Bývalý šéf Home Creditu investuje do startupů a teď staví vlastní. Roier bude pomáhat financovat nemovitosti

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

david_bystrzycki2

Foto: Roier

David Bystrzycki, spoluzkladatel startupu Roier

0Zobrazit komentáře

V životopisu Davida Bystrzyckého najdete zářezy z největších finančních skupin. Pod hlavičkou PPF dlouhá léta řídil český a slovenský Home Credit a stál u rozjezdu prvních finančně-technologických projektů v čele se Zonky. Světu startupů se věnuje i nadále, investičně i svým know-how pomohl projektům Mutumutu nebo Advanto a teď spouští vlastní investiční platformu Roier.

Nový startup založil se svým obchodním partnerem Janem Běhounkem a třetím do party spoluzakladatelů je Ondřej Drábek. Ten ve firmě není investorem a působí v roli šéfa marketingu. Bystrzycki s Běhounkem do rozjezdu Roieru vkládají z vlastní kapsy pět milionů korun a mají velké plány. Orientují se přitom na oblast, kde se toho v poslední době hodně děje.

David Bystrzycki si totiž vyhlédl crowdfunding nemovitostí, v rámci kterého se lidé skládají na investice do realit. V Česku v této oblasti působí několik hráčů, ale Roier věří, že má také své místo na trhu, protože přichází zase s trochu jiným modelem. Individuální investory chce propojit s bytovými družstvy, která hledají financování, přičemž zájemcům nabídne zajištěné investice do nemovitostí formou participací na úvěrových smlouvách nebo přímého financování vybraných nemovitostí.

„Naším cílem je zpřístupnit investování běžným lidem a zároveň nabídnout jednotlivcům, firmám nebo jiným entitám možnost bezpečného získání financí bez závislosti na bankách, které mají k tomu, co budou nebo nebudou financovat, stále dost konzervativní přístup. Ten ale mnohdy nezohledňuje jen riziko investice, což je samozřejmě správný argument, ale také to, že moc neumí uplatnit individuální přístup a vystoupit ze zavedených procesů,“ říká David Bystrzycki.

Financování je na platformě Roier určeno jak existujícím bytovým družstvům, tak těm, která vzniknou právě za účelem získání investice pro finanční stabilizaci, případně opravy či další rozvoj. Aktuálně nastavený model nabídne dvou- až pětileté investice s výnosem mezi 7 a 8 procenty ročně, přičemž minimální výše investice bude 100 tisíc korun. Do budoucna by však chtěla firma své tržiště otevírat i menším investorům.

behounek_bystrzycki_drabek

Foto: Roier

Jan Běhounek, David Bystrzycki a Ondřej Drábek, spoluzakladatelé Roieru

Mezi přednosti platformy David Bystrzycki vyjmenovává fakt, že financované nemovitosti již mají své nájemníky, přičemž jde o standardní bydlení, nikoliv například o financování investičních nájemních bytů. Tomu se v Česku věnuje jiný startup Investown. „Na rozdíl od jiných platforem nemáme developerské projekty, kde je riziko (ne)realizace výstavby, a vítáme větší investory,“ dodává šéf Roieru. Na crowdfunding nových staveb se zase soustředí Upvest, do kterého loni investovala Komerční banka.

Roier má za sebou pilotní provoz, který probíhal od letošního ledna v režimu Family & Friends, a platformě se již podařilo profinancovat nemovitosti za téměř 50 milionů korun. Do dvanácti měsíců přitom zakladatelé plánují s pomocí soukromých investorů financovat nemovitosti za 200 milionů korun, přičemž v první fázi bude Roier vždy spoluinvestorem. V úvodních investicích vloží 100 tisíc korun jako fyzická osoba sám David Bystrzycki.

„Do konce roku očekáváme tržby řádově ve vyšších statisících. Ke konci roku bude platforma v provozním zisku. Už nyní je běžný provoz financován z výnosů z pilotu, investice půjdou na další rozvoj platformy,“ popisuje plány pro CzechCrunch šéf Roieru. Investoři na jejich platformě přitom mají investice bez poplatků, Roier má totiž zisk z provizí od úvěrovaných subjektů.

