Apple zase zdemoloval očekávání. Téměř zdvojnásobil zisk na 22 miliard a měl nejlepší červnové čtvrtletí v historii
Ačkoliv loňský nástup pandemie, zavřené prodejny a výrazné zpomalení výroby naznačovaly pokles příjmů, Apple těžil ze zájmu o home office a reportoval rekordní finanční výsledky pro období mezi dubnem a červnem. Ve třetím fiskálním kvartálu firma čelila nedostatku některých produktů, stejně jako minulý rok ale překonala odhady analytiků. Její čistý zisk se meziročně dokonce téměř zdvojnásobil.
Konkrétně to znamená 21,7 miliardy dolarů (472 miliard korun) při příjmech ve výši 81,4 miliardy dolarů (1,77 bilionu korun). Zatímco příjmy se tak meziročně zvýšily o 36 %, u čistého zisku je to dokonce 93 %, k čemuž dopomohl také nárůst celkové marže z 38 % loni na letošních 43 %. Takřka ve všech případech se jednalo o výrazné překonání očekávání z Wall Street, kde se například u příjmů předpovídalo jen 73,1 miliardy.
Rozvržení tržeb samozřejmě tradičně dominoval iPhone, který Applu získal 48,6 % z celkových výnosů. Telefony značky přitom vydělaly téměř o polovinu více než před rokem, což je spojené s několika skutečnostmi. Zaprvé modely 12 dorazily na trh o něco později než klasicky, část nákupů se tak přesunula z druhého až do třetího fiskálního čtvrtletí. Zadruhé byly iPhony 12 prvními zařízeními Applu s podporou 5G sítí, což některé uživatele motivovalo k upgradu.
Pozitivní zprávy pokračovaly i u dalšího hardwaru. Ještě minulé čtvrtletí Apple investory varoval, že globální nedostatek čipů by mohl jeho tržby snížit o tři až čtyři miliardy dolarů. Společnost proto skutečně nedokázala dodávat tolik iPadů a Maců, jako by tomu bylo za zcela normálního stavu, přesto se ale těmto dvěma kategoriím dařilo velice dobře. Tablety zaznamenaly nejlepší červnové čtvrtletí skoro za deset let, stolním počítačům a laptopům se ve stejném období dokonce nikdy nevedlo lépe.
Spolu s pokračujícím zájmem o nástroje pro práci z domova lze takový úspěch nejspíš přičíst čipům M1. Vlastní design Applu na architektuře ARM v technologickém světě totiž způsobil poprask, sotva se loni v listopadu dostal do prvních zařízení. Například MacBooky Air mohly svůj výkon poměřovat dokonce s několikanásobně dražšími 16palcovými MacBooky Pro a zároveň nabídly skvělou výdrž baterie.