Inven Capital skupiny ČEZ investuje do efektivnější a ekologičtější dopravy. Německé Forto získalo 43 milionů eur

Peter BrejčákPeter Brejčák

forto

Foto: Forto

Michael Wax, Erik Muttersbach a Michael Ardelt ze startupu Forto

0Zobrazit komentáře

Investiční fond polostátní energetické skupiny ČEZ Inven Capital uzavřel svou druhou letošní investici. Berlínský startup Forto, který poskytuje platformu pro optimalizaci globální přepravy, pod vedením českého fondu získal v rámci kola Series B1 43 milionů eur, tedy přes 1,1 miliardy korun. Forto získané prostředky využije zejména k urychlení vývoje, přičemž jen během posledního roku své zakázky ztrojnásobilo a dostalo se mezi dvacítku největších přepravců z Asie do Evropy.

„Vizí Forto je zjednodušit mezinárodní přepravu zboží do té míry, že to uživateli bude připadat stejně snadné jako posílání e-mailu. Zákazník má neustálý přehled o zboží a dostává informace o výši emisí CO2 spojených s danou volbou způsobu přepravy,“ říká Petr Míkovec, generální ředitel Inven Capital.

Šéf investiční paže tuzemského energetického kolosu ČEZ věří, že investice do Forta vytváří také synergie pro další portfoliové firmy fondu, ve kterém se aktuálně nachází dalších jedenáct startupů. Letos Inven Capital navíc vzbudil pozornost také svým exitem, kdy jeho podíl i podíly dalších investorů v izraelském CyberX koupil za 165 milionů dolarů (3,7 miliardy korun) Microsoft.

Na získání minoritního podílu ve Fortu využil Inven Capital prostředky obou svých investorů, tedy skupiny ČEZ i Evropské investiční banky. Právě EIB přitom do německého startupu přímo vložila 20 milionů eur už během léta. Do aktuálního investičního kola se kromě českého fondu zapojil také Iris Capital a stávající investoři, mezi něž patří Maersk, Northzone nebo Cherry Ventures. Za čtyři roky fungování už Forto od investorů získalo celkem 108 milionů eur (téměř 2,9 miliardy korun).

freight-cargo

Foto: Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash

Český fond Inven Capital investuje do ekologičtější dopravy

Investoři se sice dohodli, že nebudou zveřejňovat individuální velikosti investic jednotlivých stran, zástupci Inven Capital ovšem pro CzechCrunch potvrdili, že jako lead investor vložil tuzemský fond do startupu Forto významnou částku. Díky tomu navíc získal jedno plnohodnotné místo v představenstvu a také tzv. observer seat, v rámci něhož se může účastnit zasedání představenstva, ale nemá hlasovací právo.

„Na transparentní, včasné a flexibilní přepravě závisí hladký chod mnoha odvětví a energetika není výjimkou. Díky digitálním řešením může být mezinárodní přeprava efektivnější a ekologičtější. Dosavadní meziroční růst příjmů Forto ukazuje, že po chytrých řešeních je silná poptávka,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Berlínský startup vyvinul technologickou platformu pro zjednodušení, zefektivnění a větší transparentnost i spolehlivost mezinárodního dodavatelského řetězce, zaměřuje se přitom na dopravu mezi Asií a Evropou. Pracuje s daty v reálném čase a dle svého vyjádření dokáže snížit administrativní náklady firem souvisejících s dodavatelským řetězcem téměř o třetinu.

Efektivnější logistika navíc pomáhá šetřit také emise z přepravy, které v současnosti tvoří zhruba pětinu celkových globálních emisí. Svým zákazníkům Forto umožňuje vybrat si způsob přepravy i z hlediska co nejnižších emisí, nebo off-setové programy, ve kterých mohou vyprodukované emise neutralizovat investicemi do klimatických projektů.

forto-platform

Technologická platforma německého startupu Forto

Forto v roce 2016 založila čtveřice Ferry a Fabian Heilemannovi, Erik Muttersbach a Michael Wax, tehdy ještě pod názvem FreightHub. Z původního zaměření na lodní přepravu mezi Německem a Asií firma rychle vyrostla do komplexní platformy pokrývající celý řetězec – od nabídky, rezervace a správy dokumentů přes sledování a trasování až po zpracování výjimek a analýzu dat.

Meziročně vzrostly příjmy startupu s téměř 300 zaměstnanci o 150 procent, byť přesná čísla zatím neprozrazuje. Aktuálně má přes 2 500 zákazníků a letos na podzim otevřel již svou pátou kancelář v Asii, konkrétně v Singapuru. „Jsme hrdí, že můžeme přispět k tomu, aby evropské společnosti ze současného turbulentního období vyšly v silnější pozici pro úspěšné obchodování na celém světě,“ dodává spoluzakladatel Forto Michael Wax.

