EU chystá přísnější regulaci pro umělou inteligenci. Válku proti strojům si nikdo nepřeje, píše technologický advokát
Jaroslav Menčík, partner advokátní kanceláře Mavericks
Kdo viděl Terminátora, tak si určitě živě vybaví scénu, kdy umělou inteligencí pohánění roboti vítězí nad lidskou rasou a celý svět se ocitá v plamenech. Přesně takovému scénáři se nyní snaží zabránit Evropská unie. Na konci dubna totiž publikovala návrh nařízení, který harmonizuje pravidla týkající se umělé inteligence a zaměřuje se hlavně na její risk management.
O tom, co pro celý sektor s umělou inteligencí nový návrh znamená, píše ve svém komentáři pro CzechCrunch Jaroslav Menčík, partner advokátní kanceláře Mavericks, která se zaměřuje převážně na digitální byznys a pravidelně pomáhá startupům.
***
Co přesně navrhované nařízení ze strany Evropské unie pro sektor umělé inteligence (AI) znamená? Třeba i to, že nechce kráčet ve šlépějích Číny a jejího „velkého bratra“. Cílem návrhu je vytvořit komplexní úpravu pro umělou inteligenci a její provozovatele. Měla by se týkat systémů založených v Evropské unii, uživatelů umělé inteligence na území EU a provozovatelů a uživatelů AI systémů, kteří se nacházejí ve třetích zemích, pokud budou mít vliv na entity v Evropské unii.
V současné době je návrh nařízení v plenkách, čeká ho dlouhá cesta legislativním procesem Evropské unie a není zcela jasné, jakou finální podobu bude mít. Základy jsou však položeny. Na čem se tedy staví? Vypadá to, že provozovatelé by si měli dát především pozor na vysoce rizikové AI systémy.
Ty jsou provozovány zejména v klíčových oblastech, jakými jsou například doprava, biometrická identifikace, výchova a vzdělávání, zaměstnanost, právo, soudnictví či demokratické uspořádání. Podle nového návrhu by měla umělá inteligence v těchto oblastech obsahovat risk management, který bude posuzovat celý životní cyklus systému, a proto pomůže odvrátit případná rizika.
Zde však navrhované povinnosti nekončí, vysoce rizikové AI systémy budou podléhat i dalším omezením, jež se týkají práce s daty, jejich správy či technické dokumentace. Výrobci musí doložit, že systém je vytvořen v souladu s návrhem nařízení, a jeho provozovatel musí notifikovat splnění těchto požadavků vnitrostátním orgánům.
Pro další zajištění bezpečnosti bude nutné opatřit umělou inteligenci automatickým záznamovým systémem, který prostřednictvím logů umožní sledovat, jestli se umělá inteligence chová v souladu s legislativou. Neméně významnými a potřebnými jsou také požadavky kladené na transparentnost, poskytování informací uživatelům a také dohled, přesnost, robustnost a kyberbezpečnost vysoce rizikových AI systémů.
Pokuty jsou obrovské
Mimo splnění výše uvedených požadavků bude nutná také povinná registrace, která musí předcházet jejich uvedení na trh nebo v provoz. Za registraci jsou odpovědné firmy, které systém zaregistrují v evropské databázi pro samostatné vysoce rizikové AI systémy.
Mezi zapisované údaje se řadí jméno, adresa a kontaktní údaje provozovatele, obchodní jméno AI systému nebo jakákoliv jiná informace, která umožní jeho jasnou identifikaci, popis zamýšleného účelu užití a uvedení členského státu, ve kterém byl AI systém umístěn na trh nebo uveden v provoz.