Piero Sestak a jeho příběh, čtyřdenní pracovní týden a Jeff Bezos píše vesmírnou historii. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

bez-pie

Foto: Blue Origin / Archiv PS / CzechCrunch

0Zobrazit komentáře

S nedělním podvečerem přichází tradiční souhrn článků za uplynulý týden, během kterého se toho opět mnoho událo. Velkou zprávou byl let zakladatele Amazonu Jeffa Bezose do vesmíru, ale silně rezonoval i zevrubný text o čtyřdenním pracovním týdnu, který řeší také společnosti v Česku.

Za zmínku stojí i velký příběh, v rámci kterého je ústřední postavou Piero Sestak. Ten je jedním ze zářných příkladů, že i šílená rozhodnutí mohou mít happy end, což potvrzuje jeho komunikační skupina Near & Dear s obratem v desítkách milionů korun. A to není zdaleka vše.

Ostatní články za uplynulé dny najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení. Sledujte i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

? Rockaway dává 14 milionů do projektu s Ackee: Udělat z Prahy ještě významnější adresu na poli blockchainu. Takový plán mají rychle rostoucí investiční fond Rockaway Blockchain Fund a vývojářská agentura Ackee, které se budou společně věnovat bezpečnosti v kryptosvětě.

? Olympionici převezmou medaile z recyklovaných kovů: Recykláty by měly být na olympiádě v japonském Tokiu všude, kam se podíváte. Sportovci budou přebírat medaile z recyklovaných kovů na stupních vytištěných z plastového odpadu, ze kterých se pak ještě vyrobí obal na šampony.

? Chatboti, kteří pomáhají CZC.cz i České spořitelně: Pražský startup Wingbot.ai vsadil na to, že lidské operátory zákaznické podpory nahradí chatboty. Teď je David Menger s týmem dodává pro velké hráče jako Česká spořitelna nebo CZC a letos chce vyrůst až na 10 milionů korun.

? Bolt přijíždí do Prahy se stovkami koloběžek: Přeprava autem, rozvoz jídla i potravin, sdílená elektrokola a teď už i elektrické koloběžky. Bolt pokračuje ve velké expanzi po Česku a do Prahy nově nasadí stovky koloběžek.

?? Architekti Chybík+Krištof promění Mendlovo náměstí: Ve středu Brna se chystá proměna známého Mendlova náměstí. Má se více otevřít lidem a hotovo by mělo být příští rok na oslavy 200 let od narození otce genetiky, po němž je pojmenované.

? Chuť e-shopů po automatizovaných e-mailech roste: Spolu s českou e-commerce roste i zájem o automatický e-mailing. Jan Tlapák, Jakub Stupka a jejich Ecomail díky tomu hlásí růst o dvě třetiny a míří na obrat 55 milionů. O jejich služby je zájem dokonce až v Japonsku.

? Nový díl CC Watch: Myslíte si, že znáte ty nejlepší filmy s Nicolasem Cagem? Podívejte se na náš výběr a možná objevíte nové. A přitom můžete v dalším vydání newsletteru CC Watch zhlédnout i nové trailery na Dunu nebo historické drama Ridleyho Scotta.

***

I mega neuvážená rozhodnutí mohou být ta správná. Piero Sestak a jeho byznysová cesta v čele s K10 je toho důkazem

piero2

Foto: Archiv PS

Piero Sestak, muž, kterému je těžké říkat ne

I šílená rozhodnutí mohou mít happy end. Třeba v podobě vytvoření komunikační skupiny s obratem v desítkách milionů. Její šéf Piero Sestak je skejťák, podnikatel, matematický olympionik a člověk, který snad neumí říct ne.

***

Čtyřdenní pracovní týden? Se zkrácenou pracovní experimentují v Česku i ve světě, ne všude ale dává smysl

workkk

Foto: CzechCrunch

U nás i ve světě se experimentuje se čtyřdenním pracovním týdnem

Budeme do práce chodit o den méně? Čtyřdenní pracovní týden a delší víkend se stále více testuje v Česku i ve světě, a tak jsme se podívali, jak takové experimenty dopadají. Například na Islandu hlásí mimořádný úspěch.

***

Jeff Bezos píše vesmírnou historii. Nejbohatší muž světa ve své raketě Blue Origin úspěšně vyletěl do kosmu

blue-origin-bezos

Foto: Blue Origin

Posádka historické mise Blue Origin: Mark a Jeff Bezosovi, Oliver Daemen a Wally Funková

Na Zemi se stal nejbohatším člověkem, a tak se vydal dobývat vesmír. Jeff Bezos se dnes zapsal do historie, když ve své raketě Blue Origin úspěšně vyletěl do kosmu.

***

Kanceláře budoucnosti:
Jak se promění kanceláře v následujících letech? A jak to ovlivní vaši práci v nich? Bude trendem home office, oddělené pracovní prostory, open space nebo budeme pracovat z coworkingů? Nad tím jsme se spojili s předními firmami a přinášíme přehled toho, jak se segment kanceláří vyvine. Připomeňte si speciál Kanceláře budoucnosti.

kancl-special

***

Nový trailer Duny je tady. Na říjen se chystá jeden z nejepičtějších filmů poslední dekády

duna

Foto: Vertical Ent.

Hlavní role Paula ve filmu Duna se ujal Timothée Chalamet

Podívejte se na nový trailer Duny, pro mnohé nejočekávanějšího filmu posledních let. Ukázka slibuje na říjen naprosto epickou podívanou, někteří šťastlivci dokonce už mohli zhlédnout úvod snímku. A jejich reakce jsou bez výjimky nadšené.

***

S letouny schopnými vzlétnout a přistát kdekoliv bude doprava příjemnější, říká Michal Illich. V Zuri jeden vyvíjí

michal_illich_zuri_cc_onlajn

Foto: CzechCrunch

Michal Illich ze Zuri na CzechCrunch Onlajnu

Elektrické letouny schopné vzletět a přistát kdekoliv mají představovat budoucnost dopravy. Myslí si to Michal Illich, který v Česku takový stroj vyvíjí, a jeho startup Zuri by měl brzy začít létat s velkým prototypem.

***

Epická vstupní brána do moravské metropole. Podívejte se na finální podobu nového hlavního nádraží v Brně

brnonadrazi2

Foto: Benthem Crouwel International B.V.

Dominanta budoucího hlavního nádraží v Brně

Brno se po desítkách let konečně dočká nového hlavního nádraží. Podívejte se, jak bude vypadat epická vstupní brána do moravské metropole.

***

Burger jako NFT. Český satirik TMBK vytvořil pro McDonald’s unikátní digitální dílo, které se vydraží pro charitu

tmbk-nft-mcdonalds

Foto: McDonald’s/CzechCrunch

Digitální NFT dílo Maestropiece by TMBK

McDonald’s vstupuje do světa digitálního umění. Český satirik TMBK pro něj vytvořil unikátní obraz s populárním burgerem Maestro, který si můžete za kryptoměny vydražit ve formě NFT a přispět tím na dobrou věc.

***

Český startup Manta pomáhá pochopit data a nabral už 400 milionů. Oceňují nás po celém světě, říká Tomáš Krátký

tomas-kratky2

Foto: Manta

Tomáš Krátký, zakladatel startupu Manta

Od investorů už získal český startup Manta téměř 400 milionů díky své unikátní technologii, která pomáhá firmám pochopit data. „Oceňují nás po celém světě, ale jsme pořád na začátku. Potenciál je obrovský,” říká zakladatel Tomáš Krátký.

***

Odměna za pití piva. Česká aplikace BeerSport na to využívá umělou inteligenci a používá ji 400 tisíc lidí

beersport-novy-boxed

Foto: BeerSport

Zdeněk Nový, zakladatel a ředitel BeerSportu

Vybrali si pivo – a vyplácí se to. Zdeněk Nový a jeho BeerSport nejdřív řešili vstupenky na festivaly, ale díky umělé inteligenci změnili zaměření a nabízí cashback za pití zlatavého moku. Dokonce chtějí proměnit způsob, jak Češi chodí do hospod.

***

Psychedelika pomáhají v léčbě už i v Česku. Nová aplikace iTrip sleduje, jak je užívají nekliničtí uživatelé

eastesself-x6fak8gs

Foto: Archiv FT

Psychiatr Filip Tylš

Absolvovat ketaminem asistovanou terapii u pacientů s depresí lze už i v Česku. Stojí za ní psychiatr Filip Tylš, který s kolegy vytvořil i aplikaci iTrip, aby mohli sledovat, jak s psychedeliky pracuje daleko početnější skupina neklinických uživatelů.

