Knížky z druhé ruky přestávají být tabu. Přes Reknihy Tadeáše Kuly si už čtenáři předali přes 15 tisíc titulů

Filip HouskaFilip Houska

tadeas-kula-1

Foto: Reknihy

Tadeáš Kula, zakladatel projektu Reknihy

0Zobrazit komentáře

Méně je více. To je životní mantra Tadeáše Kuly, který svou náklonnost k minimalismu a vlastnění co nejméně věcí předloni překlopil do projektu Reknihy, v rámci něhož chce dávat nepotřebným knihám nový život. Jak nám však před časem vysvětlil, nejde o klasický antikvariát, ale spíše o systém sdílení titulů, jež mají stále svou hodnotu. A byznys na základě této jeho myšlenky se pomalu rozjíždí.

Reknihy fungují na jednoduchém principu sdílení. V případě, že se čtenář rozhodne své knihy poslat dál, zabalí je a pošle na adresu jednoho ze sběrných míst. Tam tým okolo Tadeáše Kuly provede jejich kontrolu a výběr včetně nacenění. Právě v tomto je jedna z největších výhod Reknih, jelikož se do oběhu nedostane žádná kniha, která by byla příliš poničená nebo neaktuální.

„Zákazníci nám důvěřují a ve většině případů se i vrací, protože je zkrátka bavíme. Je za tím myšlenka zisku nejen toho stejného, co mohou po stránce obsahu obdržet levněji než v klasických obchodech, ale také důraz na ekologii. Není totiž nutné tisknout další a další knihy, když je lze sdílet,“ vysvětloval pro CzechCrunch loni Kula.

Loňský rok pak byl pro provoz tohoto moderního antikvariátu klíčový. Reknihy se teprve rozjížděly, když se do toho zároveň naplno rozjela také pandemie koronaviru, která všechno změnila. Nadějnému projektu se ale i tak podařilo růst, když za necelý rok navýšil svou původní nabídku knih ze tří tisíc kusů na 25 tisíc, přičemž 15 tisíc knižních titulů už našlo domov u jiného majitele.

reknihy-2

Foto: Reknihy

Reknihy evidují zvýšenou nabídku knih od jiných čtenářů

Zbylých deset tisíc příběhů, znalostí a informací pak na nové majitele ještě čeká. „Vývoj roku 2020 korespondoval vlastně s tím, že se postupně mění myšlení lidí jako takové a knížky z druhé ruky přestaly být tabu, a to i jako dárky. Naše knížky se dostaly pod nejeden vánoční stromek. Pandemie zároveň způsobila to, že se lidé doma koukali na své přeplněné knihovny o to intenzivněji,“ dodává Kula.

To potvrzuje i skutečnost, že za zhruba dva roky existence tohoto online knihkupectví se v něm protočilo bezmála sedm tisíc čtenářů, kteří se nejen podíleli na udržitelnějším chování vůči planetě, ale také si získali něco přímo pro sebe. Reknihy totiž fungují na bázi provizí, které se dělí „padesát na padesát“. Polovina z prodejní ceny tak zůstane čtenáři v podobě kreditu na nákup nových knih. Potažmo si je může nechat zaslat na svůj účet.

Tímto způsobem bylo za dobu fungování Reknih vyplaceno téměř 600 tisíc korun. „Minulý rok potvrdil, že děláme smysluplnou věc, která dává smysl i z byznysového hlediska. Naše obraty stoupají a v tuto chvíli jsme se dostali na více než milionový měsíční obrat,“ komentuje Kula finanční stránku věci a dodává, že vše je zatím ve fázi rozjezdu, tudíž větší čísla lze očekávat až v průběhu let.

reknihy-1

Foto: Reknihy

Zakladatel Reknih Tadeáš Kula se svým týmem

Reknihy mají zároveň ještě jednu vizi. Nejen, že se snaží změnit pohled lidí na nákup knih a ukázat jim, že i „bazar“ může fungovat moderně, ale také se soustředí na ochranu deštných pralesů. Kula garantuje, že s každou objednávkou zachrání až 400 metrů čtverečních lesů, a to prostřednictvím světové organizace Rainforest Trust, kam posílá 5 korun z každé prodané knihy.

Všechny své plány se snaží nejrůznějšími způsoby podporovat. Ať už aktivitou na sociálních sítích, tak marketingem jako takovým a co nejlepší logistikou, což bylo dle Kuly velkou výzvou hlavně v minulém roce. Samozřejmě kvůli pandemii. Teď ovšem zkouší i vlastní „turné“, respektive okružní jízdu zvanou ReTour, kdy bude tým v sobotu 6. března objíždět Prahu a její přilehlé okolí a sbírat knihy, které se lidé rozhodnou sdílet.

Jen Reknihy trh s antikvariáty nemění

Když už je řeč o „moderních antikvariátech“, nelze zapomenout ani na projekt Knihobot, který se i díky úspěšnému roku 2020 stal největším českým prodejcem knih z druhé ruky. Jde o partičku lidí, kteří vymysleli poměrně důmyslný systém pro sběr a prodej již použitých knih, který jim pomohl loni utržit 18 milionů korun a dodat jim důvěru v to, že letos mohou vyrůst až o trojnásobek.

Přímo do jejich centrály jsme se ostatně před pár měsíci sami vydali a měli možnost nahlédnout nejen na regály, ve kterých se nachází až 40 tisíc různých knih, tak na samotný systém evidence a zákaznického servisu. Celou reportáž si můžete přečíst zde.

knihobot9

Foto: Vojtěch Sedláček/CzechCrunch

Zakladatelé Knihobotu zprava Dominik Gazdoš, Pavel Pekař a David Gazdoš