Wonder Woman 1984 do Česka dorazí na HBO GO. Blockbuster za stovky milionů uvidíme online dříve než v kinech

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

wonder-woman-1984-textless-movie-poster

Foto: Vertical Ent.

Wonder Woman 1984 představí nový kostým titulní hrdinky

0Zobrazit komentáře

Když Warner Bros. loni oznámilo, že kompletní program pro rok 2021 nabídne zároveň v kinech a na streamovacích službách, mluvilo se o revoluci v uvádění filmů. Miliony lidí by se poprvé v historii mohly rozhodnout, jestli se na nový blockbuster podívají na plátně, nebo doma. Při ohlášení se ale možná ještě nepočítalo s tím, že některé země se vydání v kinech vůbec nemusí dočkat. Dost možná mezi ně bude patřit Česko.

V dubnu tady má totiž vyjít Wonder Woman 1984, ale pouze na HBO GO. To v zásadě znamená, že film za 200 milionů dolarů, řadící se mezi nejočekávanější projekty loňského roku, u nás bude k dispozici rovnou online. S jeho uvedením v kinech lze pravděpodobně počítat, jakmile to bude možné (momentálně není známé žádné datum), v té době ovšem půjde už jen o zpětné vydání, které typicky mnoho nevydělá.

Jistě tomu nepomůže ani fakt, že se Wonder Woman 1984 mezi kritiky i publikem stala jedním z nejhůře přijatých filmů z univerza DC Comics. Pokračování dobře hodnoceného příběhu amazonské superhrdinky z roku 2017 má ale také svá pozitiva – například ztvárnění 80. let nebo hravou eskapickou atmosféru s chytrými a humornými narážkami. Do novinky se přenesla také přesvědčivost hlavních postav.

wonder-woman2

Foto: Vertical Ent.

Gal Gadot a Kristen Wiig ve filmu Wonder Woman 1984

Na druhou stranu 2,5 hodiny dlouhé dílo prý z většiny působí jen jako další komiksový blockbuster, který sílu vyprávění podřizuje jednodušším atrakcím. V jednotlivostech zábavný, ale celkově spíše stereotypní snímek viditelně trpí nutností zapadnout do větší franšízy a pro osobitost vlastní prvnímu dílu je podstatně méně prostoru. I tak se však najde nezanedbatelná část publika schopná užít si vizuálně atraktivní, optimistickou a nenáročnou zábavu.

Zvlášť kvůli takovému „popcornovému potenciálu“ je škoda, že se velkého uvedení Wonder Woman 1984 nedočkala ani ve světě, přestože se na plátnech například v USA objevila už v polovině loňského prosince. Globálně totiž v kinech prozatím vydělala pouhých 159,5 milionu dolarů a pro překlenutí do ziskovosti by toto číslo muselo být více než dvojnásobné. Na druhou stranu se podle odhadů za rok 2020 jednalo o vůbec nejsledovanější titul vydaný online.

Věc se má takto: jelikož většinu uplynulého roku byla kina zavřená a rok 2021 v tomto nejspíš nebude výrazně jiný, studia si potřebují zajistit příjmy alternativním způsobem. Pro ně naštěstí (pro kinaře spíše bohužel) do světa paralelně s pandemií ve velkém vstoupily streamovací služby, které mohly poskytnout alespoň nějaký zdroj peněz od publika.

Například Disney se proto rychle rozhodlo restrukturalizovat celou firmu a více se zaměřit na produkci obsahu pro veleúspěšné Disney+. Warner Media zase vlastní filmové studio Warner Bros a HBO. Prostřednictvím prémiového kanálu tak má televizní díla už dávno vyřešená, potřebuje ale lépe přitahovat lidi na streamovací službu HBO Max. Wonder Woman 1984 se to jako prvnímu filmu s paralelní distribucí v kinech a online prozatím daří tak nějak napůl.

Komiksovou novinku si podle zpráv Warner Bros na HBO Max pustila hned první den rovnou polovina všech předplatitelů, což analytická firma Nielsen později doplnila i odhady konkrétních čísel. V premiérovém týdnu si nové dobrodružství superhrdinky Gal Gadot mělo pustit minimálně 14,9 milionu diváků – a žádné první dvě minuty jako u Netflixu, ale celých 154 minut. Jak upozornil The Hollywood Reporter, to by mělo znamenat dosud největší online filmovou premiéru.

Spolu se zájmem předplatitelů ovšem bezprecedentně vystřelil také zájem pirátů, umocněný navíc úplnou nedostupností Wonder Woman 1984 v mnoha zemích včetně Česka. Je tedy otázkou, jak velká část tuzemských diváků si počká až do doby, kdy sem snímek dorazí na HBO GO. To bude 15. dubna, stejně jako na Slovensku.

Motivace streamovací službu používat je přesto silná i pro nedočkavce. Už za měsíc, konkrétně 18. března, se zde totiž odehraje celosvětová premiéra nového sestřihu Ligy spravedlnosti. Čtyřhodinové monstrum má zcela naplnit původní vizi režiséra Zacka Snydera, který byl nucen v roce 2016 dokončení svého projektu předat Jossu Whedonovi s velice mizerným výsledkem. Nejmenovaný člověk z vedení Warner Bros. ho dokonce v rozhovoru pro Vanity Fair označil za „odpad“.

hbo-justice-league-zack-snyder-3

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Liga spravedlnosti Zacka Snydera

Ultimátní verze Ligy spravedlnosti, která by kvůli délce v kinech ani nikdy vyjít nemohla, by naproti tomu měla nabídnout opravdu vyčerpávající podívanou. Usuzovat na to lze například z nedávného traileru, ve kterém se za zvuků osudové hudby objevuje jeden epický obraz za druhým. V závěru dokonce, upřeně hledíc na Batmana, promlouvá Jared Leto jako Joker.

Jelikož Liga spravedlnosti na HBO GO v Česku vyjde o měsíc dříve než Wonder Woman 1984, trpělivější diváci budou moci oba filmy zhlédnout v jejich původně zamýšleném pořadí. Ačkoliv není jasné, zda Snyderův nový sestřih nenaruší kontinuitu DC univerza, téměř jistě představí dramaticky temnou atmosféru. Osmdesátková Wonder Woman pak poskytne barevnější odlehčení.