Rozmanitější Avast. Dita Formánková chce zvýšit podíl žen a buduje nová partnerství na přilákání vývojářek
Když Dita Formánková loni v září nastoupila do Avastu, jejím hlavním cílem bylo posilování diverzity a zvyšování počtu žen v řadách firmy. A protože založila a dlouhé roky vedla neziskovou organizaci Czechitas, která se zabývá vzděláváním žen v oblasti IT, měla pro rozjetí této iniciativy řadu zkušeností. Teď spolu s Avastem ohlašuje další plán, jak toho docílit.
Z pozice ředitelky Avastu pro diverzitu, inkluzi a práci s komunitami chce Dita Formánková (dříve Přikrylová) během letošního roku zvýšit podíl žen v antivirové společnosti na 31 procent, tedy o čtyři procentní body více, než činí aktuální počet. Odvíjí se přitom od výzkumů, že širší spektrum talentů ve firmě může vést ke zlepšení kvality produktů i k vyšší zákaznické spokojenosti.
„Pokud chceme být česká firma s globálním úspěchem, musíme mít globální tým. Jen tak můžeme vyvíjet produkty, které budou sloužit rozmanitým zákazníkům, a uzavírat obchody po celém světě,“ komentuje Formánková a dodává, že součástí plánu je i procentuální zvýšení počtu zaměstnankyň na technologických pozicích v Avastu – ze 13 procent na 15.
Vedle vyšší kvality produktů a větší spokojenosti zákazníků má podle Formánkové různorodé pracovní zastoupení vést i ke zlepšení finančních výsledků, údajně až o 15 procent. Český antivirový obr loni vydělal zhruba 11 miliard korun, přičemž během prvního čtvrtletí tohoto roku firma utržila v přepočtu 5,1 miliardy korun se ziskem téměř 3 miliard.
Aby ovšem Avast mohl tento plán postupně naplňovat, rozhodl se spojit se třemi organizacemi, které ženy ve vzdělávání v oblasti IT dlouhodobě podporují. Jednou z nich je Code First Girls z Velké Británie, jejíž zaměření spočívá ve školení žen v online dovednostech a v pomoci firmám při nastavování podmínek pro přijímání nových zaměstnanců tak, aby byly přátelštější k ženám.
Další organizací je slovenské sdružení Aj Ty v IT, které má za cíl zvyšovat zájem žen a dívek o IT profese. Nechybí ani spolek Czechitas, s jehož druhou spoluzakladatelkou Monikou Ptáčníkovou jsme nedávno vedli velký rozhovor na téma školení žen a úspěchu na trhu. Všechny tyto organizace se Avast bude snažit náležitě podporovat.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsU Code First Girls se chystá firma zasponzorovat účastnické poplatky na kurzech, jež organizace pořádá, a nabídne také experty, kteří se s účastnicemi podělí o znalosti. Pro Aj Ty v IT připravuje spolupráci na workshopech a co se Czechitas týče, tam se zaměří na rozvoj Digitální akademie, kariérního veletrhu i intenzivních rekvalifikačních kurzů pro práci s daty a ve vývoji.
„Ženy se do IT přirozeně nedostávají, proto je chceme nenásilnou formou podpořit. Jde nám o zvýšení průměrného počtu žen, které se dostanou do Avastu na pohovor, nikoli o plnění nějakých kvót,“ dodává Formánková a doplňuje, že chce těchto cílů dosáhnout například vzděláváním pracovníků zodpovědných za nábor i rozšířením tzv. talent poolu s potenciálními zaměstnanci.
Diverzita a inkluze táhnou
O tom, že jsou pojmy jako diverzita nebo inkluze velmi aktuální, svědčí několik aktivit, které se postupně dostávají do popředí i u nás. Na pomyslném vrcholku sedí zmíněná nezisková organizace Czechitas, která v únoru získala vysoký grant od Googlu a plánuje se dále rozšiřovat. Za zmínku stojí také například komunita pod názvem ReactGirls.
V ní hraje důležitou roli její spoluzakladatelka Tereza Vaňková, která propadla programování a na základě této vášně pomáhá i ostatním dámám k tomu, aby se v této činnost zdokonalovaly. V návaznosti na to si můžete přečíst i příběh Jany Tikalové, jež před dvaceti lety začínala v Česku otevírat téma diverzity a inkluze a dnes má neziskovou organizaci OPIM.