Fotografické vzpomínky v barvě a pohybu. Služba DeepNostalgia oživuje předky a ukazuje sílu deepfake technologií

winston-min

Foto: MyHeritage

Winston Churchill na známé fotografii s neznámými výrazy v obličeji

0Zobrazit komentáře

Asi každý dojde ve svém životě do bodu, kdy zatouží dozvědět se více o svém původu a předcích. Některým stačí nahlédnout do rodinných memoárů a kronik, jiní musí pátrat v archivech a někteří se spoléhají na služby specializovaných společností, které se zabývají hledáním historie a skutečného původu svých klientů. Tyto služby nabízí i firma MyHeritage, která nyní přišla s funkcí nazvanou DeepNostalgia. Ta je schopná kolorovat a rozpohybovat fotografie.

Byť je tímto způsobem služba schopna upravit v podstatě jakýkoliv snímek, na kterém rozpozná lidský obličej, je zaměřena především na staré fotografie z rodinných alb. Osobám na takových snímcích dokáže alespoň na malou chvilku vdechnout život. Ukáže tak třeba vnoučatům, jak se asi usmíval jejich pradědeček, nebo dá vzpomenout babičce na významný den rozpohybováním svatební fotografie.

DeepNostalgia není prvním programem schopným kolorovat či přímo animovat nahrané fotografie. V tomto případě ovšem technologie strojového učení dokáže vytvořit velice věrohodný výsledek, který může při pohledu na usmívajícího se blízkého vhánět nostalgické slzy do očí. Algoritmus fotografie animuje, ale také upravuje a vylepšuje některé jejich detaily pro co nejlepší výsledek.

myheritage1

Foto: MyHeritage

Díky animaci získává statická tvář řadu výrazů

myheritage2

Foto: MyHeritage

Komparace šablony a animované fotografie, která z ní vychází

Výsledná kvalita se ovšem nejvíce odvíjí od toho, do jaké míry se obličej na fotografii shoduje s automaticky vybranou šablonou lidské tváře, kterých má nástroj celkem deset. Tváře na fotografii následně kopírují jednotlivé pohybové sekvence tváře na šabloně, díky čemuž se usmívají, mrkají či naklání hlavu nejrůznějšími směry.

Pokud je obličejů na fotografii více, algoritmus je schopen každou z nich detekovat, ovšem animaci u každé provádí zvlášť. Uživatel si však může vybírat, který obličej má být zrovna v pohybu, a ovlivňovat i druh animace.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K rozpohybování fotografií je nutné se na webových stránkách MyHeritage zaregistrovat. Platební údaje lze jednoduše obejít přechodem na hlavní stránku. Fotografie lze upravovat a nahrávat v sekci rodokmenu, v bezplatné verzi je ovšem animovat pouze pět nahraných snímků. Vytvořenou videosekvenci je možné stáhnout, případně ji nahrát na sociální sítě.

MyHeritage funguje jako komplexní rodinná kronika v elektronické podobě, která mimo kolorování a rozpohybování fotografií nabízí řadu dalších nástrojů. V rámci placené verze lze bez omezení zaznamenávat události týkající se rodiny, vést nejrůznější statistiky či propojovat data s jinými účty rodinných příslušníků. Služba nabízí také nástroje pro vytváření rodokmenů, ověřování DNA a další způsoby, jak se dopátrat svého původu.

winston-in-colour

Foto: MyHeritage

Kolorovaná verze fotografie Winstona Churchilla

Autorem technologií, které jsou v editoru fotografií MyHeritage využívány, je izraelská společnost D-ID, která se specializuje na vývoj softwaru pro rozpoznávání tváří. Jak informovaly Hospodářské noviny, její zakladatelé dříve působili například v izraelské rozvědce a vyvinutý software má za úkol především rozmazávat či nahrazovat tváře na videozáznamech či odstraňovat informace využívané ke strojové identifikaci osob.

Využívání, a především zneužívání podobných nástrojů se stává v poslední době velkým tématem. Tyto technologie totiž dovedou nejen rozpohybovat animované fotografie, ale i vytvářet deepfake obsah. Ten nejčastěji pracuje s tvářemi známých osobností, které jsou používány k různým sdělením, aniž by je kdy uskutečnily.

around-slack

Přečtěte si takéStartup Around s česko-slovenskými kořeny získal na lepší videohovory 10 milionů dolarůStartup Around s česko-slovenskými kořeny získal 10 milionů dolarů. Do lepších videohovorů investuje i Slack

Tato videa většinou vznikají pro pobavení publika, například u herců Tom Hollanda a Roberta Downeyho Jr. účinkujících v Návratu do budoucnosti. Takový obsah ovšem může sloužit i jako nástroj pro šíření dezinformací.

