Procitnutí z nočních můr o ekologii. České LOGeco dokáže bez emisí zrecyklovat téměř jakýkoliv běžný odpad

logeco-1

Foto: LOGeco

Michal Halko, vedoucí týmu, kterému se podařilo vyvinou unikátní způsob recyklace odpadů

0Zobrazit komentáře

Kolik finančních prostředků budou muset naši potomci vynaložit na to, aby po nás uklidili veškerý odpad, který jim po sobě zanecháme? Při pomyšlení na obrovské skládky a znečištěné oceány je jasné, že to bude extrémně složitá a nákladná práce. Naštěstí však nebude odpad to jediné, co tady po nás zůstane. Můžeme předávat i technologie, které jej dovedou zlikvidovat. A to rovnou z tuzemských dílen.

Na tento problém se totiž zaměřuje i česká společnost LOGeco, která vytvořila systém se schopností recyklovat v podstatě jakýkoliv běžný odpad a simultánně s tím žádný jiný neprodukovat. Na něm pracoval tým vedený Michalem Halkem ve spolupráci s předními technologickými experty z oblasti odpadů a ekologie osm let, během kterých si vyžádal investici ve výši tří milionů eur.

Veškeré úsilí se pak přetvořilo na jednotku, která je schopna pozřít téměř jakýkoliv druh odpadu, který navíc nemusí být ani tříděn či dekontaminován. Na druhém konci třináct metrů dlouhé a sedm metrů vysoké linky se následně objevují suroviny, jež lze nadále průmyslově zpracovávat. Technologie dnes funguje v severních Čechách a také na dvou místech v Asii.

logeco5

Foto: LOGeco

Miroslav Šilhan, ředitel skupiny LOGeco

„Prvotní nápad byl zbavit se odpadu, ale ležel několik let jen na papírech několika vědců. Technologie vychází z historicky známých metod zpracování odpadu a unikátního nápadu, který byl v technologii použit,“ říká Miroslav Šilhan, ředitel skupiny LOGeco, která je tohoto systému výhradním investorem, majitelem a prodejcem.

„Jednotka dokáže zpracovat i běžný netříděný komunální odpad stejně jako netříděné plasty, zbytky potravin, zdravotní odpad (pleny, roušku, respirátory), staré oblečení i koberce, domácí spotřebiče, pneumatiky, ale i kaly z čistíren odpadních vod, průmyslové odpady, plasty z recyklace aut, ropné laguny, odpadní dřevo, bioodpad a desítky dalších druhů odpadu,“ vyjmenovává Šilhan.

Katalytické štěpení

Co se samotné funkčnosti této technologie týče, jde o poměrně komplikovaný proces. Odpad totiž putuje přes násypku do speciálně vyvinutého reaktoru, kde probíhá katalytické štěpení. Při něm díky působení přidávaných katalyzátorů, teplot a míchání dochází k rozložení materiálu na základní stavební prvky, z nichž je následně zpětně skládán potřebný materiál.

Reaktor je přitom schopen rozpoznat, jaké látky v něm vznikají. V případě potřeby je pak dokáže poslat ke kondenzaci, nebo neustále dokola opakovat proces štěpení, dokud není požadovaného výsledku dosaženo. Vytěžená surovina, kterou je směs aromatických uhlovodíků C-20, se používá jako příměs do paliv, respektive pro výrobu paliv ekologických.

logeco1

Foto: LOGeco

Jednotka ERVOeco

Zároveň ale slouží i pro další zpracování v chemickém a petrochemickém průmyslu a lze ji využívat pro výrobu elektřiny v generátorech. V neposlední řadě dokáže jednotka z odpadu vytěžit suroviny, které lze opět použít pro výrobu produktů, které byly zrecyklovány (obaly, domácí spotřebiče nebo plasty).

Výhodou celého procesu je minimum odpadních látek a žádné vypouštěné emise do ovzduší. Mimo suroviny je získáván také téměř čistý uhlík, který lze taktéž dále využívat.

Vzhledem k tomu, že je celé řešení modulární, může si zájemce vybírat dle potřeb hned z několika přídavných modulů, případně z kontejnerového řešení celé linky. Výběr modulů je ovlivněn materiálem z odpadu, který bude mít jednotka za úkol zpracovávat. Od výběru se ostatně odvíjí cena jednotky, která se může pohybovat mezi 50 až 90 miliony korun. Miroslav Šilhan nicméně uvádí, že návratnost může přijít již za 3 až 5 let.

LOGeco v současné době vyrábí a připravuje dodávky dalších deseti jednotek do zemí Evropy, konkrétně Maďarska, Slovenska a Rumunska, ale také do Afriky a Spojených států. V USA nyní probíhají i jednání o exkluzivním zastoupení na tamním trhu, přičemž se chystá i vstup do Německa.

Plány pro příští roky jsou však daleko větší. „Chceme prodat pětadvacet jednotek v Česku a dvojnásobný počet v zahraničí. Momentálně už máme rozjednané desítky obchodů, bohužel doba s těmito omezeními mezinárodnímu obchodu příliš nesvědčí, takže se jednání lehce protahují, i když zájem je obrovský,“ dodává Šilhan.

logeco3

Foto: LOGeco

Michal Halko se schématem linky

Mezi zákazníky patří nejen soukromé firmy, ale také města, regionální vlády a státní firmy. Zájem přitom mají hlavně producenti velkého množství odpadů a samozřejmě společnosti, které se zabývají likvidací odpadu ze své podstaty. Všichni se tak snaží svým způsobem naplňovat motto LOGeco: „Lidé začali se znečištěním, jen lidé ho mohou zastavit.“

Firma mimo jiné podporuje řadu dobročinných projektů, a to nejen v Česku, ale i v dalších zemích světa. Nejčastěji se jedná o projekty z oblasti ekologie, vědy, vývoje, vzdělávání k odpadové problematice a také humanitární pomoci. A aby toho nebylo málo, experimentuje i s kryptoměnami, konkrétně vlastním digitálním tokenem ECOLOG, který umožňuje investovat do celé technologie.

„Náš token jsme pojmenovali ECOLOG (zkráceně LOG neboli digitální kryptoměna) a funguje na standardu ERC-20 v rámci velmi známé decentralizované blockchainové sítě Ethereum. Konzervativní investory uspokojíme nabídkou dluhopisů,“ doplňuje Šilhan informace o digitální měně, jejíž hodnota by měla ročně růst o dvanáct procent.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym