Dva kamarádi z ústeckého gymplu chtějí změnit svět ubytoven. Jsou nejmladší investicí v historii Enernu
Patrick Havlíček a Karel Zheng, zakladatelé startupu Accomango
Potkali se v Ústí nad Labem, když jim bylo jedenáct. Po společném studiu na tamním gymnáziu se jejich cesty rozešly. Z Patricka se stal v mladém věku velký hráč v realitách, Karel jezdil s největšími českými byznysmeny do Číny a poznával venture kapitálový svět. Po pár letech se zase dali dohromady, začali spolu podnikat a teď jsou nejmladší zakladatelé, do kterých kdy investovala tuzemská investiční skupina Enern. Nedělají přitom žádnou umělou inteligenci ani virtuální realitu, ale ubytovny.
K tomu, proč jsou ubytovny tak lákavé, že do startupu zvaného Accomango investoři neváhali poslat v úplných začátcích miliony korun a další už jsou na cestě, se ale dostaneme až později. Patricku Havlíčkovi i Karlu Zhengovi je sice teprve čtyřiadvacet let, do svého první společného startupu však rozhodně nejdou bez zkušeností. Naopak.
Patrick Havlíček strávil v pubertě každé léto na brigádách v litvínovském Unipetrolu. A právě tam tehdy spatřil svou první podnikatelskou příležitost. Pracoval totiž se svářeči, kteří se každý den po šichtě odebírali k noclehu kamsi na ubytovnu, která byla poměrně drahá a navíc nikterak komfortní. A tak ho napadlo, proč by je nemohl ubytovávat on sám a za lepší podmínky pro všechny?
Pro mnohé by mohlo být překážkou, že v tu chvíli ještě nevlastnil žádný byt, nikoliv však pro Patricka Havlíčka. „Prostě jsem šel do banky a řekl jim, že chci v Litvínově koupit osm bytů a začít s nimi podnikat,“ směje se mladý byznysmen. Jelikož si zařídil ručení a rovnou přinesl i podepsané budoucí nájemní smlouvy, půjčku od banky dostal a jedno prázdninové léto si do svých osmi bytů nastěhoval svářeče z Unipetrolu.
První třídou do Číny
„Původně jsem myslel, že budu strojním inženýrem, pořídím si dva byty a ty odkážu svým dětem. Nakonec jsem jich měl víc už ve dvaceti,“ popisuje Havlíček. Dnes má nejen v Litvínově, ale také v Mostě kolem 350 bytů (některé vlastní, jiné si pronajímá) a ubytovává v nich především cizince, kteří do regionu přijíždí za prací. Havlíček tím nastartoval slušně vydělávající podnik, ale to byl teprve začátek.
Zatímco Patrick se vyučil strojařem, jeho spolužák z ústeckého gymplu se vydal do hlavního města na matfyz. K podnikání to Karla Zhenga zpočátku příliš netáhlo. „Když jsem šel na vysokou, tak jsem si říkal, že když pak budu mít pěknou práci za 50 tisíc měsíčně, budu spokojen,“ vzpomíná Zheng, který žil od svých dvou do šesti let s rodiči v Číně. Umí tak perfektně česky i čínsky, což v roce 2016 hned v prvním ročníku na vysoké zhodnotil.
Tehdy totiž byly v kurzu česko-čínské vztahy, a tak Karel Zheng jako tlumočník poprvé nakoukl do světa velkého byznysu. „V prváku na matfyzu jsem létal první třídou do Číny a mohl jsem se bavit se všemi těmi velkými jmény tuzemského byznysu. Na konci dne to ale pořád bylo jen překládání,“ ohlíží se za cennou zkušeností Zheng.
Ve druháku ho zaujal consulting. Podařilo se mu vyhrát pár strategických soutěží, čímž zaujal světoznámé firmy jako McKinsey či BCG, a když pak zjistil, že se v consultingu i dobře platí, šel to jako mladý vysokoškolák vyzkoušet. Při své práci pro BCG se potkával se zajímavými osobnostmi a nakonec ho do svých řad jako juniorního analytika zlákal investiční fond Enern, pro který začal hledat investiční příležitosti.
„Ta práce mě bavila, ale kolegové v Enernu mi říkali, že by bylo dobré, abych si práci ve startupu osahal na vlastní kůži. Tou dobou jsme se již intenzivně bavili s Patrickem o společném podnikání a začátkem roku 2020 jsme si řekli, že do toho jdeme,“ ohlíží se Zheng. Možná už vás nepřekvapí, že tehdy ještě vlastně ani přesně nevěděli, co budou dělat.