Vývojáři budou platit méně také Googlu. Vydělají na tom i Amanita nebo STRV, ale změna je podle nich stále nedostatečná
Sundar Pichai, CEO Googlu
Už mnoho let se považuje za standard, že má vývojář nebo tvůrce platit asi třetinu ze svých příjmů provozovateli platformy, kde svou práci prodává. Není to ale příliš mnoho? Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoznačná, na velké firmy a obchody s aplikacemi se ale nedávno snesla vlna kritiky, podle níž požadují příliš. Od počátku letošního roku tak poplatky v App Storu snížil Apple a nyní se s podobným krokem připojuje i Google.
Tvůrce Androidu ohlásil, že od 1. července mu budou všichni posílat jen 15 % z prodejů na Google Play, tedy o polovinu méně než dříve. Snížení přitom bude platit, dokud daný vývojář v probíhajícím roce nedosáhne celkových příjmů jednoho milionu dolarů (22 milionů korun). Jakmile tuto částku překročí, poplatek se zvýší na 30 %. Nová pravidla tedy výrazně polepší menším vývojářům, ale zároveň nediskriminují ty větší.
Google uvádí, že pod milionovou hranici se vejde naprostá většina, až 99 % ze všech jednotlivců i firem, kteří v jeho obchodě s aplikacemi pro Android nabízí svoje produkty. Společnost zároveň dodává, že placené aplikace nebo aplikace obsahující platby tvoří pouhá 3 procenta z kompletní nabídky obchodu. Podle dat webu AppBrain jsou na Google Play přes tři miliony aplikací, změna by se tedy mohla týkat vyšších desítek tisíc vývojářů.
Jelikož mnozí z nich pocházejí také z Česka, CzechCrunch některé oslovil s otázkou, jak nová pravidla vnímají. Například spoluzakladatel Readmio Jozef Šimko zmiňuje, že změny oceňují zvlášť jako startup v early revenue fázi. „Všechny ušetřené finance použijeme do vylepšení aplikace a jsem přesvědčený, že tento krok Applu a Googlu ocení všechny startupy v podobné pozici, jako je Readmio. Určitě nám to pomůže dostat se na break-even dříve,“ říká jeden z tvůrců unikátní aplikace pro čtení pohádek, o níž jsme psali loni.
Zrovna pro Readmio takový scénář momentálně neplatí, některým vývojářům ale mohou nižší odvody pomoci se schopností konkurovat nativním řešením od Googlu nebo Applu. Technologičtí giganti se kvůli podezřením na monopolní chování loni stali středem pozornosti americké vlády, samotná diskuze o poplatcích v obchodech s aplikacemi ale započala až později.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs