Bitcoin čekají po čtyřech letech velké novinky. Přinesou více soukromí i lepší využití chytrých kontraktů
Majoritní většina těžařů nejpopulárnější kryptoměny na světě se shodla na tom, že bitcoin si po čtyřech letech zaslouží změny, které jej učiní vůči novějším kryptoměnám konkurenceschopnějším. A ačkoliv poslední aktualizace bitcoinu vzbudila velké kontroverze, ohledně té aktuální panuje jasná shoda. Sada chystaných novinek se nazývá Taproot a přinese několik zásadních změn v efektivitě prováděných transakcí a anonymitě používání celé kryptoměny.
V první řadě je nutné zmínit, že tento krok jako takový není nijak zásadní, co se týče funkce sítě, ani překvapivý. Jedná se o tzv. soft-fork upgrade, tedy o aktualizaci, která je relativně jednoduchá na implementaci a umožňuje i těm uživatelům, kteří neaktualizují na novou verzi, se podílet na fungování a verifikaci transakcí. Předchozí aktualizace se uskutečnily v letech 2013 nebo 2017 a většinou slouží k řešení aktuálních problémů, které se při manipulaci s virtuální měnou objeví.
Konkrétně u bitcoinu je obrovským a stále diskutovanějším problémem energetická a ekologická náročnost, která ale má své opodstatnění – zabraňuje tomu, aby někdo nad bitcoinem převzal bez většího úsilí kontrolu ovládnutím více než 50 procent výkonu těžební sítě. Přesto nebo právě proto se aktuálně mluví třeba o těžbě bitcoinu díky solární energii a kvůli přílišné ekologické zátěži měla přestat přijímat bitcoin i Tesla. Elon Musk nicméně toto rozhodnutí patrně opět změní.
Chytré kontakty, jako má ethereum
Kromě velkého množství energie, jež je k těžbě bitcoinu spotřebována, se u této kryptoměny třeba ve srovnání s novějším ethereem řeší i nižší rychlosti či vyšší cena transakcí a také nedostatečné používání takzvaných chytrých kontraktů, na nichž stojí právě ethereum. To vše má napravit nová aktualizace. Její zásadní součástí mají být právě vylepšení zmiňovaných kontraktů, které eliminují prostředníky i z komplexních transakcí.
Chytré kontrakty byly poprvé popsány americkým matematikem Nickem Szabem, který je definoval jako „počítačové transakční protokoly splňující podmínky určité smlouvy“. Chytré kontrakty tedy bitcoin využíval i doteď, jinak by nebylo možné provádět potřebné transakce. Problém je, že nebyly dostatečně rychlé, levné ani efektivní. A navíc zabíraly na blockchainu hodně místa kvůli velkému objemu dat.
V rámci nové aktualizace však dojde u bitcoinu také ke změně protokolu, na němž funguje. Z dosud používaného protokolu digitálního podpisu s využitím eliptických křivek (ECDSA) přesedlá na tzv. Schnorrův podpis. ECDSA představuje určitou limitovanou formu chytrých kontraktů a funguje tak, že hardwarová peněženka je kontrolována prostřednictvím privátního klíče, který zabraňuje odcizení bitcoinu neoprávněným uživatelem. V případě nové metody je k podpisu transakce zapotřebí skupina uživatelů.