Další investice očekává David Bystrzycki do softwaru a také licencování, jelikož v Senátu nyní leží návrh, který by umožnil licencování také právě crowdfundingových platforem. V dlouhodobějších plánech má firma zahraniční expanzi, která si pravděpodobně vyžádá další investici, tentokrát již od externích investorů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Už v této chvíli mluvíme s potenciálními investory. Zajímá nás expanze jak do zemí, kde je trh nemovitostí a s nimi spojených investic stále dynamicky rostoucí, jako například Rumunsko nebo pobaltské země, tak i do regionů, kde je trh dlouhodobě stabilní, ale chybí tam alternativní formy financování – to je například Německo, Švýcarsko nebo Španělsko,“ popisuje Jan Běhounek, který má ve firmě na starosti vztahy s investory a projektové řízení.

Logická otázka investorů při vstupu na novou crowdfundingovou platformu se bude jistě týkat rizika. Roier zmiňuje, že výhodou je možnost participace na financování skupiny nemovitostí, čímž své riziko investor rozkládá, navíc má platforma dle svých slov silné zajištění.

„Roier je uveden na listu vlastnictví jako první a jediný zástavní věřitel, pokud už má družstvo předchozí úvěr, ten se splatí. Družstvo na začátku investice skládá částku ve výši tří měsíčních plateb úroků. Tato částka poskytuje dostatečnou rezervu a čas pro řešení případného problému,“ doplňuje David Bystrzycki.

Sám by rád šel v rozvoji své nové firmy ve šlépějích startupů Advanto či Mutumutu, které sám investičně podpořil a nyní sleduje jejich cestu jak do zahraničí, tak za dalšími investicemi. Online pojišťovna Mutumutu nedávno ohlásila zisk dalších desítek milionů od Société Générale a expanduje po Evropě, Advanto pak na vyplácení mezd v předstihu získalo miliony korun od investorů minulý týden.

Driveto nabírá 125 milionů na vlastní flotilu a ukazuje, že trend cizího vozu ve vlastní garáži je stále silnější

2w9a0067

Foto: Driveto

Adam Szabó, CEO startupu Driveto

0Zobrazit komentáře

Mít před domem nebo v garáži zaparkovaný vlastní automobil byla ještě před pár lety pro většinu Čechů naprostá samozřejmost. Časy se ovšem mění a s nimi i přístup k vlastnění něčeho tak nákladného, jako je auto. Jednou z odpovědí na otázku, zda ho vlastnit, či nevlastnit, je Driveto a jeho flexibilní pronájem vozů. Až doposud své služby poskytoval tuzemský startup ve spolupráci s leasingovými společnostmi, díky velké investici ve výši 125 milionů korun však začne nabízet i vlastní auta.

Platit za vůz jen určitý měsíční poplatek, nemít s jeho provozem téměř žádné starosti a v případě potřeby ho kdykoliv vyměnit za jiný – to jsou tři benefity, které přináší Driveto v rámci svých služeb flexibilního pronájmu vozů. O tom, že je tento způsob „vlastnění“ vozu stále zajímavější alternativou, svědčí nejen neustále rostoucí základna klientů Driveta, ale také zájem ze strany investorů.

Ke konci minulého roku Driveto oznámilo investici ve vyšších jednotkách milionů korun ze strany Mitonu a jméno tuzemské investiční skupiny se objevuje také v nejnovějším oznámení, ve kterém Driveto ohlašuje nabrání 125 milionů korun na nákup vlastní flotily vozidel. Většina těchto prostředků je zajištěna v rámci dluhového financování, a to díky navázání spolupráce s Českou spořitelnou. Menší část, kterou nechce ani jedna ze stran specifikovat, pak přichází v podobě investice právě od Mitonu.

