Příjemný důchod v tištěném domě. V Nizozemsku vytvořili pomocí 3D tisku plnohodnotné a dostupné bydlení
3D tisk je jednou z neprogresivnějších technologií současnosti, která nachází uplatnění v širokém spektru odvětví. Jedním z nich je i stavebnictví, kde prozatím vznikaly spíše objekty sloužící coby ukázka nové technologie. Elize Lutzová a Harrie Dekkers z Nizozemska však dokazují, že v tištěném domě lze vytvořit plnohodnotný domov, ve kterém se dá prožít spokojený důchod.
Moment, kdy si Elize a Harrie převzali klíče od netradičního domu, představoval finální tečku za první fází projektu Milestone. Ten vznikl v Eindhovenu pod rukama celé plejády soukromých společností, ale také místní technické univerzity a vedení města. Cílem je pomocí 3D tisku postavit hned pět objektů, které se stanou jasnou ukázkou toho, že tento typ staveb dokáže řešit aktuální problémy s nedostatkem domů i kvalifikovaných pracovníků v sektoru stavebnictví.
Konkrétně dům Elize a Harrieho měl být dokončený v roce 2019, jeho autoři se mu ovšem rozhodli propůjčit takovou podobu, která může evokovat pohraniční bunkry, které byly ve 30. letech minulého století stavěny na česko-německém pohraničí. Byť i sama Elize o domě mluví jako o útulném bunkru, který vyvolává pocit bezpečí, autoři se jej snažili stylizovat spíše do podoby nepravidelného balvanu, který dokonale zapadá do okolní zeleně.
Uvnitř neobvykle zkosených stěn je nizozemskému páru k dispozici 94 metrů čtverečních, na kterých nalezneme obývací pokoj, dvě ložnice a koupelnu. Vytvoření samotné stavby by podle autorů mělo zabrat nanejvýše pět dnů. Tak dlouho trvá tisk 24 dílů, které stavbu tvoří. Následně je ovšem nutné jednotlivé díly přepravit na místo stavby, spojit je dohromady, dát domu střechu, dveře a okna, připojit ho k sítím a vybavit interiér mobiliářem.
Jelikož se podařilo postavit dům v souladu s veškerými platnými regulemi, může být objekt zcela legálně pronajímán k běžnému bydlení. Dle autorů projektu se tak Elize a Harrie stávají vůbec prvními obyvateli v Evropě, kteří mají trvalé bydliště v objektu z 3D tiskárny. V neposlední řadě se na domu vytvořeném 3D tiskem podařilo jasně ukázat, jakou sílu může mít projekt, do něhož se zapojí vědecké, státní i soukromé subjekty.
V tomto případě se vedení města Eindhoven stalo spoluiniciátorem projektu i zprostředkovatelem, tamější univerzita přispěla vědeckými poznatky a také vyvinula samotnou tiskárnu. Betonovou směs dodala soukromá společnost Saint-Gobain Weber Beamix. Firma Witteveen + Bos měla na starosti návrhy projektů a konstrukční aspekty, o samotnou realizaci stavby se postarala společnost Van Wijnen. Finální pronájem domů si nakonec vzala na svá bedra realitní firma Vesteda.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs