Siko navýšilo investici ve startupu Swiss Aqua Technologies na 150 milionů. Díky jeho technologiím chce růst v zahraničí

vala-siko

Foto: Siko

Tomáš Vala, generální ředitel společnosti Siko

0Zobrazit komentáře

Česká společnost Siko patří v tuzemské oblasti koupelnového a kuchyňského vybavení mezi zvučné hráče, čím dál větší potenciál ale vidí i za hranicemi. Proto nyní navyšuje podíl ve startupu Swiss Aqua Technologies z původních 51 na rovných 80 procent, což odpovídá celkem 150 milionům korun. A právě díky jeho technologiím bude chtít prodávat více na zahraničních trzích než v Česku a na Slovensku.

„K ovládnutí firmy ze sto procent nesměřujeme. Akcionářská struktura je svázána hodně s manažerským řízením, a tak nám to vyhovuje,“ uvádí šéf Sika Tomáš Vala s tím, že zbylí akcionáři Swiss Aqua Technologies jsou ze Švýcarska, Spojených států, Slovenska i Česka. Nyní ovšem Siko vykupovalo podíly od slovenských akcionářů.

Swiss Aqua Technologies sídlí ve švýcarském Chamu a firmu tvoří tým inženýrů a vědců pod vedením slovenského vynálezce Františka Pancuráka, který je téměř dvě desetiletí zapojený do výzkumu a vývoje produktů. Naším cílem je přinášet vodu v co nejlepší kvalitě, stejně jako výrobky, které pomohou s její úsporou,“ vysvětluje Tomáš Vala, generální ředitel Sika, a dodává, že se nakonec rozhodli investovat do vlastních nápadů.

Pod hlavičkou Swiss Aqua Technologies byly už na trh uvedeny tři skupiny výrobků s technologiemi, které řeší úsporu vody v toaletě, díky níž lze splachovat i litrem a půl, i ekologickou redukci vodního kamene v trubkách. Nabízí také sprchu, kdy druhá strana hlavice obsahuje rotující brusný kámen pro snadný peeling a masáž. Dohromady jsou dostupné v 50 zemích světa, přičemž největší zájem je o produkty pro odstraňování vodního kamene.

swiss-aqua

Foto: Siko

Startup Swiss Aqua Technologies vyvíjí toaletu, která šetří vodu

Pro společnost Siko jde o první takto velkou akvizici, jak ovšem ale její ředitel Tomáš Vala připomíná, investice do nemovitostí byly v minulosti ještě vyšší. Například areál na Černém Mostě v Praze Siko kupovalo v roce 2001 za podobnou cenu a další dodatečné finance mířily do rekonstrukce.

Ačkoliv loňské tržby Sika byly na úrovni 4,3 miliardy korun s růstem sedm procent, i tak majitelé firmy nad investicí dlouho váhali, jelikož s obchody podobného typu neměli příliš velké zkušenosti. „Bylo to obrovské riziko. Na papíře byly skvělé nápady a před Sikem zároveň dlouhá cesta,“ popisuje Vala, jeden ze tří synů Jaroslavy Valové, která Siko založila a vybudovala.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Museli jsme dotáhnout know-how do produkční fáze, vybrat schopné výrobce na prototypy, certifikace, patentové přihlášky i vytvoření globální obchodní sítě,“ objasňuje CEO firmy a dodává, že právě export se dnes na tržbách Sika podílí až deseti procenty. „Máme ambice do pěti let více exportovat než prodávat na trzích v Česku a na Slovensku. Primární zdroj tržeb na export by měl být právě z patentových výrobků firmy Swiss Aqua Technologies,“ uvádí.

Dnes je Siko jedničkou na Slovensku a přes obchodní firmy exportuje do mnoha dalších států Evropy. Letos se chystá i na otevření vlastního e-shopu v Maďarsku, přičemž loni také česká rodinná firma majetkově vstoupila do francouzského e-shopu s koupelnovým vybavením Livea.fr.

Letos v daném e-shopu navyšujeme podíl na majoritu, protože je koncept úspěšný. Kromě Francie chceme přes tento e-shop oslovit i další vybrané státy západní Evropy. Existují dvě možnosti – buď expanze jako ve Francii, nebo prostřednictvím vlastního e-shopu jako v Maďarsku. Z hlediska rychlosti to považujeme za optimální variantu,“ přibližuje Vala další plány.

valova-siko

Foto: Siko

Jaroslava Valová, zakladatelka společnosti Siko

CzechCrunch Jobs