Do kapsy ho nedáte, ale konkurenci tam strčí. Na novou konzoli Steam Deck od Valve nainstalujete Windows i hry z Epicu
Videoherní společnost Valve oznámila vývoj vlastního handheldu Steam Deck. Jak naznačuje její název, přenosná konzole primárně cílí na hraní her z největší herní platformy Steam, možnosti nového zařízení jsou ovšem daleko větší. Se Steam Deckem v ruce si totiž na cestách – ale popravdě spíš doma na gauči nebo v posteli – užijete i hry z konkurenčních služeb.
Do kapsy ho nestrčíte, ale dost možná do kapsy strčí konkurenci. Alespoň pokud je pro vás klíčovým kritériem co nejširší záběr titulů, které si na něm zahrajete. Handheld Steam Deck samozřejmě slibuje propojení s vaším účtem na Steamu, ale díky otevřenému pojetí vám umožní například nainstalovat Windows a s nimi i aplikace a hry nejen z platformy od Valve.
Za zhruba třetinovou až poloviční cenu poměrně obyčejného herního PC a až dvojnásobnou částku oproti podobně koncipovanému Switchi od Nintenda získáte stroj, který má podle tvůrců být schopný rozjet i novější hry v dostatečné kvalitě. Naznačují to i dojmy redaktorů serveru IGN, kteří měli možnost si ho vyzkoušet. Předloňská Star Wars akce Jedi Fallen Order sice nepatří k nejnáročnějším hrám, ale je konkrétní ukázkou velkého titulu, který Steam Deck zvládl plynule a na vysoké detaily.
Větší rozměry, ještě větší možnosti
Před pár dny představený handheld bude k mání ve třech verzích odlišujících se kapacitou úložiště a cenovkou. Za 64GB variantu zaplatíte přibližně 10 800 korun, nicméně vzhledem k nárokům dnešních her i operačních systémů budou zájemci pokukovat především po dvojici dražších modelů. Ty jsou navíc vybaveny výrazně rychlejšími NVMe SSD disky s objemem 256 nebo 512 gigabajtů, a to za 14 100, respektive 17 400 korun.
Srdcem pohánějícím Steam Deck je integrovaný procesor od společnosti AMD se čtyřmi jádry a osmi vlákny Zen 2 (v současnosti je na trhu už novější generace Zen 3) a osmi grafickými výpočetními jednotkami s architekturou RDNA 2 (zde je naopak nejnovější technologie využívaná i v PlayStationu 5 nebo Xboxu X). Specifikace jsou možná na první pohled bližší spíš notebookové výbavě než prvotřídnímu hernímu počítači, avšak jsou určené, a tudíž dostačující pro menší displej handheldu.
Sedmipalcová dotyková LCD obrazovka má na svou úhlopříčku taktéž dostatečné – a se Switchem srovnatelné – rozlišení 1 280 × 800 pixelů s obnovovací frekvencí 60 Hz. Steam Deck umožňuje i připojení k externímu displeji, v takovém případě podporuje dokonce rozlišení 8K (či 4K při 120 Hz). Je však velkým otazníkem, jak by si s ním přinejmenším u náročnějších her poradil hardware handheldu.
Standardní páčkovou a tlačítkovou výbavu napevno umístěnou vedle displeje i na spodní straně pak doplňují dotykové plošky známé například ze Steam Controlleru. Úložiště všech tří variant konzole lze rozšířit microSD kartou, méně už potěší 40Wh kapacita baterie. Ta má vydržet osm hodin při nízké zátěži a jen dvě hodiny při nejnáročnějším hraní. Pro ještě lepší konektivitu pak Valve plánuje, že její Deck doplní i dok.