Snadný dárcovský crowdfunding zafungoval. Znesnáze21 Karla Janečka nasbíralo za rok 52 milionů korun

Iva BrejlováIva Brejlová

znesnaze

Foto: Znesnáze21

Tvůrci projektu Znesnáze21

0Zobrazit komentáře

Rychle, přehledně, ale hlavně snadno. Když loni matematik a miliardář Karel Janeček a Nadační fond pomoci představovali platformu Znesnáze21, říkali o ní, že její jednoduchost je jako přivolání odvozu v Uberu. Zřejmě se trefili. Během prvního týdne v příspěvcích vybrala přes 650 tisíc korun a za první rok celkem 52 milionů. Pro porovnání: když loni Znesnáze21 vznikalo, Nadační fond pomoci hlásil, že za osm let svého podnikání rozdělil potřebným 28 milionů.

Věděli jsme, že chuť Čechů pomáhat ostatním je vysoká, ale výsledek fungování za první rok mnohonásobně předčil naše očekávání,“ říká Čestmír Horký, ředitel Nadačního fondu pomoci a spoluzakladatel projektu. Některé sbírky, které požadovaly stovky tisíc korun, se naplnily třeba jen v řádu hodin. Platforma si vybrala financování crowdfundingem, tedy na výslednou částku se skládá veřejnost.

Založit sbírku? Vemte si na pár dní volno

Aspirace na snadný přístup k založení sbírky je na místě. Když chtěl bez platformy někdo založit sbírku a věřil tomu, že známost o ní dokáže rozšířit, mohl ji spustit třeba na Facebooku. Stačil k tomu transparentní účet, takže lidé viděli, kam peníze posílají. Jenže taková sbírka není veřejná ve smyslu zákona. Což má mimo jiné za výsledek skutečnost, že darované peníze je třeba zdanit. A to zakládající mnohdy nevědí.

kareljanecek

Foto: Znesnáze21

Miliardář Karel Janeček při představení projektu Znesnáze21

Pokud se jinak lidé chtějí vyhnout dani a splnit zákonné povinnosti, aby jejich sbírka byla oficiálně sbírkou, potřebují povolení od krajského úřadu podle svého sídla. Tomu dokládají řadu dokumentů. Namátkou: písemné oznámení o konání s přesně předepsanými informacemi, doklad o bezúhonnosti, potvrzení o tom, že nemají nedoplatky, čestné prohlášení o neexistujícím insolvenčním řízení nebo o tom, že se v posledních třech letech nezdržovali nepřetržitě déle než tři měsíce mimo území České republiky.

Nadační fond pomoci má ale u pražského magistrátu veřejnou sbírku dlouhodobě „otevřenou“. A všechno výše zmíněné tak odpadá. Přesto nejsou lidé zakládající sbírky pod dohledem. Platforma zaměstnává sociální pracovnice, které jednotlivé projekty ověřují, a chtějí občas vidět nějaký ten naskenovaný dokument vypovídající o stavu potřebné či potřebného. Jejich činnost ale zkracuje celou akci z řádu dnů na minuty. Sbírka je tak v online světě obvykle do druhého dne.

Příběhy táhnou

Součástí úspěchu je však také prezentace toho, na co jsou vlastně peníze potřeba. U Znesnáze21 se ukazuje, že příběhy lidi zajímají. Tak třeba 4,1 milionu korun poslali v řádu hodin pro rodinu zesnulého zpěváka Davida Stypky. Značnou pozornost upoutala v lednu sbírka pro vojáka Karla Sankota, který zůstal po brutálním útoku částečně ochrnutý, a od dárců zatím získal 750 tisíc.

Příliš pozadu nezůstává ale ani koronavirová vlna solidarity, během níž dárci poslali 2 miliony na ochranné pomůcky pro domovy seniorů a přes 600 tisíc dobrovolníkům, kteří pomáhali se zvládáním pandemie. Nejúspěšnější sbírka má na kontě 6,5 milionu korun a výtěžek umožňuje pravidelný nákup potravin pro samoživitele.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podobně úspěšná byla akce na nákup notebooků pro distanční výuku dětí v rodinách samoživitelů. Vybralo se 3,3 milionu korun a mnozí dárci věnovali notebooky přímo. Obě sbírky organizovala novinářka Nora Fridrichová.

