Aby se miliardové investice neřešily v Excelu. Slováci pomáhají fondům lépe spravovat finance
Slovenský startup Vestberry získal investici 20 milionů korun, sám pomáhá spravovat 150 miliard. Jeho nástroj usnadňuje fondům práci.
Slovenský nástroj Vestberry pomáhá investorům, kteří investují do startupů, lépe spravovat investice. Situace je reciproční a nyní investoři částkou jeden milion eur (necelých 25 milionů korun) pomohou jemu, aby mohl dále expandovat a více nakopnout svůj růst.
Platforma Vestberry umožňuje investičním fondům se zaměřením na rizikový kapitál, jako jsou i startupy, automatizovat analytické a datové procesy. Fondy tak dokážou flexibilněji reagovat na vývoj startupů ve svém portfoliu a zároveň dělat rychlejší a kvalifikovanější rozhodnutí na základě dat. V konečném důsledku tak pomáhá zvyšovat profitabilitu investic.
Již teď platformu, kterou v roce 2018 rozběhla trojice Slováků Marek Zámečník, Ján Káčer a Matej Pavlanský, využívají fondy na investice do startupů jako Typeform, Wolt, Carta a eToro v celkem devíti zemích. Dohromady přes Vestberry spravují investice ve více než tisícovce startupů o celkové hodnotě přes šest miliard eur, tedy 150 miliard korun.
„V roce 2022 se chystáme z Evropy rozšířit i do jihovýchodní Asie, protože v regionu operuje více než dva tisíce investičních fondů. Další zastávkou bude Severní Amerika, samotná kolíbka private equity a venture kapitálového odvětví,“ popisuje Marek Zámečník, ředitel Vestberry.
Nahradit Excel
Myšlenka na založení nástroje vznikla právě v Zámečníkově hlavě, když působil v investičním fondu Nova Founders se sídlem v Kuala Lumpur. Sám tak přímo viděl mezery, kde by se práce fondů dala zlepšit a zefektivnit. Ambicí slovenského startupu je vybudovat sofistikovanou technologickou infrastrukturu přímo na míru venture kapitálovým fondům, čímž chce nahradit manuální analýzy a reporty, které se často pořád dělají v Excelu.
První dva roky na trhu se Vestberry zaměřoval hlavně na vývoj produktu a získání zpětné vazby od prvních zákazníků, nyní chce zapracovat na rozšiřování zákaznické báze, v čemž mu pomůže další posílení obchodního a marketingového oddělení. Do konce letošního roku se přitom chce vypracovat na úroveň jednoho milionu eur, asi 25 milionů korun, opakujících se ročních tržeb (ARR).
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPrávě v tom a v další expanzi startupu pomohou noví investoři. V již druhém investičním kole ve výšce necelého milionu eur Vestberry podpořili kromě původních investorů Jána Kmeťka a Martina Haugeho další osobnosti slovenské startupové scény – Andrej Kiska mladší z českého fondu Credo Ventures, František Krivda z exitovaného startupu Slido nebo Šimon Šicko z úspěšného studia Pixel Federation.
„Moje investice je hlavně sázka na tým. Marka znám už několik let a velmi oceňuji jeho houževnatost a optimistický přístup. Jako partner venture kapitálového fondu vnímám na trhu potřebu po produktu, jakým je Vestberry,“ komentuje pro CzechCrunch Andrej Kiska.
„Vestberry mě přesvědčilo svými výsledky. Za necelých osmnáct měsíců se jim podařilo významně narůst – téměř pětinásobně rozšířili zákaznickou bázi a vybudovali tým odborníků nadšených pro produkt i odvětví. Krátce po uvedení produktu na trh získali druhý největší venture kapitálový fond v Evropě Atomico, který spravuje investice do firem jako Klarna, Telegram, Wolt nebo Pipedrive. Věřím, že Vestberry je na cestě stát se lídrem ve svém odvětví,“ komentuje Šicko.
„Za dosavadním úspěchem Vestberry stojí andělští investoři, které nadchlo naše řešení. Právě díky jejich podpoře jsme mohli narůst nejen z pohledu produktu, ale také personálně. Mezi investory jsou i experti z oboru, například jeden z prvních investorů do Spotify Martin Hauge či Pekka Mäki, partner v 3TS Capital Partners. Důvěru do nás vložili také investoři ze Skandinávie, Malajsie a Slovenska,“ vyjmenovává Matej Pavlanský z pozice šéfa produktu.
Poslední investiční kolo Vestberry uzavřelo koncem roku 2020, přičemž celkem investoři do firmy vložili už téměř dva miliony eur. Startup se nyní připravuje na další kolo takzvané Series A.