Jen devadesát minut denně a žádné hraní v noci. Čína bojuje proti nezletilým hráčům, bude skenovat jejich obličeje

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

pubg-mobile-game

Foto: Unsplash

Oblíbená hra PUBG na mobilním telefonu

0Zobrazit komentáře

Zprávy o detailním sledování občanů ze strany čínské vlády, byť pro mnohé skandální, už dnes málokoho překvapí. Někdy ale stále dokáže zaskočit míra toho, jak daleko až místní systém dohledu „velkého bratra“ sahá. Teď se například zdá, že největší herní společnost na světě Tencent zde spustí novou technologii pro rozeznávání obličejů, jež zajistí, že zejména nezletilí nebudou trávit příliš mnoho času hraním videoher.

Čína totiž považuje herní závislost za velký problém, pro což má poměrně dobré opodstatnění. Vláda země svůj boj proti tomuto fenoménu podkládá dokonce stanoviskem Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž mohou hry nezdravou závislost skutečně vytvářet. Od roku 2018 je tak „herní porucha“ na oficiálním seznamu duševních nemocí WHO.

Asijská velmoc jde snad ještě o trochu dále, když videohry ve státních novinách Economic Information Daily nedávno označila za „elektronické drogy“ či „opium mysli“. Až se chce skoro divit, že je nezakáže úplně. Ačkoliv článek s kritickými frázemi podle informací The Wall Street Journal z webu novin zmizel a později ho nahradila mírnější verze, okamžitě na něj reagovali investoři. Herním vydavatelům působícím v Číně klesla hodnota akcií i o deset procent.

chinese-children-playing-mobile-game

Foto: Pexels

Přílišné hraní je podle čínské vlády pro děti nebezpečné

Už v roce 2019 čínští zákonodárci schválili legislativu, která nezletilým zakazuje hrát mezi desátou večer a osmou ráno, kromě toho navíc mohou u her strávit jen 90 minut ve všední dny a tři hodiny denně o víkendu. Teoreticky by nemuselo jít o nic extrémního, po celém světě se přece dětem a mladistvým nesmí prodávat alkohol nebo tabákové výrobky.

Dodržování stanovení omezujícího čas u her je ovšem mnohem složitější, takže jeho vymáhání je poněkud invazivnější než náhodné kontroly hospod a obchodů. Nový systém hlídání, pojmenovaný Midnight Patrol (Půlnoční hlídka), nedávno představila společnost Tencent, čínský technologický konglomerát a jeden z největších herních vydavatelů na světě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Když uživatel spustí hru mezi desátou večerní hodinou a osmou ranní, po chvíli mu přijde notifikace žádající ověření tváře. Pokud ji neodsouhlasí, hra se až do rána zablokuje. Totéž se pochopitelně stane při selhání ověření. Aktuálně není přesně známo, jak samotná kontrola funguje, tedy jestli se software pokusí určit stáří tváře podle předem definovaných parametrů nebo bude sken srovnávat s databází.

Přímo Tencent prý žádnou novou databází vytvářet nebude. Ve snaze dostát jejím požadavkům a udržet si profitabilní byznys ovšem poměrně úzce spolupracuje s čínskou vládou, takže by podle magazínu The Verge mohl využít její obří databázi tváří občanů. Firma ostatně provozuje WeChat, jakousi tamní obdobu Facebooku, ale s mnoha dalšími možnostmi jako napojením na platební systém a přímou vazbou na státní systém sledování občanů.

Midnight Patrol prozatím funguje jen pro mobilní hry. Jak vysvětlují Hospodářské noviny, důvodem pro to je jejich vysoká popularita v Číně – mnohem vyšší než u konzolí nebo počítačů. Nejoblíbenějšími hrami jsou zde Honour of Kings a lokální verze multiplayerové střílečky PUBG s názvem Game for Peace, přičemž v obou případech se jedná o tituly zejména pro chytré telefony. Momentálně má ověřování tváře fungovat v asi 60 hrách, které Tencent na domácím trhu nabízí.

Mezi nejpopulárnější hry v Číně patří Game for Peace, místní verze PUBG

Je ovšem otázkou, jak efektivní vůbec může opatření být. Jelikož se děti naučily pro téměř neomezené hraní používat účty svých rodičů či prarodičů, nejspíš nebude trvat dlouho, než začnou obcházet také Midnight Patrol. Celý systém má využívat pouze přední kameru, takže ho dost možná půjde obelhat například vytištěnou fotografií. Těžko si představit, že například Apple by mu zpřístupnil svoje sofistikovanější Face ID, které je vůči něčemu takovému odolné.

Pro Tencent se ale jedná především o způsob, jak co nejvíce vyhovět čínské vládě a snad ji odradit od radikálnějšího zpřísňování omezení her v zemi. Státní média zde například doporučují přísnější tresty pro vydavatele, kteří v dodržování vládou určených limitů nejsou dostatečně striktní. Obecněji také apelují na ochranu dětí před závislostí, která by měla vždy být důležitější než příjmy firem. Společnost Tencent proto v souvislosti s tím sama zmínila, že pro hráče mladší dvanácti let možná vypne mikrotransakce, nebo jim dokonce hraní zakáže úplně. 

CzechCrunch Jobs