4 důvody proč Silicon Valley může zabít váš startup

Michal PtáčekMichal Ptáček

picatic_3
0Zobrazit komentáře

Před pár dny na VentureBeat vyšel zajímavý článek s názvem: „How Silicon Valley can kill your startup“.

Jeho autorem je Jayesh Parmar, CEO služby Picatic, který jde tak trochu proti proudu a tvrdí, že pro velkou skupinu startupů Silicon Valley, popřípadě Silicon Alley rozhodně nejsou tím nejlepším místem, kde by měly působit. Vedla ho k tomu samotná zkušenost, kdy se do Silicon Valley přemístili z Kanady, aby následně zjistili, že to nebyla nejšťastnější volba a po čase se vrátili zpět do Kanady, konkrétně do Vancouveru. Vybrali jsme nejzajímavější paragrafy z článku a volně je přeložili.

1. Přetahovaná o talenty – K úspěchu potřebujete schopné a talentované lidi a pravda je, že v Silicon Valley se o ně vede doslova válka.  O vývojáře budete muset soupeřit s firmami jako Facebook, Twitter nebo Google, které nabízejí vyhřívaná záchodová prkénka, bazény, osobní kuchaře a samozřejmě především vysoké platy, kterým nemůžete konkurovat. Je těžké tyto lidi přetáhnout a nabídnout jim místo tohoto „luxus“ v podobě ramen nudlí z pytlíku.

2. Díra na peníze –  Zdroje a úspory startupu jsou zároveň jeho kyslíkem, bez kterého prostě končí. Takže když neutratíte vše za náklady spojené s životem (bydlení, jídlo, pronájem kanceláří), přežijete do dalšího dne. Valley ale i New York jsou však extrémně drahá místa na život a proto je to zde o dost těžší.

3. Daňové výhody a podobně – Je spousta startupů, které využívají různých daňových výhod, slev nebo dotací tím, že v menších městech například vytvářejí pracovní místa. Konkrétně v Kanadě máme obrovské množství takovéto podpory, která vám dává masivní konkurenční výhodu.

4. Rozptýlení – Konference, srazy, hackathony, večírky, všeho je v Silicon Valley doslova nadbytek a může vás to rozptylovat. Jediná věc, která se ale ve finále počítá je, zda máte silný tým a zajímavý produkt, který má trakci a dokáže si najít místo na dostatečně velkém trhu. Moje rada: Pracujte na produktu, získejte investici a co největší počet uživatelů/zákazníků.

Naše zkušenost nám ukázala, že Silicon Valley a Silicon Alley jsou nejlepší ale zároveň i nejhorší místa pro budování startupu, protože vyžadují hodně finančních zdrojů a můžou vás neustále rozptylovat. Mají samozřejmě ty nejlepší a nejchytřejší lidi z oboru, které vás nakopnou správným směrem, nicméně potom co získáte investici, máte vzhledem k důvodům uvedeným výše pouze omezené množství času a zdrojů k získání potřebného podílu na trhu. Nechte si proto ode mne poradit a najděte si levné město, které nabízí kombinaci toho nejlepšího z obou světů…tak jako my jsme například našli Vancouver.

Celý článek v originále najdete zde: http://venturebeat.com/2013/11/01/how-silicon-valley-can-kill-your-startup/

Rozečti.se spouští globální verzi na adrese Legentas.com

Michal PtáčekMichal Ptáček

rozectise
0Zobrazit komentáře

solarni-panel

Přečtěte si takéVelká rána pro solární byznys. V úpadku je pionýr oboruVelká rána pro byznys se soláry na střechách domů. V úpadku je pionýr oboru s miliardovými tržbami

Necelý rok a půl starý český startup Rozečti.se, který si klade za cíl zlepšit pomocí speciálních cvičení (opravdu fungují) schopnost uživatelů rychleji číst psaný text, ohlašuje spuštění globální verze na adrese Legentas.com.

Rozečti.se, které je součástí pražského akcelerátoru Node5 a také vítězem soutěže Vodafone Nápad Roku 2012, prozatím fungovalo v českém a slovenském jazyce. Nyní tedy přibude i angličtina. Při této příležitosti startup také navázal spolupráci s novými partnery, mezi kterými najdeme například internetové knihkupectví Martinus.