Seznam jde znovu proti globálním gigantům. Staví hlasového asistenta, který umí česky a chce předčít Alexu i Siri
Adam Raška, senior produktový manažer v Seznam.cz
Hlasoví asistenti jsou rychle rostoucím fenoménem. Svým telefonům či reproduktorům diktuje příkazy stále více lidí, a to i v Česku. Háčkem však je, že žádný z asistentů největších technologických firem na světě neumí česky. A proto do hry vstupuje Seznam, který se chce velkým americkým hráčům v čele s Amazonem, Googlem a Applem postavit. Ostatně má s tím své zkušenosti. „Sezname, co je tvůj asistent vlastně zač?“
Vytvořit kvalitního hlasového asistenta, který by perfektně rozuměl řeči svých uživatelů a plnil bez problémů jejich rozkazy, není jen tak. V popředí globální bitvy o hlasové ovládání je Amazon, který boduje se svou asistentkou Alexou. Apple má vlastní Siri, Google zase Assistanta, ale nikdo z nich neumí česky. A tak ve smíchovských kancelářích české internetové jedničky vycítili příležitost a chtějí ovládnout tuzemský trh vlastním hlasovým asistentem.
„Máme nyní unikátní příležitost. Jsme jediní na trhu s asistentem, na kterého lze mluvit česky,“ říká pro CzechCrunch Adam Raška, seniorní produktový manažer v Seznam.cz, který má na starosti mimo jiné také vývoj hlasového pomocníka. Jmenuje se prostě Seznam a troufá si postavit se do souboje s Alexou a dalšími anglicky mluvícími asistenty, protože ty v Česku využívá jen omezená skupina lidí. Masově by je rád oslovil právě Seznam.
Zejména americký trh totiž ukazuje, že v hlasovém ovládání je budoucnost. Například třetina Američanů dnes již běžně na telefon nebo třeba chytrý reproduktor promlouvá, když potřebuje něco vyhledat, a potenciál hlasových příkazů je mnohem větší, než když jen něco nevíte a potřebujete se zeptat třeba Googlu. V Česku stále mnoho uživatelů vyhledává na Seznamu a nyní budou moci využít také hlas.
Čeština znovu rozdá karty
Česká internetová jednička si s hlasovým asistentem hraje zhruba od roku 2019. Tehdy do ní nastoupil také zmíněný Adam Raška, bývalý šéf rezervačního systému Bileto. Jako nadšeného příznivce Alexy ho zaujalo, že se již s takovou myšlenkou ve firmě pracovalo, a dal dohromady malý tým, který se vývojem asistenta začal intenzivně zabývat. Dnes jsou venku první betaverze a Seznam má s hlasovým ovládáním velké plány.
„Být první na našem trhu s asistentem, který umí česky, je podle mě klíčové. Zahraniční konkurence je sice velmi silná, ale věřím, že se u nás díky češtině karty rozdají znovu,“ je přesvědčen Raška. Podobně to bylo i ve Spojených státech, kde jako první přišla Alexa od Amazonu, a byť ji Google s vlastním řešením dohání, dlouho si držela výsadní postavení. Seznam teď chce získat podobný náskok v Česku.
Aplikaci Seznam.cz, v níž se nachází vyhledávač a další seznamácké služby, využívá každý den takřka 800 tisíc aktivních uživatelů. Měsíčně to je více než dvakrát tolik. Pokud by z těchto uživatelů měla výhledově podobně jako v USA využívat hlasové vyhledávání třetina, bavíme se zhruba o půl milionu lidí.
Potenciál je tedy velký, a proto právě do své hlavní mobilní aplikace nyní Seznam vkládá hlasového asistenta. Loni začal na Androidu a nyní dokončuje práce na operačním systému iOS. Zároveň mu s tímto krokem vtiskává vizuální identitu a rozvíjí jej směrem k dialogu s uživatelem.
„Zatím nám často lidé říkají: ‚To mám mluvit na telefon, když chci něco najít? Že nebudu psát?‘ Pokud to funguje dobře, lidé se to ale rychle naučí. Naší ambicí je jít rychle dopředu a zdokonalovat našeho asistenta, aby díky němu mohli jednoduše ovládat naše služby i mnoho dalšího, co běžně na telefonech dělají,“ popisuje plány Seznamu Adam Raška.
Hlasového asistenta si stačí aktivovat v nastavení telefonu, když máte staženou aplikaci Seznam.cz, a v Androidu se následně usadí nad všemi aplikacemi tak, že je vždy připraven přijímat povely. Stačí zvolat „Sezname“ a dodat, co od něj potřebujete. Tedy stejně, jako to již mnozí znají od Alexy, Googlu nebo Siri. Jen s tím rozdílem, že tady už jde všechno česky.
Naučit hlasového asistenta rozumět naší mateřštině není nic jednoduchého. Zatímco pro angličtinu (a několik dalších největších světových jazyků) existuje obrovské množství dat, na nichž jde stroje trénovat, a zároveň na tom pracují ty největší mozky světa s takřka neomezenými rozpočty, čeština zůstává stranou. „Logicky narážíme na to, že jsme málo používaný jazyk. Vyvinout hlasového asistenta s angličtinou už dnes není tak těžké,“ přiznává Raška.