2023: Barbie odysea. Upoutávka na film podle slavné hračky odkazuje na mistrovské dílo sci-fi

Vzhledem ke jménům tvůrců bylo jasné, že film Barbie půjde spíše proti konvencím. Snad nikdo ale nečekal, že v traileru místo kapely Aqua zazní Richard Strauss

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

barbie-margot-robbie-2023-1

Reprofoto: Warner Bros. Pictures/YouTube

Margot Robbie jako Barbie

0Zobrazit komentáře

Bylo poměrně velkým překvapením, když se hlavními tvůrci nadcházející Barbie stali autoři spíš intelektuálských nezávislých filmů, Greta Gerwig v pozici režisérky a její manžel, Noah Baumbach jako spoluscenárista. Internetem na to začaly kolovat memy, v nichž se do kina na usměvavou blondýnku v růžové hrnou podívat cinefilové, co po nocích sledují Taxikáře a surreálné horory. A první upoutávka Barbie jako by vtipům dávala jasně za pravdu.

Samozřejmě není vyloučeno, že sedmileté dívky (či chlapci), které si ve volném časy rády hrají s panenkami, dokážou ocenit klasiku sci-fi kinematografie pro náročného diváka. Pravděpodobně takových ovšem nebude dostatek na to, aby zajistily zaplacení filmu s rozpočtem kolem sta milionů dolarů. Gerwig tedy musí nejen odkazem, ale rovnou opětovným natočením několika scén z 2001: Vesmírné odysey Stanleyho Kubricka mířit na podstatně jiné publikum, než by se dalo čekat.

„Od počátku časů, od chvíle, co se objevila první malá holčička, existovaly panenky. Odjakživa to ale byla jen miminka. Až do doby, než…,“ zaznívá v teaseru hlasem Helen Mirren. Její slova přitom provázejí záběry holčiček hrajících si s panenkami ve zpustošené krajině, jasně odkazující na slavný úvod Kubrickova snímku, v němž jsme sledovali opice přicházející k poznání.

Tak jako pro opice bylo zlomovým momentem, když se před nimi objevil tajemný černý monolit, holčičky objevují nový svět s příchodem Barbie. Svoje panenky rozbíjejí na prach, protože už nedokážou uspokojit jejich potřeby… nejspíš. Vše samozřejmě provází ne skladba z repertoáru kapely Aqua, ale úvod symfonické básně Also sprach Zarathustra od Richarda Strausse.

Bude Barbie o vzestupu lidského intelektu až do bodu, kdy padne vinou dokonalosti svých vlastních nástrojů a otevře se mu nová dimenze existence? V určitém směru možná ano. Studio Warner Bros. drží jakékoliv bližší detaily o ději novinky v tajnosti, snímek má ale pojednávat o tom, jak se Barbie a Ken zaseknou v reálném světě a hlavní hrdinka se bude muset naučit žít jako skutečná žena.

Snahy natočit film podle slavné hračky mají počátek už v roce 2009, kdy Greta Gerwig byla známa jen malému publiku nezávislé americké kinematografie. Postupně se ale prosadila i v mainstreamu nejdříve jako herečka a později jako režisérka Lady Bird a Malých žen, dohromady nominovaných na více než deset Oscarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Také jejího pracovního kolegu a životního partnera Noaha Baumbacha dlouho znali hlavně cinefilové, dokud v roce 2019 neprorazil do mainstreamu coby režisér Manželské historie. Tvůrčí dvojice se k převedení panenek od Mattelu na velké plátno dostala až po tom, co projekt z různých důvodů opustila komička Amy Schumer, herečka Anne Hathaway nebo režisérka Wonder Woman Patty Jenkins.

Zatím se zdá, že to nemohlo dopadnout lépe. Představitelka titulní hrdinky Barbie, Margot Robbie, k filmu v rozhovoru pro Variety před časem řekla: „Myslím, že je to skvělá příležitost do světa vyslat něco pozitivního a také šance inspirovat mladší děti.“

Vedle Robbie se v chystaném snímku objeví Ryan Gosling coby její mužský protějšek Ken nebo Will Ferrell v roli ředitele Mattelu. Mezi další jména v obsazení patří například Emma Mackey, Connor Swindells, Nicola Coughlan, Kate McKinnon, Michael Cera a Simu Liu. Barbie má do českých kin dorazit 20. července příštího roku.

Už ve hře hráli Mads Mikkelsen nebo Léa Seydouxová. Teď podle Death Stranding vznikne skutečný film

Ve videohře originálního japonského tvůrce Hidea Kodžimy hraje řada známých herců. Zopakují si své role i ve filmové adaptaci?

Michal MančařMichal Mančař

death-stranding-mads-mikkelsen

Foto: Kojima Productions

Jednu z rolí ve videohře Death Stranding ztvárnil Mads Mikkelsen

0Zobrazit komentáře

Japonský herní vývojář Hideo Kodžima vždy uměl ve své tvorbě spojit videohry a kinematografii. Jeho díla se bezesporu dobře hrají, ale dokonce snad častěji se na příběh na obrazovce ještě lépe kouká. Nyní se ukáže, jak moc je taková videoherní filmovost užitečným základem pro snímek skutečný. Filmaři začali s přípravou adaptace Kodžimova zatím nejnovějšího díla, vědeckofantastického, postapokalyptického a tak trochu filozofického Death Stranding.

Death Stranding hráče bere do Spojených států, které zasáhla tajuplná katastrofa. Zemi zaplavily podivné neviditelné bytosti, jež jsou napojené – velmi zjednodušeně řečeno – na svět živých, mrtvých i samotný čas. Nejsou to prvoplánoví monstrózní lidožrouti z lekacích strašidelných her, kdepak. Na to je tvorba Hidea Kodžimy moc komplexní. V takto neutěšené situaci se stanete poslíčky, kteří se pokouší propojit zbývající světélka civilizace v potemnělém světě.

Přetvořit na hraný film hru, kterou je snazší si zahrát než v pár větách textu vysvětlit, se Kodžima pokusí ve spolupráci s producentem Alexem Lebovicim. Ten stojí například za letošním hororem Barbar, jehož kvality si můžete ověřit na Disney+. „Jsem naprosto nadšený. Pro značku Death Stranding je to stěžejní okamžik,“ prohlásil japonský vývojář. K realizaci ohlášeného snímku však zbývá ještě předlouhá cesta, projekt zatím nemá scenáristu ani režiséra.

„Narozdíl od jiných vysokorozpočtových filmových adaptací her bude ta naše mnohem intimnější. Chceme ukázat, jaké mohou filmy na motivy her být, když máte tvůrčí svobodu. Bude to autenticky kodžimovské,“ přidal producent s odkazem na originální postupy, které jeho nový spolupracovník volí při své tvorbě. Ta je mainstreamově úspěšná, jen Death Stranding překonal deset milionů prodaných kopií, ale současně herní náplň kontrastuje s bez nadsázky až filozofickými scénami.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Death Stranding každopádně už samo o sobě obsahuje dávku Hollywoodu. Hlavní roli ztvárnil hlasem i tváří Norman Reedus, kterého můžete znát ze Živých mrtvých alias The Walking Dead. Další postavě vtiskl své severské charisma nezaměnitelný Mads Mikkelsen. Digitální roli měla také Léa Seydouxová známá mimo jiné z bondovek Spectre a Není čas zemřít, vedlejší herecký part dostal i režisér Guillermo del Toro.

Pro Kodžimu není filmovost v herní tvorbě ničím novým, jeho kariéra je vystavěná na skvělé sérii Metal Gear. Ta v hratelnosti nabízí především plížení a občasné přestřelky, ale především jsou takřka všechny její díly bez výjimky strhujícími thrillery. Hra samotná je bohatě doplňována příběhovými scénami, které rozmotávají spletité nitky dějových linek, jež by se neztratily v oscarových filmech se špionážní, válečnou nebo politickou tematikou.

Značka Death Stranding oznámením plánů na filmovou adaptaci navázala na další nedávné odhalení. Během vyhlašování videoherních Oscarů, o kterých rozhodovali i čeští porotci, představili autoři trailer na druhý díl své hry. V něm se opět objevili Norman Reedus nebo Léa Seydouxová, zvučná jména ve hře však nejsou zárukou opakovaného obsazení v chystaném filmu. Ten má totiž prozkoumávat nové postavy a příběhy.

Filmy a seriály na motivy her nemají historicky příliš dobrou reputaci, v poslední době nicméně získávají na kvalitě a chystá se několik zajímavě vypadajících projektů. Už loni na sebe strhlo pozornost skvělé animované dílo Arcane vycházející z dějového pozadí online klání League of Legends. Animovaný úspěch zaznamenali i letošní Edgerunners podle Cyberpunku 2077, kteří své mateřské hře pomohli k menší renesanci a nárůstu počtu hráčů.

Na obrazovku ale míří i živí herci, už brzy se na HBO objeví nesmírně ambiciózní seriál podle konzolového megahitu The Last of Us. Amazon zase odhalil seriálovou adaptaci dalšího herního blockbusteru God of War. Pracuje se také na filmu inspirovaném závody Gran Turismo a na sériích, které vycházejí ze sci-fi s robotickými dinosaury Horizon Zero Dawn i z postapokalyptické legendy Fallout.