Výuka 3D tisku, laserů a robotiky. Brněnský FabLab spouští univerzitu digitálního řemesla pro učitele i studenty

fablab-university3

Foto: JIC

JIC spouští FabLab univerzitu, která naučí digitálnímu řemeslu

0Zobrazit komentáře

3D tisk využívaný během hodin matematiky či tvorba umění pomocí laseru v hodinách výtvarné výchovy? O takové náplni vyučování si mohou děti na základních a často i středních školách nechat jen zdát. Změnit se to rozhodli nadšenci z brněnského FabLabu, kteří rozjíždí vlastní online univerzitu digitálního řemesla.

Česká republika by měla již za tři roky hostit konferenci FabLab Foundation bostonské MIT. Na ní se potkají kutilové, vynálezci, vědci a další nadšenci do moderních technologií z celého světa. Každoročně pořádaná konference je však jen jednou součástí poslání FabLabu, který otevírá svět moderních technologií i těm nejmladším zájemcům.

Děje se tak skrze otevřené dílny, které jsou rozesety po celém světě. V České republice je můžeme najít například v Praze, Liberci či Brně, kde je dílna zřizována Jihomoravským inovačním centrem (JIC), jež podporuje inovační podnikání a komerční výzkum a vývoj.

Mimo svou otevřenou dílnu provozuje JIC také kamion FabLab Experience, který je pojízdnou dílnou a učebnou v jednom. A právě na kamion, který rozváží nauku o moderních technologií po Jihomoravském kraji, nyní JIC navazuje s online univerzitou, která otevírá nauku o digitálním řemesle úplně všem.

fablab-university2

Foto: JIC

Technologie 3D tisku patří mezi základní pilíře digitálního řemesla

„V rámci výjezdů kamionu FabLab Experience ke školám jsme si ověřili, že žáci o digitální výrobní technologie zájem mají. Většina z nich zná slova jako 3D tiskárna, laser nebo elektronový mikroskop, ale takřka nikdo nemá zkušenost s jejich používáním nebo ovládáním. My jim ukazujeme, jak tyto technologie mohou využít při tvoření, vymýšlení a realizaci svých nápadů,“ vysvětluje Daniel Šín, koordinátor projektů FabLab Experience i FabLab University.

Nově otevřená online univerzita nabízí obsah jak pro studenty, tak i učitele. Ti zde budou moci absolvovat například jednodenní i tříměsíční akreditované kurzy na práci s 3D tiskem a jeho implementaci do výuky běžných předmětů.

Univerzita nabízí i materiály pro projektovou výuku, skrze kterou mohou učitelé provést své žáky hodinou se zaměřením na využití nových technologií. Lekce jsou tematicky propojené s probíranou látkou předmětů, jako je matematika, chemie a fyzika, ale netradičně i s výukou cizích jazyků, biologií či výtvarnou výchovou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Jako učitelku odborných předmětů mě zaujala lekce ‚Staň se architektem‘. Netušila jsem, že 3D tiskárnu, kterou na škole máme, můžu využít v takovém množství předmětů,” přiznává Zuzana Bartošová, pedagožka ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě.

Její slova doplňuje Jakub Vaštík, ředitel ZŠ a MŠ Bohdalice, který v moderních technologiích vidí cestu, jak snižovat náklady školy. „3D tiskárna nám na školu přišla minulý týden. Koupili jsme ji v reakci na revizi rámcového vzdělávacího programu, který klade větší důraz na informatiku a nové technologie. Sám si ale již několik let pomocí laseru a 3D tiskárny tvořím vlastní učební pomůcky a ověřil jsem si, že díky tomu i ušetřím. Kdybychom si pomůcky kupovali, utratili bychom o tisíce korun více.“

Zájemcům z řad žáků a studentů univerzita přináší možnost realizovat dle návodů nejrůznější produkty, na kterých se naučí práci se softwarem, nastavování a ovládání 3D tiskáren i vytváření samotných 2D či 3D modelů. Univerzita chce pro studenty a jejich výtvory pořádat také soutěže, aby podnítila jejich kreativní snahy.

fablab-university1

Foto: JIC

Univerzita má co nabídnout jak učitelům běžných škol, tak i jejich studentům

Podpora moderního a relevantního vzdělávání patří mezi naše dlouhodobé priority a je i součástí Regionální inovační strategie. Na školách bychom děti měli připravovat na svět budoucnosti. A ten bude pravděpodobně protkán technologiemi ještě více než ten náš. Je proto důležité, aby se v něm uměly orientovat,“ vysvětluje Petr Chládek, ředitel JIC.

Z důvodu aktuálních vládních nařízení je nyní FabLab University pouze online záležitostí. V nejbližším možném termínu je ovšem v plánu zahájit i prezenční kurzy pro učitele v domovském FabLabu Brno a v případě zájmu i v dalších regionech. Ve spolupráci s organizací Czechitas by mělo být v květnu spuštěno také osm bloků online workshopů, kde si učitelé budou moci vyzkoušet nové nástroje pro interaktivní výuku, případně se blíže seznámit s pravidly bezpečnosti v online světě.

svi-3

Přečtěte si takéHledat investora je práce na plný úvazek, říkají Semerád a KiskaHledat investora je práce na plný úvazek. David Semerád z Kindest a Andrej Kiska z Creda popisují, co je třeba vybojovat

Univerzita je aktuálně v pilotním provozu, který se má změnit na ostrý režim s příchodem nového roku. Samotná struktura by měla zůstat stejná, přidáván ale bude daleko širší obsah v podobě návodů, lekcí pro třídy a technologie. V této době se univerzita soustředí především na 3D tisk, který v příštích měsících doplní o laserovou technologii a robotiku. Zároveň bude sbírat potřebné ohlasy od studentů a učitelů a na jejich základě obsah přizpůsobovat jejich potřebám.

Veškerý obsah univerzity je a bude zájemcům nabízen zdarma. Zpoplatněny budou pouze akreditované prezenční kurzy pro učitele, jejichž cena bude 1 500 korun za jednodenní kurz a 6 500 korun za kurz tříměsíční. Jak ovšem dodává Soňa Baranová z FabLab Brno, díky akreditaci MŠMT mohou školy na kurzy čerpat finanční prostředky z fondů Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

CzechCrunch Jobs