Deepfake technologie si prošla za poslední roky výrazným vývojem a dnes je její kvalita na takové úrovni, že laik nemá příliš mnoho šancí odhalit uměle vytvořený obsah. To skvěle demonstruje profil deeptomcruise fungující na síti TikTok, který nahrává deepfake videa se slavným hercem ve velmi vysoké kvalitě.

winston_churchill_01-0-animated

Foto: MyHeritage

Tvář Winstona Churchilla v pohybu

Bezpilotní letouny vynesly české Primoco do oblak. Dvacetinásobně mu narostly tržby a vydá nové akcie

primocouav-1-min

Foto: Primoco

Bezpilotní letoun od české firmy Primoco

0Zobrazit komentáře

Společností jako Primoco v České republice příliš mnoho nenajdeme. Jedná se totiž o výrobce bezpilotních letounů, které nacházejí své uplatnění v sektorech průmyslu, zemědělství a bezpečnosti, a jež si dokázaly nejen díky svým unikátním motorům ve své době zapsat několik významných rekordů.

Poslední rekordní let se uskutečnil na jaře minulého roku, kdy společnost vyslala na trasu dlouhou 1 240 kilometrů svůj nový letoun One 150. Tento úspěch předesílal vývoj celého roku 2020, který byl v podání Primoca UAV velmi podařený. Společnosti se navzdory krizi podařilo navýšit tržby na 30,9 milionu korun, což je v meziročním průměru více než dvacetinásobek oproti tržbám 1,5 milionu z roku předchozího.

„V roce 2020 jsme začali těžit z našich investic a tvrdé práce z předchozích let. Nejenže se nám podařilo výrazně navýšit tržby, a v první polovině roku dokonce poprvé dosáhnout kladného výsledku EBITDA, ale především jsme uzavřeli smlouvy s odběrateli za celkem 117,5 milionu korun. To je skvělý příslib pro budoucí výsledky a rozvoj společnosti,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Primoco UAV Ladislav Semetkovský.

primocouav-5-min

Foto: Primoco

Bezpilotní letoun české výroby Primoco One 150

Byť se hranice uzavřely a společnosti se zkomplikovala jednání se zákazníky ze zahraničí, objevili se zájemci z tuzemska. Mezi nimi je například i Policie České republiky, se kterou Primoco testovalo koncept ochrany hranic. Podobná spolupráce by se navíc měla do budoucna prohlubovat.

„Nyní také jednáme o možném využití našich strojů v rámci integrovaného záchranného systému, kdy by Česká republika využila letku bezpilotních prostředků ke koordinaci záchranných prací či pátrání po pohřešovaných osobách,” uvedl Semetkovský.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Navrch tomu společnost v říjnu minulého roku získala uznání od Odboru vojenského leteckého dozoru Ministerstva obrany České republiky a byla schválena pro vojenskou výrobu a vývoj. Jedná se o jeden z výrazných kroků ve snaze získat pro letounu Primoco One 150M vojenské typové osvědčení, což mu otevře dveře k dalším možnostem využití. Společnost však připomíná, že není výrobcem bojových bezpilotních letounů a vojenský materiál představuje na úrovni senzorů a elektroniky.

Letoun Primoco One 150 si prošel v minulém roce několika změnami včetně nového podvozku, díky kterému je schopen zahajovat své operace z drah s méně kvalitním typem povrchu. Navíc byla přepracována jeho elektroinstalace, software a dostal řadu nových senzorů. „Výsledná konfigurace, která je nyní nabízena zákazníkům, vylepšuje celou řadu parametrů stroje, včetně vytrvalosti letu, která vzrostla na více než 15 hodin,“ popisuje Semetkovský.

Prodej akcií a nadějné výhledy do budoucna

Rok plný úspěchů by mohl přilákat nové investory. Proto společnost zvažuje nabídnout 500 tisíc kusů svých akcií nad rámec stávajícího počtu 4,34 milionu kusů, se kterými se obchoduje na trhu START pražské burzy. Ty by měly být nyní dostupnější i menším investorům, kteří pořídí jednu akcii za 240 korun.

primocouav-production-2-min

Foto: Primoco

Letouny společnosti Primoco UAV podléhají neustálému vývoji

lucie-kadlecova-pwc

Přečtěte si takéExpertka na kyberbezpečnost popisuje hrozby pro Česko i světÚtoků přibývá a blíží se volby. Expertka na kyberbezpečnost popisuje hrozby pro Česko i světové trendy

Finance získané jejich prodejem by společnost chtěla využít k přípravě výstavby nového výrobního závodu a vývoje technologií. Primoco totiž své bezpilotní letouny vyrábí výhradně z vlastních komponent bez závislosti na dalších dodavatelích.

Pokračovat v příznivé bilanci má Primoco v plánu i letos. V současné době by měla probíhat vyjednávání hned se 16 novými zákazníky o zakázkách v celkové hodnotě přesahující 1 miliardu korun. Společnost počítá s tím, že do konce roku zdvojnásobí svou výrobu a dařit se jí bude i v příštích letech. Podle některých odhadů by měl sektor bezpilotních letounů vyrůst do roku 2026 ze současných 2,8 miliardy dolarů na 11,8 miliardy.