Přes 73 miliard ve vzduchu. Německé Lilium míří na burzu a představuje nový elektrický letoun
Mnichovský startup Lilium má za sebou řadu velkých úspěchů a oznámení, díky kterým se v současné době řadí mezi největší architekty budoucnosti vzdušné mobility. Aby udržel krok s konkurencí, míří prostřednictvím SPAC akvizice na burzu a rovnou představil i svůj nový sedmimístný letoun.
Jak se co nejrychleji dostat v městské džungli z bodu A do bodu B? V současné době je odpovědí na tuto otázku ponoření se do podzemí a využití služeb metra. Již brzy by se však mohla ultra rychlá městská mobilita z hlubin vynořit a vznést se vysoko do vzduchu.
Na myšlence vzdušných taxíků staví řada mladých startupů, které se snaží vytvořit lehké letouny schopné vertikálního vzletu i přistání, navíc poháněné elektrickým pohonem, označované jako eVTOL (vertical take-off and landing). Mezi společnosti, které je vyvíjejí, patří i německé Lilium, jež má nejen plně funkční prototyp letounu, ale v nedávné době představilo i podobu svých městských letišť.
Až doposud bylo Lilium poháněno především financemi od investorů, v posledním investičním kole startup získal 820 milionů korun od společnosti Baillie Gifford. Ovšem posouvat hranice nemožného je finančně velmi náročný podnik, a proto se Lilium rozhodlo nastavit svůj letový kurz směr burza Nasdaq, na které bude k nalezení pod označením LILM.
Lilium se na burzu nevydává klasickou IPO cestou (první veřejná nabídka akcií), ale prostřednictvím tzv. special-purpose acquisition company (SPAC). V tomto případě je onou akviziční firmou, se kterou se spojuje, Qell Acquisition, podnik založený bývalým ředitelem automobilky General Motors. Podobným způsobem se v nedávné době dostal na burzu i další aviatický startup Archer Aviation.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs