Zlaté glóby příští rok nejspíš nebudou. Kvůli nedostatku diverzity hlasujících a korupci je bojkotuje i Tom Cruise
Velké filmové ceny jsou dnes ve stádiu velkých změn a přechodu, který rozhodne o jejich dlouhodobé relevanci do budoucna. Z jedné strany totiž čelí neustále klesajícímu zájmu diváků, z druhé tlakům společnosti i filmového průmyslu na to, aby byly více inkluzivní a transparentní. V případě Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), udělující každoročně Zlaté glóby, nyní situace došla do extrému. Bojkotují ji Netflix i Tom Cruise a příští ročník cen nejspíš vůbec neproběhne.
Americká televize NBC, která má na vysílání předávání Zlatých glóbů výsadní právo, totiž oznámila, že v roce 2022 nic spojeného s nimi do televize nepustí. Teoreticky by HFPA mohla ceremonie stále v nějaké formě zorganizovat, ale v praxi to pravděpodobně znamená úplné zrušení dalšího ročníku. Vedlo k němu několik kontroverzí kolem asociace spojených s jejich špatnými praktikami při výběru a hlasování i fakt, že mezi 90 hlasujícími členy není jediná osoba černé pleti.
Na to v otevřeném dopise reagoval Netflix, který se rozhodl Zlaté glóby zcela bojkotovat. Streamovací obr, který od HFPA letos dostal deset cen, svou další účast podmínil zásadními systémovými změnami potírající rasismus a problémové chování členů asociace. Ve stejný den se se svým bojkotem připojily také Amazon Studios a o pár dnů později je následovala společnost WarnerMedia, které patří Warner Bros.
Lavina kontroverze a bojkotů
Důvody pro současné vyústění ve zrušení Zlatých glóbů se objevují už dlouhé roky. Lavinu kontroverze a bojkotů však spustil letos v únoru investigativní článek Los Angeles Times. Jeho autoři zdůraznili úplnou absenci Afroameričanů v HFPA a odmítnutí možnosti najmout konzultanta pro diverzitu. Významné je také neprofesionální chování členů organizace, kteří své postavení zneužívali pro vlastní finanční prospěch nebo vliv v Hollywoodu.
Když se pak o pár dnů později The New York Times více zaměřily na finance údajně neziskové organizace, potvrdily další sérii problematických fenoménů. Některé z nich se objevovaly už od jejích počátků, byť později vymizely. Zdánlivě. Lidé hlasující pro Zlaté glóby tak dostávají nejen velké platy a bohatý rozpočet na cestování, ale luxusní dárky od studií, přání k narozeninám od hereckých hvězd a podobně.
Neakceptovatelné nároky některých členů HFPA otevřeně kritizovala také Scarlett Johansson, které se prý dostalo nemístných otázek a komentářů hraničících se sexuálním obtěžováním. Slavná herečka se proto dnes organizace štítí. Kriticky se pak vyjádřil také například Mark Ruffalo a Tom Cruise dokonce symbolicky vrátil své tři Zlaté glóby, jež v minulosti vyhrál.
Hlavními tématy kolem cen Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu jsou tak prakticky neexistující diverzita, korupce a nanejvýš neprofesionální chování. První z trojice se opět výrazně projevil při letošním předávání, kde chyběla jinak oceňovaná audiovizuální díla s afroamerickými hrdiny. Vedení organizace se situaci pokusilo korigovat, když v rámci ceremoniálu zmínilo své záměry a snahy vytvořit více inkluzivní prostředí.
V dalších pár měsících následovala ohlášení relativně rychlých změn, najmutí konzultantů pro diverzitu a sliby, že lidé z HFPA projdou tréninkem pro eliminování svých vědomých i nevědomých předsudků. To už ale bylo pozdě. Do Hollywoodu dorazil další otevřený dopis více než stovky marketingových firem, jež hrozily bojkotem. Unikl i e-mail bývalého prezidenta asociace Philipa Berka, který hnutí Black Lives Matter označil za rasistické a jeho spoluzakladatelku Patrisse Cullors za „trénovanou marxistku“.