Microsoft vstupuje do světa samořídících aut. Spolu s dalšími posílá 2 miliardy dolarů do startupu Cruise od General Motors
Zadat cílovou adresu, dát ruce z volantu a následně si užívat bezstarostnou jízdu třeba s knihou v ruce díky samořídícím schopnostem vozidla. Tak by měla vypadat nepříliš vzdálená budoucnost, na kterou sází i Microsoft. Technologický gigant z Redmondu se ve svém prvním významném spojení se světem autonomních vozidel podílí na investici ve výši dvou miliard dolarů (43 miliard korun) do startupu Cruise, dceřiné společnosti automobilky General Motors (GM).
Na nové investici, která navýšila hodnotu Cruise na 30 miliard dolarů (645 miliard korun), se podílela i automobilka Honda, samotné GM a další institucionální investoři. V rámci vzniklé dohody pak Cruise začne využívat cloudovou a výpočetní platformu Microsoftu Azure, která má pomoci s komercializací autonomních služeb společnosti ve velkém.
Cruise chce totiž využívat své samořídící vozy nejen k přepravě osob, ale také nejrůznějších zásilek, k čemuž se váže generování obrovského množství dat, které je finančně velmi náročné zpracovat. Díky partnerovi v podobě Microsoftu by však měl provádět zpracování dat za daleko příznivější ceny.
Naopak Microsoft chce nově nabytého partnerství využít k dalšímu pronikání do sektoru automotive a zároveň si bude moci otestovat, jak jím vyvinutý software dokáže obstát i v případě využití pro potřeby autonomního cestování. Do Cruise investovaly velké podniky i přesto, že aktuálně není tím nejsilnějším hráčem na poli vývoje autonomních vozů.
Hvězdou v oboru i největším konkurentem Cruise je Waymo, které již dokázalo své první vozy nasadit do ostrého provozu v americkém Phoenixu. To Cruise prozatím může ve svých samořídících autech převážet jen vlastní zaměstnance. Děje se tak v San Francisku, přičemž plně komerční provoz služeb měl být spuštěn v roce 2019. Nakonec se tak nestalo a společnost dosud nezveřejnila, kdy by do jeho vozů mohli usednout i pasažéři z řad veřejnosti.