Od Mony Lisy po antické sošky. Slavné pařížské muzeum Louvre ukazuje svých 482 tisíc uměleckých děl online

Filip HouskaFilip Houska

louvre

Foto: A. Kagan/Unsplash

Ikonický skleněná pyramida pařížského muzea Louvre

0Zobrazit komentáře

Louvre patří k jedněm z nejvyhlášenějších muzeí na světě, a proto každoročně přiláká miliony návštěvníků, kteří do Paříže míří často především kvůli němu. Minulý rok byl ale jiný než ty ostatní a domov obrazu Mony Lisy zůstal kvůli pandemické situaci po většinu času zavřený (s výjimkou léta), tudíž milovníky umění ochudil o pohled na ty největší skvosty. Louvre ovšem přišel s plánem, jak lidem tyto prohlídky zprostředkovat alespoň virtuálně, protože situace se zatím tolik nelepší.

Slavné pařížské muzeum zpřístupnilo své kompletní sbírky online, které si může prohlédnout kdokoliv a zdarma. Zájemci se tak mohou na svých počítačích, telefonech či tabletech kochat pohledy na 482 tisíc uměleckých artefaktů, mezi nimiž nechybí ani lákadla jako obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa, autoportrét Albrechta Dürera nebo Tizianova Žena se zrcadlem.

Do světa plného umění máte možnost se ponořit přes webovou stránku collections.louvre.fr, kde se nachází celá rozsáhlá databáze. A aby bylo vyhledávání mezi stovkami tisíc děl co nejjednodušší a nejpřesnější, můžete si filtrovat i parametry podle toho, co vás konkrétně zajímá.

louvre-1

Foto: Collections/Louvre

Autoportrét Albrechta Dürera

V online Louvru najdete nejen zmíněné slavné obrazy, ale také vzácné sošky z depozitářů z dob starověkého Říma nebo nejrůznějších amulety a náhrdelníky. Součástí virtuální prohlídky jsou i předměty ze druhé světové války, které byly zachráněny a stále čekají, než se o ně přihlásí jejich legitimní majitelé.

„Vůbec poprvé si může kdokoliv zobrazit širokou kolekci a kulturní dědictví Louvru na jedno kliknutí. Věřím, že tento digitální obsah inspiruje lidi k tomu, aby do muzea jednou zamířili doopravdy a prohlédli si vše na vlastní oči,“ zmiňuje Jean-Luc Martinez, prezident Musée du Louvre, a dodává, že k prohlédnutí jsou i díla, která jsou zrovna zapůjčena jinému muzeu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Louvre jde o další formu, jak si uchovat přízeň fanoušků a pravidelných návštěvníků, i když jsou muzea po celém světě zpravidla zavřená, potažmo omezená kvůli koronavirové pandemii. Během pandemie ale přišel i s jinou novinkou, když se uznávaný pařížský ústav, kterému dominuje ikonická skleněná pyramida, na konci loňského roku vydal dokonce na aukci. A to nikoliv s obrazy, jak je zvykem.

V rámci aukčního domu Christie’s se nedražil žádný z uměleckých předmětů, ale nabídl zájemci s největším příhozem, aby se spolu s ředitelem Louvru Jeanem-Lucem Martinezem účastnil každoroční kontroly stavu obrazu Mona Lisa. Tento zážitek se nakonec vydražil za 80 tisíc eur (2,1 milionu korun). Muzeum mimo jiné nabízelo i večeře na střeše vítězného oblouku Arc du Carrousel nebo noční prohlídky muzea.

Kulturu se snaží zachránit i v Česku

Kultura pod náporem vládních opatřeních trpí také v Česku, ale existují projekty, které se snaží přicházet s inovativními nápady a udržovat ji alespoň omezeným způsobem nad vodou. Jedním z nich může být například Brejlando, jež diváky přenese ve virtuální realitě přímo na divadelní pódia, nebo divadelní streamovací služba Dramox, za kterou stojí Martin Hájek z Livesportu.

hamlet-brejlando3

Foto: Brejlando

Petr Čtvrtníček při natáčení Hamletů pro projekt Brejlando

CzechCrunch Jobs