V Hradci Králové se konečně dočkají nového městského stadionu. Fotbal se bude nadále hrát pod lízátky

stadion-hk2

Foto: Město Hradec Králové

Město Hradec Králové získá po dlouhém čekání nový městský stadion

0Zobrazit komentáře

Když se jde v Hradci Králové na fotbal, tak nejčastěji „pod lízátka“. Platit to bude i s novým stadionem, jehož podobu zastupitelstvo po mnohaletých průtazích konečně odsouhlasilo. Mimo tradičních kulatých reflektorů návrh počítá také s atraktivní architekturou, kapacitou až 9 300 diváků, venkovním amfiteátrem a dalším prostorem pro sportovní aktivity uvnitř i vně samotného stadionu. První mač by se na něm měl odehrát už v roce 2023.

O novém stadionu se v Hradci Králové hovoří už dobrých patnáct let. Ovšem až nyní byl vybrán finální architektonický návrh, který prošel v pořadí již čtvrtým výběrovým řízením, jež bylo ve snaze vybudovat nový stadion vyhlášeno. Zakázka byla vypsána metodou Design and Build, autor vítězného návrhu tedy bude mít na starosti i jeho realizaci.

Základním požadavkům města týkajícím se velikosti a vybavení nakonec nejlépe odpovídal návrh architekta Tomáše Vymetálka, za kterým stojí uskupení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Jejich návrh má standardní diváckou kapacitu 8 tisíc diváků s možností rozšíření na 9,3 tisíce krytých míst k sezení. Nad VIP tribunou se vznáší 12 skyboxů a v případě pořádání koncertů je stadion schopen pojmout až 25 tisíc diváků.

stadion-hk4

Foto: Město Hradec Králové

Charakteristická lízátka stadionu zůstanou

Návrhu nechybí charakteristické kulaté reflektory připomínající svým tvarem právě lízátko, které jsou dominantou nejen stadionu, ale i celého města od roku 1975. Celý stadion je obalen strukturovanou fasádou, jež bude především při nočním nasvícení působit velice moderním dojmem. V budově vznikne také několik tělocvičen, víceúčelových sálů a ve jménu maximálního sportovního vyžití bude zvelebeno i její okolí.

Vyrůst by tu měl amfiteátr s kapacitou 1,5 tisíce diváků, originální běžecký ovál, krytá dráha a také lezecká stěna, kterou doplní i dostatek parkovacích míst. Celý stadion má odpovídat kategorii UEFA 4, díky čemuž na něm bude možné pořádat i mezinárodní utkání a evropské poháry.

Celkové náklady na realizaci nového městského stadionu by se měly pohybovat okolo 600 milionů korun bez DPH. Samotná stavba má přijít na 568 milionů korun bez DPH, zbylá částka by měla pokrýt správcovství stavby. K financování by město rádo využilo státní dotace.

Pokud bude vše pokračovat bez komplikací, a především jakýchkoliv námitek, měla by být stavba zahájena nejpozději v září tohoto roku. Hvizd píšťalky zahajující první zápas by se mohl stadionem rozeznít přesně za dva roky.

stadion-hk5

Foto: Město Hradec Králové

Okolí stadionu dostane parkovací místa i nový prostor pro sportovní vyžití

stadion-hk3

Foto: Město Hradec Králové

Vnější křivky budovy nejlépe vyniknou při nočním osvětlení

stadion-hk1

Foto: Město Hradec Králové

Běžná kapacita stadionu by měla činit 8 tisíc krytých míst k sezení

Diskuze (0)

Novinka

Anonym