Legendární seznamka Lidé.cz končí. Seznamu ji po 23 letech pomohli ukončit i sexuální predátoři a dokument V síti

Filip HouskaFilip Houska

vsiti-klusak

Foto: Milan Jaroš/Aerofilms

Vít Klusák během natáčení dokumentu V síti

0Zobrazit komentáře

V době, kdy neexistoval Facebook, Instagram, Tinder nebo TikTok, byla většina mladých Čechů uvrtaná na online seznamce Lidé.cz. V rámci ní si mohli vytvořit vlastní profil a zavítat do jedné z několika chatovacích místností, kde navazovali nové kontakty nebo zabíjeli nudu. Teď ovšem tento legendární portál od Seznamu končí a důvodů je hned několik.

Ten, který napadne nejspíš většinu čtenářů, je konkurenceschopnost. Internetový svět totiž v posledních letech ovládly především globální sítě jako Facebook a Instagram. Navíc se začaly objevovat i zcela nové formáty, jak se na internetu propojovat a sdílet obsah, což potvrzuje zejména progresivní TikTok, před ním Snapchat a zapomínat se nesmí ani na populární seznamovací aplikaci Tinder.

Lidé.cz tak logicky ztráceli na popularitě, jelikož mladá (i starší) generace měla k dispozici mnohem komplexnější služby nabízející více zábavy i potenciálních přátelských spojení. I proto Seznam uvádí, že jejich online seznamovací platforma, která vznikla již v roce 1997 coby e-mailový seznam, už nějaký čas nenaplňuje finanční očekávání s ohledem na provozní náklady služby jako takové.

lide-cz

Foto: Lidé.cz/CzechCrunch

Legendární seznamka Lidé.cz končí

„O smyslu služby Lidé.cz uvažujeme už několik posledních let, kdy si stěží vydělá na svůj vlastní provoz a údržbu. Ta je navíc čím dál náročnější, protože někteří uživatelé nahrávají do svých profilů i fotografie či texty se sexuálním podtextem,“ vysvětluje místopředseda představenstva a ředitel pro exekutivu a komunikaci Seznam.cz Pavel Zima a naznačuje další, mnohem podstatnější důvod pro ukončení.

Tím je stále vyšší koncentrace sexuálních predátorů, respektive uživatelů, kteří služby Lidé.cz (a pochopitelně i jiných platforem) využívali primárně pro nezákonné obtěžování dětí a mladistvých. Právě na to velmi striktním a v jistých ohledech děsivým způsobem odkazuje dokument V síti od Barbory Chalupové a Víta Klusáka a Seznam se na tento dokument sám odvolává.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Zimy evidoval tým, který má na starosti správu Lidé.cz, denně přibližně deset nevhodných profilů, jež bývaly ze stran uživatelů nahlašovány a administrátorský tým je musel procházet (a mazat) ručně. Zároveň uvádí, že na jednotky případů je každý měsíc upozorňoval jejich automatický systém, který ovšem hodnotí spíše obecná porušení pravidel. Správa a údržba platformy se proto stala příliš náročná a Seznamu se nevyplácí do ní investovat tolik úsilí a peněz.

„Bylo by možné implementovat do služby technologické řešení, které by na základě strojového učení dokázalo nevhodný obsah odhalit. Jedná se ale o investici, která pro nás vzhledem k významu služby, strategii firmy a jejím prioritám nedává smysl,“ dodává Zima a reaguje na nové směřování Seznamu vstříc většímu rozvoji domovské stránky, reklamních systémů a vlastních obsahových služeb.

klusak-1

Foto: Aerofilms

Režisér a dokumentarista Vít Klusák

Tvůrci dokumentu V síti, který se stal historicky nejúspěšnějším českým dokumentem a míří i do onlinu, toto rozhodnutí logicky vítají. „Potěšilo nás, že náš film otevírá oči nejen dětem a jejich rodičům, ale i velkým internetovým firmám. Bylo by skvělé, kdyby se podobně zodpovědně zachovali i ostatní, což neznamená, že mají zavřít krám. Mají především nastavit pevná pravidla, která chrání nejslabší a nezodpovědné – to jest děti – a zasadit se o jejich dodržování,“ říká pro CzechCrunch režisér Klusák.

„IP adresa, ze které se děje něco nekalého, by se měla stát ‚známou adresou‘ i pro ostatní. A pak je tu další rovina. Policie hlásí, že v nouzovém stavu rapidně ubylo krádeží. Dobrá inspirace pro všechny další nekalosti: ať výše trestu straší každého, kdo má chuť zneužít, či dokonce znásilnit dítě a doživotně se na něm tak podepsat. Rána na duši nejde vyfotit jako modřina, o to je hlubší. Je nemyslitelné, aby pachatelé těchto činů odcházeli od soudů s úsměvem na rtech a podmínkou,“ dodává.

Lidé.cz oficiálně ukončí svůj provoz 14. prosince. Seznam se sice původně snažil najít kupce, ale nenašel nikoho, s kým by se dohodl na oboustranně výhodných podmínkách. Od dnešního dne uživatelé uvidí na hlavní stránce platformy banner s upozorněním na blížící se ukončení provozu a do té doby mají možnost požádat o stažení fotografií a osobních dat z vlastních profilů. Po uvedeném termínu už nebude možné jakákoli data stahovat, Seznam.cz je navíc nebude ani nijak zálohovat či archivovat.