Na poli ho neuslyšíte a nepotřebuje ani řidiče. Američané postavili elektrický traktor budoucnosti, který zjistí i stav půdy

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

monarch-tractor-1

Foto: Monarch Tractor

Elektrický autonomní traktor od Monarch Tractor

0Zobrazit komentáře

Se slovem traktor si mnozí nejspíš spojí technicky nepříliš sofistikovaný stroj, který má velká kola a velký motor, aby mohl po poli tahat pluh, přívěs nebo cokoliv potřebného. A také vydává specifický rachot. V Kalifornii ale vznikl docela jiný traktor. Vzhledem a určením je sice podobný, jeho elektrický pohon ovšem nevydává žádný zvuk, komplexně analyzuje stav pole a dokonce ani nepotřebuje lidského řidiče.

Zemědělská technika pro větší objemy práce má už dávno poměrně daleko k představám o technologicky zaostalém světě mimo města. Pro co nejefektivnější farmaření se používají různá měření (včetně toho od českého startupu Agdata), traktory s elektrickým pohonem existují několik let a experimenty s autonomním řízením také nejsou novinkou. Monarch Tractor od stejnojmenného startupu ale má být prvním na světě, který to vše kombinuje do jednoho.

Vedle kvantitativního se přitom chlubí i kvalitativním prvenstvím – je prý totiž nejchytřejším traktorem, co se dá sehnat. „Monarch Tractor posouvá farmaření směrem k bezpečnější a udržitelnější budoucnosti eliminováním škodlivých emisí, snižováním potřeby herbicidů a ochranou pracovníků díky možnosti operovat bez řidiče,“ vysvětluje šéf farmaření Monarchu Carlo Mondavi.

monarch-1

Foto: Monarch Tractor

Traktor má elektromotor o výkonu 70 koňských sil

Cesta ke schopnému traktoru budoucnosti ale pořád musí začít „tupým“ výkonem. Základem je tedy elektrický motor se 70 koňskými silami a pohonem na čtyři kola, který stroj řadí do kategorie všestranných prací s výjimkou těch nejnáročnějších. Tomu odpovídá i schopnost provozu deset hodin bez přestávky a zvedací kapacita hydrauliky dosahující necelé jedné tuny.

Zajímavější věci se ovšem dějí za jízdními, respektive ornými vlastnostmi. A začíná to kamerami. Aby stroj na poli nic nepřekvapilo, má prostřednictvím 360stupňových kamer ideální přehled o svém okolí, díky čemuž je možné kromě sezení v kabině traktor ovládat na dálku nebo ho nechat přesně následovat trasu dalšího zařízení či jdoucího člověka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu s dalšími senzory a softwarem pro autonomní navigaci se bez řidiče dokonce obejde úplně. Jezdit samostatně po poli je ale pochopitelně mnohem jednodušší než v silničním provozu. Cestu jde nastavit předem a samotný pohyb pak už vyžaduje jen relativně malé úpravy trajektorie. Například podle stavu půdy nebo případných nečekaných překážek. Právě v tom spočívá jeden z aspektů inteligence traktoru, který tyto korekce zvládne sám.

Jen neasistované ježdění tam, kde není složitý provoz nebo tam nepobíhají neukázněné děti, ale dnes už ze židle nikoho nezvedne, snad ani traktoristu. V Monarchu, jehož zakladatelé mají s průmyslovým farmařením vlastní zkušenosti, tak pokračovali dále a začali pronikat do hlubin strojového učení.

monarch-2

Reprofoto: MonarchTractor/YouTube

Výrazná světle modrá linka

Jejich mašina nakonec kromě záznamů z kamer dokáže nasbírat a analyzovat klidně přes 240 GB dat denně, čímž pomáhá s odhady objemu úrody i stavu rostlin. Všechna data se přitom analyzují dlouhodobě a čím déle celkového času traktor na poli stráví, tím přesněji dokáže s informacemi pracovat. Získané výsledky má být snadné propojit s existujícími daty farmářů a zohlednit je buď výhledově, nebo okamžitě.

Všechny informace, uložené v zašifrované formě v cloudu, jsou přístupné přímo z aplikace v telefonu. Traktor si tedy podle určené trasy sám jezdí po poli, vykonává potřebné úkony, neustále detailně sleduje aktuální počasí a posílá přehled do takřka jakéhokoliv zařízení, které má zrovna farmář po ruce. Celá operace přitom zajišťuje co nejefektivnější pěstování pro dlouhodobou udržitelnost. Podle všeho jsme plně dorazili do budoucnosti.

dressibly-founders-jakub-matej-julius

Přečtěte si takéOpravdu potřebujete obří šatník? Český startup Dressibly bojuje s fast fashion a učí uvědomělému přístupu k oblečeníOpravdu potřebujete obří šatník? Český startup Dressibly bojuje s fast fashion a učí uvědomělému přístupu k oblečení

Je to poměrně zřejmé i ze samotného designu Monarch Tractoru, který modrou světelnou linkou po obvodu připomíná spíše něco z Blade Runnera nebo futuristický Cybertruck od Tesly. Stejná je vlastně i cena startující na hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Podle výrobce má být časem ekonomičtější než konkurence, protože spolu s přírodou šetří také peníze.

„Dali jsme dohromady světový tým farmářů, inženýrů a vědců s cílem splnit současné požadavky farmaření a poskytnout zemědělcům chytré nástroje pro sběr většího množství prediktivních dat,“ vysvětluje spoluzakladatel Monarchu Praveen Penmetsa. „Díky nim je možné zapojovat udržitelnější postupy a více přitom vydělat.“

CzechCrunch Jobs