Evropská komise viní Apple z monopolních praktik vůči hudebním službám. Hrozí mu pokuta až 27 miliard dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

tim-cook-apple2

Foto: ICDPP

Šéf Applu Tim Cook

0Zobrazit komentáře

Kvůli svému vzrůstajícímu vlivu jsou velké technologické firmy stále více v hledáčku Evropské unie, konkrétně Evropské komise, která má právo udělovat sankce v oblastech hospodářské soutěže. Právní bitvu s evropskými orgány teď bude sehrávat také Apple, kterému hrozí pokuta až ve výši až 27 miliard dolarů.

Evropská komise dnes zveřejnila předběžné závěry, podle kterých kalifornský gigant jedná v rozporu s antimonopolními regulacemi. Konkrétní námitky tentokrát směřují na obchod s aplikacemi App Store a způsobu, jakým zvýhodňuje vlastní hudební streamovací službu Apple Music oproti konkurenci.

„Apple Music soutěží s ostatními hudebními službami. Na ty ale Apple uvaluje poplatky v App Storu a znemožňuje jim informovat (zákazníky – pozn. red.) o alternativních možnostech předplatného. Zákazníci ztrácejí,“ napsala na Twitteru eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Širší optikou se tedy jedná o další kauzu ukazující už známý narativ, který Evropská komise řeší po několikáté: technologická firma, která vlastní jak produkt, tak obchodní platformu, své vlastní produkty na této platformě zvýhodňuje a podle Evropské unie tak porušuje antimonopolní právo.

Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Evropské komise

Současný případ se točí zejména okolo hudebních služeb. Vychází totiž ze stížnosti, kterou k Evropské komisi v roce 2019 doručilo Spotify. Jak tehdy napsal magazín The Verge, šéf švédské služby Daniel Ek tehdy oficiální cestou začal protestovat proti 30procentnímu poplatku, který si Apple účtuje na všechny transakce učiněné přes aplikace v iOS. Spotify tedy tratilo téměř třetinu příjmů na všech předplatných, jež zákazníci sjednávají právě přes App Store.

Hlavní problém pak podle Vestagerové spočítá v tom, že taková praktika skončila vyšším cenami pro zákazníky. Spotify tento týden ostatně oznámilo, že mu klesá profitabilita, a proto své předplatné zdraží. Zatím se ale jedná o první fázi případu, ostatně i sama Vestagerová zdůrazňuje, že jde o předběžné závěry. Apple nyní má dvanáct týdnu na to, aby doručil Komisi své námitky.

Jak magazín The Verge podotknul, Evropská komise vede proti Applu také další případy podobného rázu – jeden, který se týká App Storu jako takového, a druhý, jenž se zaměřuje na dominanci v prodeji elektronických knih. Tuto stížnost naopak podala Komisi japonská společnost Rakuten.

Spotify předběžný závěr přivítalo. „Zajištění, aby iOS operovalo férově, je urgentní úkol s dalekosáhlými důsledky,“ uvedl Horacio Gutierrez, vedoucí právník Spotify. Apple na rozhodnutí Evropské komise taktéž reagoval a snaží se v něm redukovat problém na samotný případ Spotify. Argumentuje tím, že hudební služba příliš neztrácí.

„Spotify neplatí Applu žádné poplatky z peněz 99 procent jeho předplatitelů. Platí jen 15procentní poplatek z těch zbývajících, které získá přes App Store. Centrální věcí v tomto případě je požadavek, aby Spotify mohlo ve své aplikaci na iOS zviditelňovat alternativní nabídky, což je praxe, kterou žádný obchod na světě nepovoluje,“ uvedl Apple.

Jak dokazuje článek na serveru Cnet z roku 2019, Apple tento argument používá dlouhodobě. Zároveň je faktem, že Spotify má navíc výhodu nižší, tedy patnáctiprocentní sazby. Jiné firmy často platí poplatek v třicetiprocentní výši.

Na kritiku podobného rázu už Apple reagoval loni a pro vývojáře, kteří si vydělají méně než jeden milion dolarů ročně, snížil poplatky právě na 15 procent. Ušetří tak sice zhruba 98 procent všech vývojářů, kteří ovšem dohromady tvoří jen zhruba pět procent obratu App Storu.

Nejviditelnějším příkladem rezistence vůči Applu byl loni vývojář Epic Games. Do svého herního hitu Fortnite tehdy na protest poplatkům v App Storu přidal vlastní platební bránu a Apple v reakci na to aplikaci ze svého obchodu odstranil. I samotné Epic Games pak podali stížnost k Evropské komisi. Nyní se tyto záležitosti řeší u soudu.

Hospodářská soutěž je jedinou významnou oblastí, ve které má Evropská unie pravomoci udělovat sankce právnickým i fyzickým osobám, nikoliv jen členským státům. Jedná se však o velmi významnou funkci, která se může firmám prodražit. Pokud by totiž Evropská komise skutečně rozhodla o sankci, Applu by hrozila pokuta ve výši 1 až 10 procent z obratu v předchozím roce. To by v případě výrobce iPhonů činilo zmíněných 27 miliard dolarů (580 miliard korun).