Z letenského Stalinu až do Afriky, kde staví skateparky. Mosambik mě naučil, že je život skvělý, říká Martin Loužecký
Martin Loužecký, spolutvůrce projektu Skate World Better
Skateboarding byl pro Martina Loužeckého vášní již od dětství, rozhodně ale tehdy netušil, že svou zálibu přetvoří v něco, co bude pomáhat chudé africké společnosti. Pražský skejťák, který své sportovní řemeslo piloval na letenském Stalinu, teď v jihovýchodní Africe staví skateparky a přibližuje krásy nové olympijské disciplíny i těm, kteří o ni nikdy nezavadili. A jak přiznává, až nevyzpytatelný Mosambik mu ukázal, jak skvělý může být život.
Budování nových skateparků zajišťuje v rámci projektu Skate World Better, který vznikl před dvěma lety s cílem dostat skejtování i do těch nejchudších oblastí světa. Aktuálně má na kontě dvě skateboardingová zázemí v mosambickém hlavním městě Maputo a příští rok chce i do Zambie a Svazijska. Ovšem nebýt jeho píle, sebekontroly, nadšení a nápomocného týmu, pravděpodobně by nic takového neuskutečnil.
I když je Loužecký rodilým Pražanem, spoustu času tráví v zahraničí, kde se mu zalíbilo právě dánské hlavní město. Studuje tam totiž africká studia, na která se přihlásil po dokončení bakaláře v oboru teritoriálních studií v Praze. „K Africe mě to vždycky táhlo. Je to podceňovaná oblast s obrovským ekonomickým potenciálem. Můj dědeček byl navíc kartograf a mě doteď baví její místa poznávat i z mapy,“ vzpomíná Loužecký.
Kodaň navíc sehrála klíčovou roli v tom, čím se Loužecký zabývá dnes. Ve škole dostal za úkol vymyslet jakýkoliv projekt, který by se týkal Afriky. Rozhodl se proto spojit jeho milovaný skateboarding s pomocí tamní společnosti a naplánoval výstavbu skateparků. „Měl jsem jasnou představu a věděl jsem, že během třetího semestru studia můžeme být v Africe,“ dodává Loužecký.
Vzhledem k tomu, že měl odjakživa slabost především pro postkoloniální Afriku, na kterou je ostatně velmi dobře vybaven i jazykově (mluví anglicky, portugalsky i francouzsky), zvolil si pro realizaci nového projektu Mosambik. „V rámci kodaňské subkultury jsem se setkal i s několika Mosambičany, což se pro start výstavby skateparku velmi hodilo,“ doplňuje šestadvacetiletý jezdec.
Právě tamní komunita Mosambičanů mu zajistila úplně první kontakty, přes které se mohl alespoň částečně napojit na dění v tomto africkém státě. Jak Loužecký pro CzechCrunch zmiňuje, většina z nich má rozvětvené rodinné vazby a „všichni znají všechny“. „Kamarádství je nadevše. Stačí jeden člověk, který vás zvládne napojit na jeho strýce, jenž má známého, který vše zařídí,“ dodává.
Ani takový kontakt však ještě nemusí nic znamenat. Pořád je totiž řeč o Africe, kde všechno nefunguje tak, jak jsme zvyklí z Evropy. Celý proces každopádně musel začít u Loužeckého, který na svém plánu začal spolupracovat se dvěma spolužáky z Kodaňské univerzity. Společně tak v roce 2018 dali vzniknout iniciativě Skate World Better a chystali se na první krůčky vstříc přibližování skejtu i dětem, kterým stačí k radosti hudba nebo déšť.
Podpora lidí a ohromná tragédie
Plán zněl jasně: postavit první moderní skatepark v Maputu, tedy hlavním městě Mosambiku. Ačkoliv Martin Loužecký nikdy nebyl tím typem člověka, který uměl vše dokonale plánovat, rozhodl se, že tomu věnuje naprosté maximum. „Je mi blízké začínat práci na seminárkách pár hodin před nutným odevzdáním,“ dodává s úsměvem a současně zmiňuje, že všechny aktivity spojené s projektem musel skloubit se studiem i obživou.
„Pro každého, kdo není ze Skandinávie, je Kodaň docela dost náročná na přežití. Hlavně teda z hlediska peněz,“ říká Loužecký. I tak ale po večerech řešil nutné papírování spojené s ustanovením organizace Skate World Better, rozesílal e-maily s žádostmi o spolupráci a napojoval se na potenciální sponzory, kteří by týmu poskytli potřebné finance. To se mu nakonec podařilo přes crowdfunding, protože měl projekt obrovskou podporu veřejnosti.
„Znát to bylo hlavně v Kodani, jelikož je tam skejtová kultura silně zakořeněná. Ostatně patří mezi jedny z nejzásadnějších míst pro rozvoj skateboardingu jako takového. Podporu nám vyjadřovali jak Evropané, tak i Mosambičané, se kterými jsme se tam spřátelili,“ popisuje Loužecký a vzpomíná na momenty, kdy studenti obdivovali jejich trička s mapou Afriky, na které byl Mosambik vyznačen.
Protože plánování výstavby zahájil už zhruba devět měsíců předtím, než se měl do Maputa osobně vydat, dokázal včas sehnat i pracovníky, kteří by skatepark postavili. Spojil se totiž s partou nadšenců z organizace Wonders Around the World, která čítá členy ze Švýcarska, Německa, Rakouska a dalších zemí, přičemž všichni mají jeden cíl: pomáhat. Ať už za peníze, nebo zadarmo. Loužecký byl nucen zvolit variantu číslo dva.