Slovák Rasty Turek hlásí obří investici pro svůj americký startup Pex. Od Tencentu a spol. nabírá 1,2 miliardy korun
Zakladatel a šéf startupu Pex Rastislav Turek
Jsou v tom Slováci, Češi, Američané i Číňané a celé je to pořádně velké. Rastislav Turek, jemuž se neřekne jinak než Rasty, hlásí obří investici, kterou se mu podařilo zajistit pro jeho startup Pex. Velcí investoři v čele s Tencentem do něj posílají 57 milionů dolarů, což je v přepočtu 1,2 miliardy korun. Na tuzemské poměry zkrátka suma nevídaná, byť Pex je především americký.
Slovenský podnikatel buduje Pex již osmým rokem. Prozatím nabral jen jednu investici, v rámci seedového kola v roce 2017 získal od investorů 7 milionů dolarů (tehdy 154 milionů korun). Nyní to je více než sedminásobek, což potvrzuje velké ambice losangelské firmy, která vyvíjí software pro ochranu autorského obsahu tvůrců na internetu.
Přestože teď investoři ukázali, že vizi Rastyho Turka věří a jsou na ni ochotni vsadit mnoho peněz, samotný zakladatel Pexu zůstává při zemi. Trh, na kterém působí, se totiž aktuálně zásadně proměňuje, načež svůj produkt překopali i v Pexu, a tak se teprve ukáže, jak dobře to celé bude fungovat. Vykročeno ale má Turek se svými kolegy solidně a cílem je, aby mělo ideálně každé dílo na internetu uznání, jaké mu patří.
„Když jsme se začali před třemi roky bavit s investory, tak nám všichni říkali, že neví, jak se vlastně trh vyvine a jestli to bude celé fungovat. Osmnáct měsíců nás všichni odmítali a my měli relativně velký problém sehnat jakékoliv peníze. Pak se to úplně brutálně otočilo a my jsme prakticky ze dne na den začali být bombardováni nabídkami ze všech stran,“ popisuje pro CzechCrunch Rasty Turek.
Tolik peněz nechceme
Pro jeho samotný startup se prý tolik nezměnilo. Investoři však patrně pochopili, kam se trh s digitální autorskými právy posouvá a že právě myšlenka pětatřicetiletého Slováka, který dlouhodobě žije za mořem, může být případným jackpotem. Letos totiž v jednotlivých členských státech naplno vstoupí v platnost evropská směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu.
Konkrétně její článek 17 fakticky přenáší odpovědnost za porušení autorských práv od uživatelů směrem k platformám pro sdílení obsahu, které si tak budou muset ověřovat, zda náhodou právě nahrávaný obsah neporušuje nějaká práva. A na to je připraven propracovaný software Pexu, který se dosud zaměřoval hlavně na hledání autorské tvorby napříč internetem a teď chce změnit, jak funguje na internetu licencování.
„Fungujeme v tomto oboru jako například Visa, tedy jako prostředník mezi online platformami, majiteli práv a tvůrci obsahu. Dnes se musí vše dohadovat napřímo a manuálně. V našem systému okamžitě po nahrání videa zjistíme, o jaký jde obsah, jaká jsou na něj práva a za jakých podmínek ho může autor využít,“ popisuje Turek fungování služby zvané Attribution Engine.
Právě zmíněná směrnice o autorském právu by měla být letos v červnu transponována do právních řádů jednotlivých členských států, a tak budou muset platformy začít řešit, jaký obsah na ně uživatelé nahrávají. Například YouTube má své řešení v podobě Content ID, které právě autorská práva řeší, ale Pex tyto možnosti nabídne všem dalším platformám, kterých jsou jen po Evropě stovky.
Teď Rasty Turek na svou misi nabírá investici ve výši 57 milionů dolarů, a přestože minimálně tuzemskou optikou jde o velké peníze, před Pexem ležel na stole ještě mnohem větší balík peněz. „My jsme původně chtěli jen 10 milionů dolarů, ale najednou se začali objevovat investoři, kteří říkali, že 10 milionů je nesmyslně málo, že kvůli tomu ani nevstanou z postele,“ směje se Turek.