Lidé získají kvalitní, technologicky vyspělou a systematickou možnost, jak přispívat na charitativní projekty, navíc s vysokou mírou jistoty, že přispívají skutečně lidem či organizacím, kteří pomoc potřebují, a nejedná se o podvod. V tom spočívá unikátnost Znesnáze21 a jsem přesvědčen, že projekt má potenciál být globálně úspěšný,“ uvedl loni k jejímu spuštění Janeček.

Celkem za rok platformou prošlo 300 sbírek, kterých se účastnilo 48 tisíc dárců. Nově je mimochodem možné přispět bitcoiny. V této měně má Nadační fond pomoci také úspory a před pár dny jejich část na jednu ze sbírek uvolnil.

PPF chce koupit část Monety a vrací zpět do hry jednání o sloučení s Air Bank a částí Home Creditu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

airbank

Foto: Air Bank

Pobočka Air Bank

0Zobrazit komentáře

V českém bankovním světě je opět ve hře varianta, že vznikne nová třetí největší banka a dvojka ve spotřebitelských půjčkách. Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera totiž vrací do hry jednání o velkém obchodu, který by zahrnoval Monetu, Air Bank a Home Credit. A sama nyní znovu podává nabídku na odkup části Monety.

Moneta v pátek podvečer zveřejnila informaci, že obdržela od společnosti Tanemo ze skupiny PPF veřejný návrh na odkoupení části akcií Monety až do výše 20 procent od jejích stávajících akcionářů s právem jednostranně navýšit podíl až na 29 procent. PPF aktuálně drží v Monetě podíl ve výši 0,6729 procenta.

Představenstvo Monety se má vyjádřit do pěti pracovních dní, přičemž pracuje s návrhem, v rámci něhož nabízí PPF za jednu akcii 80 korun. Na pražské burze se přitom uzavřelo obchodování při ceně 67,10 Kč za jednu akcii Moneta Money Bank. Tímto obchodem by ale vše nemuselo zdaleka skončit.

K jednacímu stolu PPF vrací také plán na obří sloučení Monety s Air Bank a částí Home Creditu, o němž se jednalo už před dvěma lety, ale tehdy nakonec deal padl. Finanční skupina Petra Kellnera Monetě navrhuje, aby se projednala možnost prodeje Air Bank, české a slovenské části splátkové společnosti Home Credit a úvěrové firmy Benxy, pod níž spadají Zonky.

moneta-ostrava2

Foto: Moneta Money Bank

Ostravské sídlo Moneta Money Bank

„Akvizice Air Bank by proběhla formou výměny akcií ve směnném poměru 60,3 % (hodnota Monety) : 39,7 % (hodnota Air Bank). Touto výměnou by tedy skupina PPF získala 39,7% podíl v Monetě, a to nad rámec akcií získaných případným odkupem popsaným výše,“ stojí v oficiálním návrhu (v PDF zde).

Na základě takto navrženého směnného poměru by se počet akcií Monety zvýšil z 511 milionů kusů na 847 429 519 kusů akcií. Nově vydané akcie by skupina PPF získala výměnou za 100 % akcií Air Bank. Jinými slovy by tak PPF mohla v Monetě získat podíl dosahující zhruba 60 až 70 procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Moneta tvrdí, že je s PPF připravena o takové akvizici a jejích parametrech jednat. Zda tentokrát obchod dopadne, není zatím vůbec jasné, jednání jsou teprve na začátku, ale výsledkem by mohl být dominantní hráč na trhu spotřebitelských úvěrů a také silná pozice nově vzniklé banky. Spojením Air Bank a Monety by se utvořila třetí největší bankovní síť v Česku.

Koncem roku 2018 spolu původně obě strany vyjednávaly o tom, že Moneta by od PPF koupila Air Banka a českou i slovenskou část Home Creditu, ale nakonec se nedohodly na podmínkách a zejména na ceně. Zhruba 6,75 miliardy pro PPF a zároveň její zisk čtvrtinového podílu v novém uskupení byla pro Monetu příliš vysoká cena. Tentokrát je však na trhu trochu jiná situace.

Finanční svět se vyrovnává s pandemií koronaviru a jak připomínají Hospodářské noviny, skupina Home Credit utrpěla v loňském velké ztráty zejména v Asii a nyní se bude muset podobně jako Moneta vypořádat s nárůstem špatných úvěrů, které nebudou schopni někteří klienti splácet. Přestože je i část byznysu Monety postavena na spotřebitelských úvěrech, loni ve třech čtvrtletích i díky hypotékám dokázala vydělat 1,9 miliardy korun.