Vybírá miliony pro lékaře a teď je v prestižním výběru mladých lídrů. Vědec Jan Lukačevič bude radit šéfovi NATO
Vědec a kosmický inženýr Jan Lukačevič
„Ještě zabalím poslední krabice ve skladu a ozvu se,“ hlásí mi Jan Lukačevič chvíli před naším plánovaným telefonátem. Mladý český vědec se v posledních měsících jen tak nezastaví, mimo jiné proto, že znovu posílá energetické balíčky lékařům. Tento týden si ale přeci jen mohl trochu oddechnout. Konečně totiž mohl do světa vyhlásit, že se dostal do prestižního výběru mladých lídrů a bude díky tomu radit samotnému generálnímu tajemníkovi NATO.
Devětadvacetiletý vědec a kosmický inženýr nově patří mezi čtrnáct mladých lidí z celého světa, které si NATO vybralo jako tzv. Young Leaders. Ti mají pomoci formovat budoucí vývoj Severoatlantické aliance a připravit ji na výzvy nové doby. Jedním z nich je i Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd.
„NATO si uvědomuje, že je potřeba se adaptovat na nové prostředí a změny, které nastávají. Proto spustilo iniciativu NATO 2030, aby se nestalo, že zastará nebo zaspí dobu, ale naopak bylo dál relevantní, funkční a dominantní silou ve světě a oporou pro své členské státy,“ popisuje pro CzechCrunch Lukačevič a zmiňuje například rostoucí hrozbu hybridních konfliktů či stále se vyvíjející zbraňové systémy.
V Severoatlantické alianci si uvědomují, že současní mladí lídři budou ti, kteří mohou za deset let celou organizaci vést, a tak se generální tajemník Jens Stoltenberg rozhodl vytvořit si jeden poradní sbor právě z nezávislých expertů do 35 let. Jeho složení oznámil Summitu mládeže v německém Mnichově a jedná se o velmi rozmanitou skupinu, kde nechybí vědci, politici ani zástupci soukromého sektoru.
„Kladli si za cíl, aby bylo složení skupiny multidisciplinární, abychom pokryli několik oblastí expertízy a měli velkou bohatost názorů. Každý jsme úplně jiný, někdo řeší zahraniční spolupráci, jiný technologie, kyberbezpečnost, klima. Jsou to témata, jimiž by se mělo NATO stále více zabývat, a my máme v těchto oblastech přinést soubor doporučení,“ říká Lukačevič.
Veškerá činnost Young Leaders bude probíhat v úzké spolupráci s generálním tajemníkem, vedením NATO a dalšími experty v daných oblastech, takže hlasy mladých lídrů by měly být skutečně slyšet. Vedle oblastí, jako je budoucnost obrany euroatlantického prostoru, změna klimatu, hodnotové zaměření či ekologie, mají navíc Lukačevič a spol. přicházet i s takzvanými „moonshot ideas“.