Topíte.cz získává další miliony od polských investorů. Poprvé vstoupí do zahraničí a plánuje vyrůst o 500 procent

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

topite-cz-helcl-naprstek-sveda

Foto: Topíte.cz

Zakladatelé Woltairu (dříve Topíte.cz) Jiří Švéda, Daniel Helcl a Karel Náprstek

0Zobrazit komentáře

Digitalizuje se všechno, a to nejen v kancelářských procesech, ale také v řemeslech. Tuzemský projekt Topíte.cz od roku 2018 modernizuje topenářský byznys, meziročně roste o stovky procent a poutá pozornost investorů. Nově má na palubě polský fond Movens Capital, který mu pomůže jednak kapitálově a jednak s expanzí na první zahraničí trh.

Naposledy Topíte.cz nabíralo peníze loni v listopadu. Tehdy od Inven Capital, což je investiční paže polostátní energetické společnosti ČEZ, a Enernu nabralo tři miliony eur (téměř 80 milionů korun) a nyní toto investiční kolo Series A rozšiřuje o Movens Capital. Varšavský venture kapitálový fond bude hrát důležitou roli při expanzi Topíte.cz do Polska a postupně by měl přidávat také peníze.

„V poslední době se poohlížíme po možnostech expanze na sousední trhy. Polsko bude první vlaštovkou na naší, věřím úspěšné, mezinárodní cestě,“ říká Daniel Helcl, zakladatel a CEO Topíte.cz. „Polský investor se k nám připojil později v rámci loňské podzimní Series A a bude hrát klíčovou roli při vstupu na tamní trh. Znají tamní prostředí, mají zkušenosti v našem oboru i se startupy naší velikosti a dravosti,“ dodává.

Podle informací CzechCrunche se prozatím jedná v podání Movens Capital o menší investici v řádech několika stovek tisíc eur, v přepočtu tedy vyšší jednotky milionů korun. Celkově už Topíte.cz od investorů, mezi nimiž je i tuzemské Presto Ventures spravující prostředky Tomáše Krska, získalo přes 100 milionů korun, kterými firma pohání svůj rychlý růst.

helcl-topite

Foto: Topíte.cz

Daniel Helcl, spoluzakladatel startupu Woltair (dříve Topíte.cz)

Zatímco v roce 2019 uzavřela smlouvy za 16 milionů a v loňském roce za 70 milionů, tak letos už na konci června hlásila kontrakty za 150 milionů. Meziročně tak chce pokračovat v růstu o stovky procent, přičemž výše uzavřených smluv dle vyjádření společnosti víceméně odpovídá i jejím tržbám. V příštím roce by se pak Topíte.cz rádo otočilo do zisku, ale podrobněji své hospodářské výsledky nekomentuje.

„Koncem roku chceme dosáhnout hranice 300 milionů korun a vyrůst o 400 až 500 procent,“ zmiňuje Helcl a potvrzuje, že právě dobré výsledky firmy pomohly nové investory přilákat. Navíc i očekávaný vstup do Polska, kde by mělo Topíte.cz začít obsluhovat první klienty letos na podzim, má pomoci ambiciózní růstový plán naplnit. Další rok se pak chce tuzemský topenářský startup vydat do další okolní země, ale konkrétní být zatím nechce.

„V Polsku je momentálně vysoký podíl neekologického vytápění uhlím, a to chceme změnit. Na trh přinášíme naše unikátní řešení tepelných čerpadel v kombinaci s fotovoltaickými panely. Velkou výhodou jsou i tamní přívětivé dotační programy, díky kterým je přechod na zelenou energii pro tamní domácnosti značně zjednodušený,“ vysvětluje Helcl.

Do digitalizace tradičního řemesla se Daniel Helcl pustil před třemi lety společně se zkušenými topenáři Karlem Náprstkem a Jiřím Švédou. Aktuálně mají 80 zaměstnanců a soustředí se na instalace i servis tepelných zdrojů, klimatizací a rekuperací, přičemž zákazníkům pomáhají také se získáváním zmíněných dotací. Letos začalo Topíte.cz nabízet také fotovoltaiku, a proto se spojilo s týmem Lucie Bedrníčkové z Rewix Elektro, které se na tuto oblast specializuje.

Daniel Helcl před časem říkal, že by v této oblasti klientům Topíte.cz rádo nabízelo také solární střešní tašky od Tesly, ale o nich se zatím stále jedná. „Zatím nemáme žádný posun, čekáme na první vzorky tašek třetí generace, ale už nyní evidujeme několik velmi vážných zájemců s rodinnými domy,“ uvádí pro CzechCrunch Helcl a obecně si vstup na trh s fotovoltaikou pochvaluje: „Po lednovém zařazení fotovoltaiky do portfolia Topíte.cz jsme obratem získali řadu zakázek v B2B i B2C segmentu a od jara už proběhlo několik desítek instalací.“