Chyba v databázovém systému může firmu ochromit. David Hlaváček přechází z Alzy do ČMIS školit MS SQL Server
Jako zákazník nemusíte tušit, co přesně databázový systém znamená, ale pro větší e-shopy, ve kterých nakupujete, jde obvykle o zcela stěžejní technologii. Proudí přes ni klíčová data, aby mohla být vaše objednávka vyřízena, a třeba v Alze musí databázový systém denně pojmout objednávky za stovky milionů korun. V největším českém e-shopu ho pomáhal stavět David Hlaváček, který chce nyní své zkušenosti předávat dalším.
Rozhodl se proto přestoupit do tuzemské společnosti ČMIS, kam nastupuje jako expert na Microsoft SQL Server, který patří v databázových systémech mezi ty nejrozšířenější. S více než 15 lety zkušeností z oboru a čtyřmi tisíci proškolenými lidmi v rámci společnosti Gopas se bude osmatřicetiletý Hlaváček dál věnovat v rámci specializovaných školení předávání know-how IT administrátorům a programátorům z českých firem. Své služby nabídne i samotným firmám, kterým pomůže zefektivnit výkon jejich IT.
Jako databázový specialista v Alze zodpovídal David Hlaváček za celkový rozvoj a provoz jedněch z největších databázových systémů v Česku, přes něž projdou denně objednávky o objemu až 250 milionů korun, a v rozhovoru pro CzechCrunch popisuje, co se ve firmách děje, když se IT infrastruktura zadrhne, jak se tomu dá předcházet a zda by měly tuzemské firmy do vyladění databázových systémů více investovat.
Do ČMIS přicházíte z Alzy, kde jste jako databázový specialista zodpovídal za celkový rozvoj databázových systémů, které u nás patří k nejrozsáhlejším. Jak vypadá práce takového specialisty?
Při téhle práci se rozhodně nenudíte a jedná se o obrovskou výzvu. Nedávno jsme čelili celkem závažnému problému, při jehož řešení jsme se dostali až k samotným vývojářům SQL Serveru v Microsoftu. Když viděli výsledky komplexního monitorování našeho systému, sdělili mi, že v celé své praxi nic takového neviděli. Kdo by si pomyslel, že jako e-shop v srdci Evropy budeme mít jedno z nejkomplexnějších nasazení SQL Serveru na světě.
Má práce byla velmi různorodá. Návrh a výběr serverového hardwaru, na kterém budeme SQL Server provozovat, nasazení a správa mnoha produkčních i neprodukčních systémů, návrh a nasazení HADR (řešení pro rychlou dostupnost a zotavení systému po havárii – pozn. red.), identifikace a řešení výkonových problémů, optimalizace systémů, konzultace při vývoji, účast na rozvojových projektech a celá řada dalších činností. Každý den je jiný, a byť mám mnohaletou praxi, každou chvíli mne něco překvapí.
Jak moc jsou databázové systémy pro velké e-shopy jako Alza důležité? Počítám, že bez nich nedokážou fungovat?
Drtivá většina středních a větších firem je životně závislá na svých datech. V případě nedostupnosti databázových služeb nastává ochromení funkcí a služeb. Samozřejmě databázový systém je jen střípkem z celkové IT infrastruktury, která jako celek musí fungovat jako perfektní stroj. Pokud dojde k výpadku databázové služby u výrobní firmy, je to samozřejmě problém, ale jako veřejnost ho zaznamenáme méně než výpadek v případě velkých e-shopů.
Vy se zaměřujete na technologii Microsoft SQL Server, v čem spočívají její přednosti?
Asi se mnou nebude každý souhlasit, ale osobně bych jeho přednost viděl hlavně v tradici. MS SQL Server má mnohaletou historii, za kterou prošel zásadním vývojem a rozvojem. Existuje obrovská základna databázových expertů, případových studií a hlavně zkušeností, ze kterých lze čerpat. Dalším velkým benefitem SQL Serveru je fakt, že nedostanete pouze databázovou službu, ale celou řadu dalších, pomocí nichž jste schopni se komplexně postarat o firemní data. Jsou to služby pro reporting, pokročilou analýzu a mnoho dalších.
Jak vypadá konkurence?
Konkurence je opravdu velká. SQL Server je komerční produkt a je třeba vzít v úvahu cenu licencí. Existuje celá řada dalších kvalitních databázových produktů, které dokážou pokrýt potřebu a požadavky na firemní infrastrukturu.
Na perfektně vyladěné infrastruktuře je mnoho firem byznysově závislých. Když si vybírají, na jaké řešení vsadí, podle čeho by se měly rozhodovat?
Faktorů, které by měly výsledné rozhodnutí ovlivnit, je obrovské množství a sotva je zde mohu všechny jmenovat. Určitě bych se snažil čerpat ze zkušeností podobně velkých řešení a vyhnout se chybám, které již jiní vyřešili. Identifikovat výhody a rizika, zamyslet se nad udržitelností a rozšiřitelností celého řešení, protože systém obvykle nestavíme na jeden nebo dva roky. Sledovat trendy a novinky v oboru je důležité, ale ne vždy je nutné jít s davem nebo být mezi prvními, kdo technologii implementuje. Je vhodné zvážit dostupnost odborníků, kteří systém budou stavět a spravovat.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.