Aby mohly finanční služby nabízet i běžné firmy. Litevský startup s tímto cílem získal desítky milionů od českých investorů

Peter BrejčákPeter Brejčák

kernolab-min

Foto: Kernolab

Tým startupu Kernolab

Oblast bankovnictví v posledních letech prochází významnou transformací, velké finanční instituce však na technologický pokrok a potřeby firem nebo lidí reagují spíš pomalu. Zaběhnuté pořádky se snaží rychle měnit mnoho vznikajících finančně-technologických startupů, mezi nimiž se nachází i litevský Kernolab, který získal investici i od českého venture kapitálového fondu Lighthouse Ventures.

Byznys Kernolabu stojí na předpokladu, že i běžné firmy mohou využívat výhody nabízení finančních služeb jako například vlastní účty nebo platební karty pro své uživatele. Stát se finanční institucí a získat potřebné licence je však obecně časově i nákladově náročné, a proto se jim takové investice nemusí vyplatit.

Litevský startup tento problém dokáže vyřešit a funguje v podstatě jako most spojující fintechové a nefintechové byznysy. Na jedné straně Kernolab spolupracuje s licencovanými subjekty, kterým dodává technologie, a zároveň dokáže jejich služby nabízet dalším stranám bez ohledu na geografickou působnost nebo oborové zaměření. Obecně se takový druh služeb nazývá embedded finance.

„Finanční služby najdou využití v jakékoliv firmě, která má potenciál optimalizovat svou činnost nebo generovat dodatečné příjmy. Například logistická společnost s řidiči po celé Evropě může zjednodušit vyplácení mezd tím, že zaměstnancům nabídne vlastní bankovní účty,“ vysvětluje příklad z praxe Vachtangas Babunasvili, spoluzakladatel a ředitel Kernolabu.

mzalesak

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Michal Zálešák z Lighthouse Ventures

Jako další příklad pak zmiňuje Starbucks, který díky vlastním předplaceným kartám od zákazníků dokázal získat 1,6 miliardy dolarů, čímž si ve své podstatě zajistil obrovský úvěr s úrokovou sazbou 0 %. „Možnosti jsou nekonečné a naše technologie umožňuje, aby z nich těžila každá společnost,“ pokračuje Babunasvili.

Na svůj další rozvoj teď Kernolab získal jeden milion dolarů, tedy v přepočtu bezmála 22 milionů korun. Do investičního kola se vedle Lighthouse Ventures připojil také akcelerátor Startup Wise Guys, který již do startupu investoval dříve v letošním roce. Získané prostředky chce startup využít na škálování týmu, rychlejší tržní expanzi a růst v prodejích i partnerstvích.

„Oblast embedded finance je ve fintechu dalším krokem a může ovlivnit téměř každý podnik na světě. Výzvou je nalézt řešení, které dokáže bezproblémově umožnit přechod do další fáze fintechu. S Kernolabem jsme takové řešení našli, stejně jako správný tým, který jej dovede k širokému přijetí,“ říká k investici Michal Zálešák z Lighthouse Ventures.

„Kernolab vytvořil jedinečné, výkonné řešení v ideální době pro embedded finance. Možnosti jsou nekonečné a jejich technologie je zcela oborově nezávislá. Celý tým má hluboké znalosti nejen v oblasti finančního průmyslu, ale i v technologii, které za ním stojí. V kombinaci s jejich rychlou trakcí jsme se rozhodli pro investici i pro pokračování další podpory,“ doplňuje Jone Vaituleviciute, partner Startup Wise Guys.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je Lighthouse Ventures. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina