře měly díky online výuce většinu věcí rychleji hotovou. Ve třídě se mnohdy na někoho čeká. Ale tím, že v onlinu máme i samostatné bloky, tak se opravdu mohou věnovat tomu, co potřebují,“ upřesňuje novopečená ředitelka.