Střední třída jako základ

„Do této doby jsme nabízeli auta výhradně v rámci spolupráce s partnerskými leasingovými společnostmi. Tyto vztahy nadále rozvíjíme, nicméně vlastní flotila nám umožní být ve výběru vozidel pro naše zákazníky více flexibilní a můžeme tak nabízet i širší portfolio aut na flexibilní pronájem. Vnímáme to jako přirozený rozvoj našeho obchodního modelu, protože stejně postupovaly i společnosti v zahraničí,“ vysvětluje důvod rozhodnutí založit vlastní flotilu vozidel Adam Szabó, CEO Driveto.

Přímé vlastnictví vozidel tuzemského startupu, v němž aktuálně drží Miton přes 80 procent a zbytek připadá zakladateli Františku Peterkovi (po odchodu z Driveta buduje projekt Explorio), umožní mít automobily více pod kontrolou, a tím efektivněji odbavovat požadavky ze strany zákazníků. Dalším benefitem pro firmu sídlící v pražském Karlíně je fakt, že automobil nemá na pevně stanovenou dobu. Díky tomu se může v momentě vrácení vozu od zákazníka rozhodnout, zda si jej ponechá, nebo jej prodá.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

S budováním vlastní flotily začalo Driveto již během prvního kvartálu tohoto roku v reakci na průměrnou šestiměsíční dobu, za kterou jsou nové vozy momentálně vyráběny. První kusy proto začínají být dodávány v těchto dnech a další je budou brzy následovat. Jednat by se mělo především o automobily střední třídy, menší kombíky a středně velká SUV, které doplní také několika modely z luxusnějšího segmentu. Elektromobily však Driveto do své nabídky tento rok nezařadí.

„Jsme sice velkými fanoušky elektromobility, ale bohužel je jejich vývoj pro náš byznys model příliš překotný a je tak velmi obtížné odhadovat zůstatkové ceny do budoucna,“ vysvětluje Adam Szabó rozhodnutí, proč prozatím elektromobily ze své flotily vynechá. Driveto si však u několika automobilek vyjednalo výhodnější podmínky nákupu, což je podle šéfa startupu základní vstup pro výpočet akceptovatelné měsíční ceny flexibilního pronájmu.

Jak již bylo řečeno, valná část získaných peněz pochází z úvěru poskytnutého Českou spořitelnou, která má s financováním vozů bohaté zkušenosti. I proto se vzájemná spolupráce obou subjektů rozvinula do řešení samotného plánu nákupu a získané finance Driveto vnímá jako odrazový můstek i pro budoucí partnerství.

jaguar-driveto

Foto: Driveto

Driveto nabízí na flexibilní pronájem i třeba Jaguar F-Pace

Driveto totiž nabírá na síle, a proto je pravděpodobné, že se bude jeho flotila postupem času dál rozrůstat. V meziročním průměru se Drivetu podařilo dosáhnout očekávaného růstu 120 procent a nad očekávání dobře si startup vedl i v otázce obratů za rok 2020, kde dokonce o pár milionů předčil předpokládaných 120 milionů korun.

Svůj podíl na tomto růstu měla i pandemie, protože se Driveto stalo díky celému online vyřízení pronájmu vozu jedním z mála obchodníků, který byl vůz schopen klientům dodat. Jenže zájem o flexibilní pronájem nepolevil ani s příchodem jarních měsíců a rozvolňování. Počet klientů využívajících služeb Driveta stále roste, a tak flexibilního pronájmu, který Driveto začalo nabízet v říjnu roku 2018, již využilo přes 2 400 klientů a s pronajatými vozy od startupu aktuálně jezdí 1 500 zákazníků.

„Důvod je pořád stejný. Lidé se ztotožňují s myšlenkou, že není potřeba auto vlastnit a možnost vůz kdykoli v průběhu pronájmu vyměnit nebo vrátit je nejsnazší a nejsvobodnější forma mobility,“ dodává Adam Szabó. I proto je cílem společnosti v tomto roce dosáhnout na obrat 200 milionů korun, podepsat přes 1 500 nových smluv na flexibilní pronájem a stabilizovat pohyb v černých číslech.