Aby si zvykli investovat i mladí. Bratři spustili novou aplikaci, slibují minimální poplatky

Aplikace Birdwingo je dostupná na Slovensku a v Česku, její tvůrci chtějí motivovat k investování do inspirativních a smysluplných oblastí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

andrej-hano-2

Foto: Birdwingo

Andrej Hano, spoluzakladatel aplikace Birdwingo

0Zobrazit komentáře

Investičních platforem, jež umožňují kupovat a prodávat různé akcie, existuje hodně. Většinou se ale zaměřují spíš na zkušenější, mnohdy starší a tradičnější investory. Těch, které se snaží oslovit mladší publikum, až tak moc není.  Přesně to si myslí slovenští bratři Adam a Andrej Hanovi, kteří se rozhodli situaci změnit svou aplikací Birdwingo, již nyní spustili pro český a slovenský trh. Nabízí přístup k více než 11 tisícům akcií i ETF fondů, umožňuje investovat již od 25 korun a slibuje minimální poplatky.

Bratři Hanovi začali s vývojem aplikace již v loňském roce, kdy je ještě pod názvem Tatrym částkou přibližně 11 milionů korun podpořila newyorská investiční firma Bienville Capital. Přejmenováním na Birdwingo se chtěli jasněji vyhranit vůči konkurenci a více reflektovat možné pozitivní dopady na společnost.

„Chceme mladým lidem ukázat, že z investování mohou mít osobní prospěch a zároveň se mohou stát součástí něčeho, čemu opravdu věří. Můžou vlastnit části společností, které mají rádi, nebo investovat do oblastí, které považují za inspirativní a smysluplné, ať už jsou to obnovitelné zdroje, budoucnost zdravotnictví, nebo třeba rovná práva LGBTQ+. Svou investicí firmu podporují, malým dílkem tak ovlivňují svět. A můžou udělat hodně i pro svou budoucnost,“ vysvětluje Andrej Hano.

Aplikace ale podle svých tvůrců nezapomíná ani na uživatele, pro které hodnotový přesah není primární. „Plně respektujeme a podporujeme, pokud někdo kouká na investování hlavně jako na cestu k vlastní finanční svobodě,“ zdůrazňuje druhý ze zakladatelů Adam Hano s tím, že mladou generaci chtějí přimět k tomu, aby začala investovat co nejdřív. Tedy i bez nutnosti mít na začátku hodně peněz.

adam-hano-2

Foto: Birdwingo

Adam Hano, spoluzakladatel aplikace Birdwingo

„Důležité je hlavně začít brzo. Investovat od třiadvaceti každý měsíc 250 korun je efektivnější než investovat 250 tisíc korun ve čtyřiceti. A kdyby si dnešní čtyřicátník během studií koupil místo iPodu akcie Applu ve stejné hodnotě, měl by dnes přes milion,“ doplňuje Adam Hano, který studoval počítačové a kognitivní vědy na Pensylvánské univerzitě v USA, následně působil jako produktový manažer pro analytickou firmu Craft.co nebo ve fintech společnosti ve Spojených arabských emirátech.

Jeho bratr Andrej Hano vystudoval ekonomii a politickou vědu na King’s College v Londýně a management na univerzitě v nizozemském Utrechtu. Následně působil jako strategický konzultant v londýnské poradenské firmě i německém energetickém koncernu E.ON. Bratrům se právě během zahraničních štací zalíbily aplikace, které umožňují jednoduše a bez vysokých poplatků investovat do akcií, jako je například americký Robinhood. V našem regionu ale takové platformy nebyly dostupné, proto vzniklo Birdwingo.

Chceme lidem ukázat chytřejší způsob, jak můžou zhodnotit své peníze.

„Chceme lidem ukázat chytřejší způsob, jak můžou zhodnotit své peníze. Nemusí platit naprosto nesmyslně vysoké poplatky staromódnějším makléřům nebo bankám a potýkat se s uživatelsky nepřívětivými službami. V následujících měsících a letech se chceme stát nejoblíbenější aplikací pro správu peněz mladých lidí v České republice a na Slovensku a později i v Evropě,“ neskrývá velké ambice Andrej Hano.

Samotná aplikace je ke stažení zdarma pro iOS i Android, uživatel se po registraci dostane do rozhraní, kde vidí přehled vývoje portfolia a zároveň má k dispozici Birdwingo Academy. Pomocí formátu připomínajícího Stories na Instagramu tam Birdwingo vysvětluje základy investování.

Investovat se dá už od 25 korun, Birdwingo si přitom účtuje jediný poplatek, a to 0,49 procenta z investované částky, maximálně však jeden dolar. Část z tohoto poplatku aplikace věnuje na tři charity, které podporují Ukrajinu. Žádné další platby jako zpoplatnění převodu měn, vstupní a výstupní poplatky, poplatky za neaktivitu ani žádné další skryté výdaje uživatelům prý neúčtuje. Společnost a její obchodní partneři jsou regulovaní příslušnými orgány v Evropě a ve Spojených státech. Právě tam má Birdwingo oficiální sídlo.

Do budoucna bratři Hanovi slibují, že v aplikaci nebudou dostupné „pochybné“ produkty, jak označují například CFD (rozdílová smlouva jako derivátový finanční nástroj, pozn. redakce) nebo obchodování na úvěr. Naopak počítají s obchodováním kryptoměn, NFT a dalšími funkcemi. Původně se mělo Birdwingo uživatelům otevřít dříve než nyní, došlo však k mírnému zdržení.

„Aplikace sice posledních několik měsíců už opravdu běžela, ale právě kvůli úpravám, které jsme se rozhodli udělat, jsme si s oficiálním spuštěním pro širokou veřejnost počkali až do této chvíle. Za měsíce iterací, testů a rozhovorů s uživateli beta verze jsme ale ohromně vděční, hodně jsme se toho díky nim naučili,“ dodává Andrej Hano.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym