Brány 3Dsima otevřeny. Pražský technologický startup zve nadšené makery do své nové dílny MultiLab

david-paskevic-ceo-3dsimo-min

David Paškevič, zakladatel startupu 3Dsimo

0Zobrazit komentáře

Českému technologickému startupu 3Dsimo se daří. Meziročně vyrostl o 100 procent, dosáhl 20 milionů korun v tržbách a své výrobky, mezi které patří 3D pera i nápadité stavebnice, prodává zákazníkům z 85 zemí světa. Na tyto úspěchy teď navazuje novým projektem – unikátní technologickou dílnou MultiLab, která na prostoru okolo 1 000 metrů čtverečních nabídne vedle výroby také komunitní a kreativní zázemí pro kutily.

CNC frézy, 3D tiskárny, gravírovací lasery a další výstřelky moderního kutilství. Ty tvoří základ nového MultiLabu, nacházejícího se v budově bývalých pražíren kávy v pražské Libni. Právě prostory opuštěné kavárny se české 3Dsimo, které loni prodalo přes rekordních 27 tisíc kusů svých produktů, rozhodlo přetvořit k obrazu svému. Respektive tak, aby zázemí splňovalo potřeby pro výrobu.

„Hledali jsme prostor, který vyhoví našim rostoucím požadavkům na výrobu a zároveň nabídne něco navíc. Opuštěná továrna v Libni nás okamžitě zaujala a jsme rádi, že se nám i po přestavbě podařil zachovat unikátní duch tohoto místa. 3Dsimo od svého počátku stojí na silné uživatelské komunitě a chceme, aby i MultiLab sloužil jako místo setkávání a uvádění kreativních nápadů v život,“ říká šéf 3Dsima David Paškevič.

3dimo-multilab4

Foto: 3Dsimo

Kutilové si zde budou moci vyzkoušet nástroje vyráběné 3Dsimem, a s jejich pomocí vytvářet vlastní projekty

Tovární prostory, do jejichž přestavby 3Dsimo investovalo dva miliony korun, tak nebudou sloužit jen potřebám samotného podniku – popustit uzdu kreativitě tam budou moci i další nadšenci do kutilství ve stylu 21. století. Ti budou moci do 3Dsima zavítat po předchozí domluvě a podívat se tak přímo do kuchyně samotné firmy.

Naše filozofie je až na výjimky ‚open-source‘. Pokud nám někdo z našich fanoušků napsal, že by se rád podíval do výroby, tak jsme ho vždy rádi provedli. Jinak tomu nebude ani teď. Část pro komunitu však bude do jisté míry oddělená, už kvůli bezpečnosti, klidu na práci a fungování core-businessu, tedy výroby kreativních nástrojů a hraček pro nás pro všechny,“ vysvětluje Paškevič.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I tak ovšem budou návštěvníkům k dispozici v podstatě všechny přístroje, které k výrobě používá i samotné 3Dsimo. Ať už půjde o jejich vlastní 3D pera, 3D tiskařskou farmu, velkou CNC frézku, laserovou řezačku, automatickou osazovačku elektronických součástek nebo pájecího robota.

„Nejsme jen ‚manuální dílna‘, máme i vývojové centrum, tudíž umíme nabídnout také kapacity našich programátorů pro setupování minipočítačů a tak dále. Za neméně důležité považujeme zkušenosti, znalosti a zápal pro kreativní tvoření, které od nás při své návštěvě lidé získají. Rádi totiž poradíme a prakticky předvedeme řešení modelářům i začínajícím startupistům s nápadem,“ dodává šéf startupu

S tím souvisí i chystané edukační akce, jež se budou na tomto místě pořádat. Ty budou podle Paškeviče mířit především na mladší generace, které chce nadchnout pro technické obory. Nejdříve by akce měly pořádat pro střední a vyšší odborné školy, na které navážou i pravidelné kroužky pro domovy dětí a mládeže.

3dimo-multilab5

Foto: 3Dsimo

Návštěvníkům MultiLabu budou k dispozici stroje, které běžně využívá i samotné 3Dsimo

Celý koncept je prozatím ve svým počátcích, i vzhledem k tomu, že prostory bývalé libeňské kavárny 3Dsimo obývá teprve od letošního jara. Nicméně již nyní se mohou zájemci přijít podívat, případně něco vytvořit. MultiLab jakožto ucelený koncept by se měl veřejnosti otevřít v příštím roce, kdy už by zájemci měli získat i pohodlný lounge pro debaty nebo pití dobré kávy.

Co se byznysové stránky týká, Paškevič na tomto konceptu nechce vydělávat – jde mu především o propojování komunity a nabídnutí místa, ve kterém se její členové budou cítit dobře. „Rozhodně není primárním cílem na provozu MultiLabu vydělávat. Chceme zde budovat a posilovat komunitu a podněcovat v lidech tvořivost. A kdo ví, třeba v budoucnu budou někteří i našimi novými kolegy,“ uzavírá Paškevič.

3dimo-multilab2

Foto: 3Dsimo

Nové prostory společnosti se mají stát druhým domovem pro všechny makery

Očkovací certifikát přímo v mobilní peněžence. Český YourPass zobrazí i test či potvrzení o prodělaném covidu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

yourpass

Foto: YourPass

YourPass vám uchová očkovací certifikát v mobilní peněžence

0Zobrazit komentáře

Očkovací certifikát se stává vstupenkou ke stále větší paletě aktivit, které se po pandemii koronaviru obnovují. Není tak na škodu ho mít po ruce. Proto český YourPass přišel s řešením, díky němuž budete moci svůj certifikát zařadit po bok platebních karet do Apple Wallet nebo jiné digitální peněženky. Obdobná možnost je také v případě potvrzení o testu či prodělané nemoci.

YourPass, který se zaměřuje právě na vývoj řešení pro digitální peněženky, přišel de facto s velmi prostou aplikací. Jakmile už člověk má svůj očkovací certifikát vystavený ve formátu PDF, stačí navštívit stránku getcovidpass.eu, kterou YourPass spravuje, a během pár kliků vytvořit jeho plnohodnotnou kopii přímo v digitální peněžence.

Řešení staví na Digitálním COVID certifikátu EU, který si každý občan Evropské unie může stáhnout s unikátním QR kódem. Jeho hlavní ideou je jednotný formát pro celou EU, jenž by měl pomoci rychlejšímu rozproudění přeshraničních výměn. YourPass nicméně není jeho vydavatelem, nýbrž vývojářem.

Oficiální úlohu v tomto směru plní orgány každého členského státu, v případě Česka Ministerstvo zdravotnictví, respektive pod něj spadající Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Právě přes jeho stránky ocko.uzis.cz lze samotný certifikát v PDF získat. Postačí k tomu rodné číslo a číslo občanského průkazu, nebo přihlášení přes elektronickou identitu v rámci českého e-governmentu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Šéf YourPass Daniel Rajnoch pro CzechCrunch uvedl, že jeho firma nabídla řešení přímo vládě předtím, než ho vypustila na vlastní pěst, avšak ta ho odmítla. Místo toho stát vyvíjí dvojici vlastních, samostatných aplikací, které mají sloužit k podobnému účelu.

Jedna z nich, čTečka, slouží pouze jako validátor QR kódů z certifikátů a už nyní je dostupná zdarma v obchodem s aplikacemi. Jednoduše načte kód a ukáže, zda má daná osoba platné očkování nebo test. Druhá aplikace, Tečka, bude sloužit podobně jako řešení od YourPass, tudíž digitální certifikát především zobrazí. Ta však zatím není dostupná – k dispozici by měla být ještě do konce června.

Obě aplikace vydává Ministerstvo zdravotnictví, ale Rajnoch si myslí, že ne každý bude chtít v telefonu vládní aplikaci, jak ostatně dokazoval v minulosti značný odpor vůči aplikaci eRouška. Proto se rozhodl v YourPass řešení vydat na vlastní pěst navzdory odmítnutí státních orgánů.

Mějte při sobě i originál certifikátu

zachy

Přečtěte si takéŠaty dělají člověka. V Česku to nechápeme, je to škoda, říká ZachyŠaty dělají člověka. Že to v Česku nechápeme, je velká škoda, říká módní influencer Lukáš Zachara

Nutno podotknout, že kopie digitálního certifikátu od YourPass není žádným oficiálním dokladem. Technicky by měl fungovat, ale Rajnoch přesto doporučuje mít při sobě i originál. „Nikde není jasné psáno co je a není oficiální a jaká ve finále bude praxe na hranicích (popřípadě v restauracích). Pokud QR kód obsahuje to, co má, tak by měl vždy fungovat. Vycházeli jsme z volné dostupné dokumentace a službu ladili pro celou Evropu,“ uzavírá.

Karta s digitálním certifikátem je čistě pasivní. Jinými slovy, když například vyprší platnost testu nebo člověk vystaví certifikát po první dávce očkování, musí ho manuálně obnovit. Podle Rajnocha pracoval jeho tým i s interaktivní variantou, ale to by vyžadovalo sbírání dat, což YourPass nechtěl. Už dříve pak YourPass vytvořil oblíbenou informační kartu o pandemické situaci, kterou lze do digitální peněženky taktéž nahrát.