Aby drony létaly bezpečně. Letošní soutěž CzechInvest Startup Challenge vyhrál český Dronetag

Dronetag, který dělá pořádek v letovém provozu stále populárnějších dronů, obstál v konkurenci deseti startupů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dronetag-mini4

Foto: Dronetag

Dronetag nabízí pokročilé možnosti sledování pohybu dronů a dalších letounů ve vzduchu

Mezi roky 2016 a 2022 agentura CzechInvest v rámci mezinárodních akceleračních programů podpořila celkem 217 startupů, z nichž letos vybrala desítku nejzajímavějších do soutěže CzechInvest Startup Challenge. Ty se tento týden utkaly ve finále. V silné konkurenci zvítězil Dronetag, který dělá pořádek v provozu stále populárnějších dronů.

Zatímco donedávna bylo létání s drony bráno jako zábava, od prosince roku 2020 vstoupila v platnost nová evropská legislativa. Ta většině majitelů těchto létajících strojů nařizuje skládat zkoušky nebo povinnost mít dron registrovaný a označený přiděleným číslem, aby bylo možné identifikovat jeho majitele, například když se zřítí.

Evropská unie chce ale zavést také dálkovou identifikaci. Díky ní by mělo být možné předcházet srážkám dronů a jiných objektů, které létají v nízkých výškách. A právě na to se zaměřuje startup Dronetag zakladatele Lukáše Brchla, který na způsobu vzdálené identifikace pracuje již několik let.

Během finálového večera soutěže CzechInvest Startup Challenge, která je realizována agenturou CzechInvest v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, se odborné porotě složené z Petra Očka, náměstka ministra průmyslu a obchodu, ředitelky odboru startupů v CzechInvestu Beáty Vörösové, ředitele Disraptors Tomáše Cironise a ředitelky pro inovace v Deloitte Senty Čermákové kromě Dronetagu představilo dalších devět inovativních firem.

Startupy Whalebone, ThreatMark, Sharry, BeiT, BornDigital, Dronetag, Motionlab, Spacemanic, ROI Hunter a VOS.health soutěžily o co nejkreativněji zpracovaný pitch. Vítěz zároveň získal účast na akci Disraptors Summit. Na druhém místě skončil ThreatMark, třetí příčku si odnesl startup Sharry. Diváckou cenu získala aplikace pro péči o duševní zdraví VOS.health. Vyhlášení vítězů předcházela společná audiovizuální show startupů Sensio a Tangle.

„České startupy nás neustále překvapují obrovským potenciálem, což nám tato soutěž jasně dokazuje. Nejen proto pro ně chystáme na jejich další podporu největší projekt v historii CzechInvestu s názvem Technologická inkubace. Současná situace ve světě nám ukazuje, jak obrovský význam technologie a inovace mají a že musíme tyto oblasti nadále podporovat a zaměřovat se na ně,“ říká Petr Očko, který je pověřen řízením agentury CzechInvest.

celatop10-porota-realizacni_team-min

Foto: CzechInvest

Top 10 startupů a realizační tým soutěže CzechInvest Startup Challenge

Před samotnou soutěží proběhla v pražské budově Royal Theatre konference agentury s názvem Výzvy startupového a inovačního prostředí v České republice. Vystoupil na ní například úspěšný podnikatel a zakladatel Czech Founders Vít Horký nebo Ondřej Bartoš, hlavní partner ve fondu Credo Ventures. Konference proběhla pod záštitou Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výzkum a inovace.

„Česká republika stojí před řadou výzev, kterým musí v nejbližších letech čelit, aby dokázala udržet krok s technologicky vyspělým světem. Proto je potřeba řešit tato témata společně, což byl jeden z hlavních cílů konference,“ shrnula konferenci Beáta Vörösová z CzechInvestu.

Partnerem článku je CzechInvest. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina