Nový trailer Duny je tady. Na říjen se chystá jeden z nejepičtějších filmů poslední dekády

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

duna

Foto: Vertical Ent.

Hlavní role Paula ve filmu Duna se ujal Timothée Chalamet

0Zobrazit komentáře

Velkolepé, dechberoucí, ohromující, pastva pro smysly… Diváci ve vybraných kinech IMAX mohli včera večer zhlédnout prvních deset minut Duny, jednoho z nejočekávanějších snímků minimálně posledních dvou let. Většina reakcí je nadšená zejména z měřítka a napětí úvodní scény, přičemž někteří se už teď nebojí spekulovat, že se novinka zařadí mezi hlavní filmové události této dekády. Duna se na plátna chystá po téměř ročním odkladu a i diváky, kteří nemohli zhlédnout zmíněnou ukázku, teď láká novým trailerem.

Trailer zabředává hlouběji do komplexní mytologie slavného sci-fi a ukazuje většinu hlavních postav v čele s Paulem a jeho šlechtickou rodinou na písečné planetě Arrakis. Právě zde se odehraje velký souboj o přístup ke koření melanž, které lidem prodlužuje život i mentální schopnosti až na hranici vizí. Vedle dominantních témat Duny či dějového oblouku ale nové záběry lákají především na přesvědčivě působící, špinavý svět, kde postavy skutečně žijí a skutečně se v něm odehrávají dějiny mnoho tisíc let ode dneška. Letos bychom se mohli dočkat opravdu významné kulturní události.

Očekávání jsou zvlášť velká už proto, že pokusů vytvořit audiovizuální zpracování románů Franka Herberta bylo v minulosti více, žádný ale nebyl příliš uspokojivý. Film z roku 1984 od Davida Lynche mají někteří diváci rádi, sám režisér ho ale považuje za velké zklamání, protože s jeho finálním sestřihem neměl mnoho společného. Televizní minisérie z roku 2000 zase příliš nefungovala jak z hlediska vyprávění, tak kvůli omezenému rozpočtu.

Knižní předloha má naopak status jednoho z vrcholů sci-fi literatury. Představuje meziplanetární společnost v desátém tisíciletí, kde se odehrává komplexní příběh plný politiky, náboženství, zkoumání lidských emocí, technologického pokroku a mimozemských ekosystémů. V centru přitom stojí souboje o vzácné koření melanž s téměř nadpřirozenými účinky na lidi a Paul Atreides, mladík s obrovským potenciálem ovlivnit vývoj lidstva.

Taková látka, která se postupně rozrostla do několika románů a velké franšízy dalece přesahující Herbertovo vlastní dílo, je pro adaptaci velice náročná. Režisér nové Duny Denis Villeneuve, jenž má ve filmografii snímky jako Zmizení, Příchozí nebo Blade Runner 2049, proto projekt sám označil za zdaleka nejtěžší věc, na jaké kdy pracoval. Vzhledem ke složitosti světa a příběhu Duny se také rozhodl, že jeho filmové zpracování musí mít dvě části.

Když proto včera diváci v několika desítkách IMAXů dostali první pohled na výsledek, uviděli nejdřív titulek Duna: část první. Pak následovala úvodní scéna snímku a akční sekvence odehrávající se později. Aniž bychom zabíhali do detailů, co přesně v deseti minutách stopáže je, můžeme reakce na ně shrnout jako bez výjimky nadšené.

Například redaktor serveru IGN popisuje přesvědčivost drsného prostředí písečné planety Arrakis, kde se melanž sklízí. „Kruté prostředí pouštní planety Arrakis se ukazuje v tom, jak vítr a písek bičují vojáky a jejich obří sklízeč koření.“ Jak to známe už z jeho dřívějších filmů, Villeneuve nerad spěchá, takže divák dostává dostatek času se sám vnořit hluboko do promyšleného filmového světa.

Spolu s tím dostává prostor epické měřítko předlohy, které prý v ukázkách vyniklo ještě mnohem více než v traileru. „Režisér rámuje úvodní záběry tak, aby se v nich lidské postavy ztrácely, a mezihvězdné lodě, které jsou v záběrech vidět, jsou děsivě obrovské. Tak velké, až se mozek bouří při představě, že se vůbec mohou odlepit od země,“ píše magazín Polygon.

warner-bros-dune-denis-villeneuve-character-posters

Foto: Warner Bros.

Warner Bros nedávno vydalo plakáty hlavních postav Duny

Někteří tak, byť jistě pod vlivem nadšení, zmiňují opravdu unikátní zkušenost, na jakou z filmů nejsou zvyklí. Tvůrci však nezapomněli ani na bezpočet detailů známých z knih, a to prý do takové míry, že je někdy těžké uvěřit, jak se jim to podařilo. Výraznější změny jsou při adaptaci románů jako Duna samozřejmě nevyhnutelné, filmaři se zde ale podle všeho pokusili co nejlépe vystihnout univerzum a myšlenky předlohy.

V rámci speciální akce v IMAXu si publikum mohlo vyslechnout také část soundtracku Hanse Zimmera. Ačkoliv jeho rozsáhlá filmografie místy trpí opakováním se, stále dokáže vytvořit dechberoucí, překvapivé hudební sekvence a zvuky jako ve filmech Interstellar nebo Blade Runner 2049. Duna má jednoznačně potenciál se k nim přidat. Zimmer divákům v IMAXu vysvětlil, jak ho frustruje spojování „pozemských“ zvuků s mimozemskými civilizacemi a pro Dunu proto nechal vyrobit úplně nové hudební nástroje.

První diváci budou moci celý 155minutový film poprvé zhlédnout na počátku září, kdy bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách. Do široké kinodistribuce pak snímek zamíří 22. října. Ačkoliv ve stejnou dobu má vyjít také na streamovací službě HBO Max, z prvních reakcí a nového traileru je snad jasné, že Duna vyžaduje co největší plátno a odpovídající zvukovou sestavu.