***

Elon Musk prozradil, že bitcoin drží i SpaceX a Tesla ho nejspíš začne opět přijímat. A cena vyskočila vzhůru

musk-bitcoin

Foto: Xprize/CzechCrunch

Elon Musk a fiktivní mince kryptoměny bitcoin

Elon Musk po čase promluvil o bitcoinu a znovu zahýbal s jeho cenou, která se v poslední době propadala. Prozradil, že nejpopulárnější kryptoměnu drží vedle Tesly také SpaceX i on sám a že se ji nikdo z nich nechystá prodávat.

***

Markéta Fibigerová má za sebou rok 1. IT Gymnázia. Se studenty si tyká a testuje limity českého vzdělávacího systému

fibigerova-boxed

Foto: 1. IT Gymnázium

Markéta Fibigerová je ředitelka 1. IT Gymnázia

Vysvědčení na formát A3, aby se vešlo i slovní hodnocení, tykání s ředitelkou a moderní forma výuky. Markéta Fibigerová má za sebou první školní rok na 1. IT Gymnáziu, kdy otestovala limity českého školství a ukázala, že to jde dělat jinak.

***

Investiční startup Fondee přilákal přes tři tisíce uživatelů a získal novou licenci ČNB. Umožní expanzi do zahraničí

fondee

Foto: Fondee

Eva a Jan Hlavsovi, spoluzakladatelé startupu Fondee

Manželé Eva Hlavsová a Jan Hlavsa chtějí naučit konzervativní Čechy investovat. Teď jejich startup Fondee získal důležitou licenci od ČNB, která jim umožní nabídnout zajímavější investiční příležitosti a také expandovat za hranice.

***

Konzervativním Čechům byty sedí více než akcie, hlásí investiční platforma Lusq. Za rok na trhu jí prošlo 100 bytů

lusq

Foto: Lusq

Tým investiční platformy Lusq

V posledních době u nás vzniklo několik služeb, které umožňují investovat do nemovitostí. Jednou z nich je i Lusq, jehož šéf Miloslav Lafek po roce od vstupu na trh hlásí překlopení do černých čísel a překonání hranice stovky nemovitostí.

***

Solitea opět nakupuje. Za stovky milionů získává dalšího dodavatele Microsoftu a obratem míří daleko přes 2 miliardy

cigler2

Foto: Solitea

Martin Cígler, předseda představenstva holdingu Solitea

Opět při chuti jsou Martin Cigler a jeho Solitea. Za stovky milionů kupují další firmu, která posílí jejich pozici významného dodavatele Microsoftu a ještě zrychlí růst, díky němuž míří k obratu přes dvě miliardy.

***

Švýcarský PriceHubble nedávno koupil český startup Realtify a oba teď slaví. Investoři do něj posílají 735 milionů

pricehubble-team-lea-waser

Foto: PriceHubble

Stefan Heitmann a Markus Stadler (zakladatelé PriceHubble) a Julien Schillewaert (CEO)

Tomu se říká dobré načasování. Český startup Realtify byl nedávno prodán, jeho šéf Vladislav Kochetov získal ve švýcarské firmě PriceHubble podíl a ta teď sama nabírá od investorů velkou investici.

***

Na horách v bezpečí. Aplikace Záchranka spustila elektronickou knihu túr, aby každý výšlap skončil šťastným návratem

zachranka-tura

Foto: Yaroslav Shuraev/CzechCrunch

Aplikace Záchranka pomůže i při horských túrách

Výlet v horách může být krásný, ale i velmi dobrodružný. Česká aplikace Záchranka proto přidává elektronickou knihu túr, která díky spolupráci s Horskou službou dokáže zajistit pomoc v momentě, kdy výšlap nejde podle plánu.

***

Do kapsy ho nedáte, ale konkurenci tam strčí. Na novou konzoli Steam Deck od Valve nainstalujete Windows i hry z Epicu

steamdeck_box

Foto: Steam

Herní konzole Steam Deck

Konzole, na kterou nainstalujete Windows i hry od konkurence. Handheld Steam Deck se sice hodí spíš na gauč než na cesty, ale můžete na něm hrát třeba i tituly z Xbox Game Passu.