V Kyjově chystají spuštění místní měny Corrency. Má podpořit lokální obchodníky a nakopnout ekonomiku
V jihomoravském Kyjově se chystají na spuštění netradiční inovace, která má pomoci nakopnout tamní ekonomiku. Ta je podobně jako všude jinde těžce zkoušena koronavirovou pandemií a souvisejícími vládními patřeními, které mohou v krajních případech položit řadu menších, lokálních podnikatelů. Vymýšlí se proto projekty, jak se tomu pokusit zabránit, a právě Kyjov přichází s vlastním řešením.
Pro obyvatele zhruba jedenáctitisícové obce na Hodonínsku budou každodenní nákupy zboží a služeb snad již brzy o trochu jiné, než tomu bylo dříve. Ihned po přechodu do třetího stupně PES a rozvolnění protikoronavirových opatření budou místní obyvatelé moci využít zvláštní novou měnu Corrency, která má za cíl „nakopnout“ místní podnikatele a pomoci jim rychle se po krizi vzpamatovat.
Obec ve spolupráci s podnikatelem Pepem Rafajem poskytne až dvěma tisícům obyvatel Kyjova prostředky ve výši 400 correntů, které budou místní moci utratit v zapojených podnicích. Jeden corrent se rovná jedné koruně a místní s ním budou moci zaplatit vždy polovinu nákupu. S každým utraceným correntem tak člověk zaplatí i korunu ze svého, čímž má zrychlit oběh peněz v oběhu. A co jiného je pro oživení ekonomiky lepším impulsem, než když lidé utrácejí.
Pomoc rodáka
Zapojení Pepeho Rafaje do projektu má svou logiku. Jedná se totiž o podnikatele ze Zlína, který se dlouhodobě zaměřuje právě na internetové platby a stojí mimo jiné za platebním systémem ILQ. Rafaj tedy může na pěkném lokálním projektu celorepublikově zviditelnit svůj platební byznys a zároveň pomoci ve svém rodném kraji.
Teď ale zpět do Kyjova. Lidé, kteří se do projektu chtějí zapojit, se mohou hlásit na webu kyjov.corrency.cz, na podatelně radnice nebo v kyjovském Infocentru. To platí nejen pro obyvatele, kteří chtějí získat svých 400 correntů na útratu, ale také pro obchodníky, kteří chtějí, aby se u nich novou měnou dalo zaplatit.
Původní datum spuštění projektu bylo stanoveno na 11. ledna 2021, přičemž do tohoto data data se zapojilo téměř třicet zájemců z řad podnikatelů – od prodejny biopotravin, lékárny, několika kaváren či papírnictví přes obchod s látkami a opravnu aut až po nejrůznější poskytovatele služeb včetně kadeřnictví a masáží.
S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a hlavně fakt, že většina podniků je dál uzavřena, se autoři projektu rozhodli start odložit do té doby, než se skóre Protiepidemického systému České republiky (PES) dostane na úroveň 3. Občané i obchodníci se tak mohou přihlašovat i nadále a vyčkávat, až se correnty dostanou do oběhu.