Konzervativním Čechům byty sedí více než akcie, hlásí investiční platforma Lusq. Za rok na trhu jí prošlo 100 bytů
Najít byt v dobré lokalitě s mírně nižší cenou, rychle jej koupit, zrekonstruovat a následně nabídnout na pronájem, na němž mohou vydělat i menší investoři, kteří si nemohou dovolit koupit celou nemovitost. Na takovém principu v posledních letech v Česku vzniklo několik startupů a služeb, mezi něž patří i loni založená platforma Lusq.
Lusq na své vlastní náklady nakupuje nemovitosti, které rekonstruuje a poté je nabídne k prodeji. Zájemce si může nemovitost odkoupit celou nebo investovat jen částečně od 30 procent z její ceny, tedy v řádu stovek tisíc korun. V takovém případě je byt kupován ve formě družstevní společnosti Lusq SPV, která kupujícímu prodá odpovídající podíl.
Princip je tedy podle tvůrců platformy stejný, jako když si zájemce koupí družstevní byt, a po splacení anuity je možný převod do osobního vlastnictví. Důležitou navazující službou Lusqu však je, že tyto byty nabízí jako investiční, přičemž po jejich odkupu se postará o – jak prezentuje samotná služba – „garantovaný“ nájem.
Investorům v takovém případě chodí měsíčně částka z pronájmu snížená o případnou splátku úvěru a prostředky směřující do fondu oprav. Lusq, za nímž stojí skupina podnikatelů ndot.cz, tak na sebe bere náklady spojené s výpadkem příjmů od nájemníka, opravy a další problémy.
„Lusq ví, jak nakupovat, jak rekonstruovat, jak spravovat a jak pronajímat. Hlavní garance je tedy v naší kompetenci. Moderní investor chce peníze zhodnocovat, a to nejlépe bez práce a s vědomím, že o ně nemůže přijít. Lusq vsadil na rozdíl od jiných na ‚cihlu‘, nikoliv na podílové vlastnictví. Byt je investora, a tak to vždycky zůstane,“ reaguje na dotaz CzechCrunche ředitel startupu Miloslav Lafek, jak Lusq může nabízet „garantované“ nájmy.
„V nejhorším Lusq za dvacet let na trhu být nemusí, ale byt zůstane vždy. Garance pravidelného výnosu pramení přímo ze smlouvy. Byt si pronajímá přímo Lusq a dále ho pronajímá konečnému uživateli. Investora tedy obsazenost a případná delikvence vůbec zajímat nemusí,“ doplňuje Lafek s tím, že Lusq se živí nákupem, prodejem, správou a pronájmem nemovitostí, a nejedná se tak o regulovanou investiční službu.
100 bytů za jeden rok
„Momentálně jsme sumou vykoupených, rekonstruovaných, prodaných a plně spravovaných bytových jednotek přesáhli stovku,“ hodnotí pro CzechCrunch ředitel startupu Miloslav Lafek přibližně po roce od vstupu na trh. Projekt je podle jeho slov už v černých číslech, na měsíční provozní bázi je od druhého letošního kvartálu ziskový a letos plánuje obrat 20 milionů korun.
Investoři si aktuálně mohou zakoupit byty ve třech krajích – Moravskoslezském, Ústeckém a na Vysočině. Postupně platforma připravuje další regiony Česka a zároveň se začíná dívat také na zahraniční trhy. „Máme velmi dobře zmapováno například Sasko a střední a východní Slovensko. Český investor si byt v Drážďanech či v Košicích určitě rád koupí,“ říká Lafek.